Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
24.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Tüketici sağlığı
GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, gıda üretim ve satış zincirinin tüm aşamalarında, tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması amacıyla; değişik ürün gruplarında, risk esaslı denetim sıklığı da dikkate alınarak yıllık gıda kontrol planı hazırlanıyor ve bu plan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri ve Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlükleri koordinasyonunda yürütülüyor.
Sağlık 2014.05.07 - 14:32:04
 
 
 
Gıda izleme programları kapsamında alınan numunelerin olumsuz sonuç yönünden yoğunluğu; yaş pasta, süt ürünleri, dondurma ve tavuk etinden kaynaklanması nedeniyle bu sektörlere yönelik bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Düzce İl Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen eğitimde açılış konuşması yapan İl Müdürü Harun Kabaoğlu, gıda sektörünün çok önemli olduğunu, herkesin tarladan sofraya gıda güvenilirliğini sağlamakla görevli kişiler olduklarını söyledi. Gıda üretimi yapan işyerlerinin güvenli gıda üretme konusunda çok hassas olmaları ve hijyen kriterlerine mutlaka uymaları gerektiğini vurgulayan Kabaoğlu, “Bakanlık olarak bizler vatandaşlara güvenli gıda ulaştırmaları konusunda gıda işyerlerini sürekli denetliyoruz. 2013 yılında 4 bin 117 gıda denetimi gerçekleştirerek, 119 numune aldık. Türk Gıda Kodeksine uygun üretim ve satış yapmadıkları gerekçesiyle 37 işletmeye 263 bin 486 TL idari para cezası uyguladık” dedi.
2014 yılında ise Nisan ayı sonu itibariyle, bin 340 denetim yaptıklarını ve 44 numune alındığını ifade eden Kabaoğlu, Türk Gıda Kodeksine uygun üretim ve satış yapmadıkları gerekçesiyle 7 işletmeye 50 bin 450 TL idari para cezasının kesildiğini söyledi. Kabaoğlu, yılsonuna kadar 4 bin 300 denetim yapılması ve 142 numune alınmasının planlandığını bildirdi. 
Toplantıda ayrıca İl Müdürlüğü Gıda Kontrol görevlileri Arzum Bahar Kurtoğlu ve Sevda Karapür tarafından“gıda hijyeni ve sağlıklı gıda üretimi için dikkat edilmesi gereken hususlar” konularında sunum yapılarak üreticiler bilgilendirildi. Kontrolörler, alınan numunelerde karşılaşılan olumsuzlukların en başında, ağırlıklı olarak hijyen eksikliği ve başta kırık yumurta ve iyi yıkanmamış meyve sebzeler olmak üzere kötü hammadde kullanımının geldiğini söylediler.
Daha sonra sektör temsilcileri ile yapılan değerlendirmede; çıkan olumsuz sonuçların olası nedenlerinin neler olabileceği konusunda görüşler alınıp, toplantıya son verildi.
Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8