Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
17.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Diyabetliler diyabeti konuştu
Alanında yapılan çalışmalar arasında ülkemizde bir ilk olan “Diyabetliler için Diyabet” Kongresi, 23-25 Mayıs tarihleri arasında Düzce Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.
Sağlık 2014.05.28 - 16:05:24

 

DÜZCE Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı ile Düzce Çocuk ve Genç Diyabetliler Derneği’nin ortaklaşa düzenledikleri programın açılış oturumuna Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Bekir Necati Şimşek, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Adnan Özçetin, Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kenan Kocabay, İl Sağlık Müdürü Dr. Bekir Necati Şimşek katıldı.

Açılış konuşmalarının ardından ulusal ve uluslararası alanda birçok başarıya imza atan piyano ve resim sanatçısı ve aynı zamanda bir diyabetli olan Gülce Sevgen piyano dinletisi verdi.

Kongrenin anlam ve önemini hakkında konuşan kongre düzenleyicisi, Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Dernek Başkanı Prof. Dr. İlknur Arslanoğlu, “Bu kongrede diyabeti hem hekimden hem çekenden sorduk” diyerek, “Diyabetliler İçin Diyabet Kongresi ülkemizde diyabet alanında yapılan çalışmalar arasında ilk olma özelliğini taşıyor. Bugüne dek ya diyabetle ilgilenen profesyoneller kendi mesleki kongrelerini yapmaktaydı, ya da bu profesyoneller eğitim toplantıları düzenleyerek diyabet hastalarını eğitmekteydi. Bu kongrede ise gerçek anlamda diyabet ekibi bir hiyerarşi olmaksızın beyin fırtınası yaptı. On sekiz konuşmacımızın sekizi tip 1 diyabetli” ifadelerini kullandı.

 “Diyabete Giriş” başlıklı ilk oturum, Prof. Dr. İlknur Arslanoğlu başkanlığında gerçekleşti. Oturumda şeker metabolizması hakkında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Tuğrul Beyan bilgi verdi.

Oturumun ikinci konuşmacısı Dr. Deniz Özod, “Diyabet nedir? Nasıl olunur?” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Diyabetin çeşitli yaş guruplarında görüldüğünü söyleyen Özod, kendi diyabeti henüz bir çocukken ortaya çıktığında doktor olan anne babasının olayı nasıl karşıladığını ilginç bir örnek olarak aktardı.

Diyabette beslenme ve karbonhidrat sayımı konusunda Beyza Eliuz Tipici özgün görseller eşliğinde sunum gerçekleştirdi. Öğleden sonra yapılan pratik uygulamada eğitmenlerin eşliğinde kurs salonunda diyabetliler çok sayıda mutfak gereçleri ve besin maddeleri ile faydalı bilgiler edindiler.

Ülkemizin ilk çocuk diyabet hemşirelerinden biri olan Saliha Yılmaz yaşamış olduğu deneyimleri anlatarak, doğru insülin uygulama tekniklerini gösterdi.

Yine ülkemizin çocuk diyabeti alanında uzmanlaşmış ilk kişilerinde biri olan Uzman Psikolog Derya Toparlak yaş dönemlerine göre diyabetin özelliklerini anlattı.

Orta Cafe’de diyabetli gençlerin verdiği konser eşliğinde konuklar hem akşam yemeği yedi, hem de halk oyunları oynadılar.

İkinci gün “Sosyal Hizmet Oturumu”nda Çetin Yılmaz, Gülşen Aytar ve Feride Sungurtekin Selvi cinsiyet ayrımcılığından öfke kontrolüne, özürlülük açmazlarından diyabetli haklarına kadar geniş yelpazedeki konularda katılımcılara bilgiler verdi.

Kongrenin halka açık özel oturumunda “Taş Devri Diyeti” kitapları serisi ile ünlü Prof. Dr. Ahmet Aydın yer alarak kitaplarını imzaladı.

 “İçimizden birileri” oturumunda avukat Çağrı Çakıcı sekiz yaşında başlayan diyabet macerasında ailesinin aşırı koruyucu kuşatmasını nasıl aştığını mizah lezzetinde bir sunumla aktardı. Yine diyabetli maratoncu Gürkan Açıkgöz’ diyabetli olmanın spor yapmaya engel olmadığına vurgu yaparak anılarını diğer diyabetli dinleyicilerle paylaştı.

On üç yaşında başlayan diyabetini Endokrinoloji alanında uzmanlığa dönüştüren Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Oğuzhan Deyneli ve Koç A.Ş. insan kaynakları uzmanı, diyabetimben.com kurucusu Esra Avcı, Prof. Dr. İlknur Arslanoğlu’na kongre hakkında bilgi verip,  kongrenin işbirliği halinde sürdürülmesi dileğini iletti.

Diyabette yenilikler oturumunda Oğuzhan Deyneli genel panorama sunduktan sonra doku mühendisi Hacettepe Üniversitesi araştırma görevlisi Tuğrul Tolga Demirtaş herkesin merak ettiği “Kök Hücre” tedavisini hem bilimsel hem de popüler bir üslupla anlattı. Daha sonra aynı kurumdan Sosyal Hizmet Bölümü araştırma görevlisi sosyolog Engin Fırat “Diyabette Yaşam kalitesinin Etmenleri”  oturumunda herkesi anlattıkları ile hem güldürdü, hem ağlattı.

Kongrede her konuşmacıya plaket ve teşekkür mektubu ile sedir ağacı fidanı hediye edildi. Kongre toplu fotoğrafın ardından horon ve halay eşliğinde son buldu.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8