Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
15.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Torba yasası milyonların yüzünü güldürecek
TORBA yasa milyonların yüzünü güldürecek. Bakan İslam, şehit çocuğuna ücretsiz kolej, engelliye bakım aylığı, muhtaç yaşlıya evde bakım hizmeti müjdesi verdi
Siyaset 2014.02.28 - 12:26:37

 

Dar gelirli vatandaşa müjde!

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, düzenlediği basın toplantısıyla içinde pek çok yeni düzenleme bulunan "torba yasa"yla ilgili çarpıcı detaylar paylaştı. Milyonlarca vatandaşa sağlanacak haklar şöyle:

ÜCRETSİZ KOLEJ:Özel okulların ücretsiz öğrenci okutma kontenjanlarında öncelik şehit, gazi, vazife malullerinin ilk ve orta öğretim çağındaki çocuklarına verilecek. Bu hak, devlet koruması altındaki çocuklara da tanınacak.

BAKIM HİZMETİ:Muhtaç durumdaki yaşlıların sıra beklemeden "evde bakım hizmeti" alabilmesi için hizmet alımı yöntemi devreye alınacak. Bakımı kurumlarda yapılan kimsesiz yaşlılara "aylık harçlık" ödenecek.

BAKICI ANNE:Suça sürüklenen çocuklar için Çocuk Destek Merkezleri açılacak. Kimsesiz çocuklar için ilk defa Çocuk Evleri Siteleri kurulacak. Çocuk evlerinde 24 saat "bakıcı anneler" görev alacak.

BAKIM AYLIĞI:Evde bakım aylığı uygulamasında evinde birden fazla engelli olan ailelerin gelir hesaplamasında birinciden sonraki her bakıma muhtaç engelli "iki kişi" sayılacak. Bu yolla daha çok engelli ailesi gelir kriterinde evde bakım aylığı alabilecek.

ENGELLİ TEŞVİKİ:Özel sektörde devletin daha önce koruma altına aldığı çocukları istihdam edenlerin sigorta primleri 5 yıl süreyle Hazine tarafından karşılanacak.

GURBETÇİLERE MÜJDE: İlk defa gurbetçilerin sorunlarının birebir çözümü için yurtdışında teşkilatlar oluşturacak.

 

45 YAŞINDAKİLERE İSTİHDAM SEÇENEĞİ

- Şehit yakınlarından 45 yaşın üstündeki kişilere de bir defaya mahsus olmak üzere istihdam hakkı tanınacak.

- Koruyucu ailelere sahiplendikleri çocuklar için yapılan ödemelerde hiçbir kesinti yapılmayacak.

-İki yıl devlet korumasında kalan çocuklar 18 yaş kriterine bakılmaksızın istihdam edilecek. İstihdamda öğrenim seviyesine göre öncelik tanınacak.

- Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları yurt ve pansiyon da inşa edebilecek. Yurtlar, kamu kurum ve kuruluşlarına devredilebilecek.

- Engellilere toplumsal yaşamın her alanında ayrımcılık uygulamak "suç" sayılacak.

 

ÇOCUK GELİNLERE "İKİ" AŞAMALI ÖNLEM YOLDA

Bakan İslam, erken yaşta evliliklerle mücadele çerçevesinde iki aşamalı bir önlem planını hayata geçireceklerini açıkladı. Birinci aşamada yeni yasal önlemlerin gündeme geleceğini, ikinci aşamada ise zihinsel dönüşümün sağlanacağını aktaran İslam, "Teknik çalışmalar sonuçlandığında bu iki aşamalı planı açıklayacağız" diye konuştu.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
S.G.K.BAKANLIGINA SAYIN BAKAN 3600 GÜNLE EMEKLI OLAN İŞÇİ EMEKLIİLERI 950 TL.ALIYORBEN 81OO GÜNLE EMEKLİOLDUM 1100 TL ALIYORUM A4RAMIZDA 45OOFAZLADAAN PİRİM ÖDENMİŞ PİİRİMİMDE O KADAR FAZLA YATMIŞTIR NENIM BU KİŞİDEN 150 TL FAZLA DEGİLONUN İKİMIİSLİ MAAŞ ALMAM GEREKİR BURADA BIR ADALETSİZLİK GÖRÜYORUM BUNUN ACİLEN DUZELTILMESININ TEMİNİNİ YETKİLİLERDEN ARZ EDİYORUM.
SABRİ SEÇKIN - 28.02.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,09

Torba Yasa vatandaşın yüzünü güldürecek haberini okudum merakla,ve tekrar okudum ..bakalım ben bunun neresindeyim diye ben yokum,eşim yok,üniversiteyi bitirmiş çocuğum yok...yani ben emekliyim emeklinin ne maaşı ile ne yaşamı ile ilgili bir şey yok,köylüyüm köylü ile ilgili bir düzenleme yok...eşim ev hanımı ev hanımları ile ilgili bir şey yok..emekli maaşı ile zar zor okutmaya çalıştığım ve iki yıl önce üniversiteden mezun olmuş kamu yönetimi mezunu oğlum ile ilgili ne var yani iş imkanı istihdam ile ilgili bir şey varmı diye baktım oda yok..bu TORBA YASA.yı haber yapan sizleri ilgilendiren ne var bilmiyorum.diyeceksinizki sizleri ilgilendirmiyor diye haber yapmıyacakmıyız..yapınız da bu torba yasadan yüzü güleceklerin sayısını da verse niz diyorum.dar gelirliler gurubuna bizler girmiyoruzda kimler giriyor asıl onu merak ettim.Ül kedeki DİE.nin verilerine bakınız açlık sınırı ne..sonra da emeklinin maaş rakamına bakınız yüz çalışandan en az 80.i asgari ücrete talim ediyor.onlardamı dar gelirli değil..takdirlerinize bırakıyorum.yukarıda sıralalanlara baktığımızda devlet korumasındakiler,engelliler,şehit yakınları,muhtaç yaşlılıar,suça sürüklenen çocuklar..yani haberinizde söylendiği gibi milyonlar olduğunu düşünmüyorum.yok eğer dediğiniz gibi bu sayılanlar gerçekten milyonları buluyorsa oda yaşlanmanın dışındaler devletin ayrıca büyük bir eksikliği ayıbı diye düşünüyor saygılar sunuyorum
KÖYLÜ - 28.02.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,85

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8