Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
23.07.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
DAGEM’İN projesine destek
Düzce Üniversitesi’nde arıcılık ve arı ürünleri Ar-Ge proje pazarı düzenlenecek.
Eğitim 2014.04.01 - 15:48:28
 
 
Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) tarafından hazırlanan “Arıcılık ve Arı Ürünleri AR-GE proje pazarı” isimli proje önerisi TUBİTAK’ın 1503-AR-GE Proje pazarı destekleme programı çerçevesinde desteklenmeye hak kazandı. 23-24 Ekim 2014 tarihlerinde düzenlenecek Arıcılık ve Arı Ürünleri AR-GE Proje Pazarı’nda; arı ürünleri ve gıda sektörüne yönelik alternatif ürünler, arı ürünleri ve apiterapi, arı ürünleri ve kozmetik; arıcılık ve makine teknolojileri, arı hastalık ve zararlıları ile mücadelede yeni uygulamalar ve teknolojiler, ballı ve fındıklı yeni gıdalar ile ilgili yeni fikri ve proje önerisi olanlar, sanayiciler ile buluşacak. Sanayicilerin beğendikleri projelere yatırım yapabilecekleri buluşmada, sıralamada ilk üçe giren proje sahiplerine para ödülü verilecek.
Bal üretim miktarı bakımından Türkiye’nin, Dünya’da 2. ve koloni başına bal verimi bakımından da 4.sırada yer aldığını ifade eden DAGEM yetkilileri, ülkemizin bal üretimi miktarı açısından Dünya’da 2. sırada bulunmasına rağmen, koloni başına bal veriminin düşük oluşunun düşündürücü olduğunu ifade ettiler. Türkiye’de üretilen balın yalnızca yüzde 1,4’ünün ihraç edildiğine dikkat çeken yetkililer, bunu artırmak üzere sanayiciyi ve fikri olanları bir araya getirmeyi hedeflediklerini dile getirdiler.
Açıklamada şunlar kaydedildi: “Dünya’da kovan başına ortalama bal üretimi 43,2 kg iken, Kanada’da 57,54 kg, Çin’de 50,40 kg, ABD’de 26,89 kg ve Türkiye’de ise 15,67 kg’dır. Türkiye, 2012 yılında üretilen 89 bin 162 ton balın ancak yaklaşık bin 263 tonunu ihraç edebilmiştir, yani toplam bal üretiminin sadece yüzde 1,4’ünü ihraç edebilmiştir. Türkiye bal ihracat miktarı ile bal ihraç eden ilk on beş ülke arasına giremedi. Türkiye arıcılığının başta gelen sorunları, üretilen balların yalnızca yüzde 1,4’ünün ihraç ediliyor olmasıyla propolis, polen, arı sütü, balmumu gibi endüstriyel ürünlerin üretiminin düşük olmasıdır.
Bal dışındaki diğer alternatif arı ürünlerinin üretimi bakımından gerilerde yer almamızın nedeni, bu ürünlerin pazar bulamamasından kaynaklanmaktadır. Bütün bu sebeplerin başında da arı ürünleri ile ilgili gerekli AR-GE çalışmalarının (makine teknolojileri, farmakolojik, kozmetik ve gıda vb. alanlarda) yeteri kadar yapılmaması veya yapılan AR-GE sonuçlarının endüstriye aktarılamaması gelir.
Gelişmiş ülkelerde bal üretiminin yanı sıra bal mumu, arı sütü, polen, propolis gibi bal ürünlerinin de üretim ve ticareti gündeme getirilmiştir. Türkiye arıcılığı tek ürün deseni üzerinde durmaktadır. Arıcılar, bal dışındaki arı ürünlerine talep olmaması nedeniyle üretim gerçekleştirmemektedir. Arı ürünleri bal, polen ve arı sütünün insan beslenmesinde ve insan sağlığındaki yeri ve önemi de tartışma götürmez bir gerçektir. Kozmetik, ilaç ve gıda sanayiinde alternatif arı ürünleri için Türkiye’de pazar oluşturabilirse bu ürünlerin üretimine ağırlık verileceği açıktır. Ancak, AR-GE faaliyetlerinin az sayıda olmasının yanı sıra yapılan AR-GE faaliyetlerinin sanayiye aktarılamaması da büyük eksikliktir.
Bu bağlamda en önemli husus, bal ve diğer arı ürünleri ile ilgili değer ve önem arz eden fikir ve araştırma çalışmaları yapan kişi ve kurumların, bu fikir ve çalışmalarını hayata geçirebilecekleri mekanizmalara ulaşabilmeleridir. Düzce Üniversitesinde düzenlenecek Arıcılık ve Arı Ürünleri AR-GE Proje Pazarı Günlerinde, bilimsel üretime yönelik fikir sahiplerinin bu mekanizmalara ulaşmaları sağlanacaktır. Üniversitede oluşturulacak akademik platformda, fikirlerin AR-GE projelerine dönüşümü sağlanacak ve kaynak olasılıkları değerlendirilecektir. 
Arıcılık ve arı ürünleri ile ilgili katma değer sağlayacak tüm konularda, endüstriyel ürüne dönüştürülebilir fikir ve proje önerisi yapacak kişi ve özel-kamu kuruluşlarını proje pazarı günlerine davet ediyoruz. Proje pazarı günleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için web adresimiz http://www.dagem.duzce.edu.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.”
Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8