Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
23.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Sağlıkte e-dönüşüm sistemi kongresi
DÜZCE Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği Mali Hizmetler Başkanı Musa Altun, “Belge üretimi, dosyalaması, dağıtımı ve saklanması işlemlerini belli bir plan içerisinde sürdürerek, kurumlarda belgesel işlemlerin maliyeti ve dolayısıyla işletme maliyeti azalmaktadır” dedi.
Sağlık 2014.06.27 - 13:10:13

 

Sağlık Bilişim Derneği tarafından ‘Sağlıkta e-Dönüşüm Sistemi” konulu kongre düzenlendi.

İstanbul Grand Cevahir Hotel’de düzenlenen kongrede konuşan Düzce Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği Mali Hizmetler Başkanı Musa Altun, e-reçete ve elektronik belge yönetimi sistemiyle ilgili katılımcılara bilgi verdi.

 

Elektronik reçete sayesinde her doktora ayrı şifre verildiği için kaçakların önlendiğini dile getiren Altun şunları söyledi: “Her doktor kendi branşıyla ilgili muayeneye gelen hastanın protokol numarasıyla birlikte “MEDULA” sistemi üzerinden elektronik reçete hazırlama imkanı oluyor. Dolayısıyla hayali hastalara hayali reçete yazıp devletten bu reçetelerin parasını alma dönemi sona ermiştir.”

 

ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ BÜYÜK AVANTAJLAR SAĞLADI

 

Altun, elektronik belge yönetimi sistemi sayesinde kurumlarda kullanılan belgelerin üretim, kayıt, erişim ve muhafaza işlemlerini belli bir plan dahilinde yürüterek, kayıtlı bilgilerin etkili biçimde işlem gördüğünü dile getirerek şu ifadelere yer verdi: “Belge üretimi, dosyalaması, dağıtımı ve saklanması işlemlerini belli bir plan içerisinde sürdürerek, kurumlarda belgesel işlemlerin maliyeti ve dolayısıyla işletme maliyeti azalmaktadır. Gerek özel, gerekse kamu kuruluşlarında belgesel işlemlerin daha düzenli, ekonomik ve etkili bir biçimde sürdürülmesini sağlayarak, müşterilerin ya da vatandaşların daha nitelikli hizmet almasını sağlamaktadır.

 

Dokümanların geleneksel yöntemlerle muhafaza edilmesi, işlemlerin yavaş yürümesine, dosyalama sürecinde hata yapılmasına ve dolayısıyla erişim sorunlarının yaşanmasına neden olabilmektedir. Geliştirilecek sistem ile dokümanlara daha kısa sürede erişim sağlanacak, uyarı sistemi aracılığıyla hata riskini azaltılacak, iş gücü performansını arttırılacak ve dolayısıyla kurumsal verimliliğe katkı sağlanmış olunacaktır. Doküman üretiminin yoğun olduğu kurumlarda, genellikle fiziksel belgeler için ayrılan arşiv alanı çok geniş bir yer kaplamaktadır. Başka bir deyişle her geçen gün artan belge üretimine paralel olarak depolama alanlarına duyulan gereksinim de sürekli olarak artmaktadır.

 

Geleneksel doküman yönetimi sistemlerinde artan dokümanları depolamak için gereksinim duyulan personel ve depolama alanının maliyeti oldukça yüksektir. Bununla birlikte artan dokümanların güvenliğini sağlamak için alınacak koruma tedbirleri ve tahrip olan dokümanların bakımı gibi etkenler de kurumlara ek mali yük getirmektedir. Buna karşın geliştirilecek sistemde fiziksel depolama alanına ihtiyaç olmayacaktır. Söz konusu alanın yönetimi için çok sayıda personele ve koruma önlemlerine duyulan gereksinim de daha düşük düzeyde olacaktır.”

 

FİZİKSEL DEPOLAMANIN GÜVENLİK RİSKİ YÜKSEKTİR

 

Elektronik Belge Yönetim Sistemi’nin geleneksel doküman sistemlerine göre daha güvenli bir ortam sağlayacağını söyleyen Altun, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yangın, su taşkını, nem, ısı, hırsızlık ve yetkisiz müdahale gibi kalıcı ya da geçici risk faktörlerine karşı geniş geleneksel depolama alanlarını koruma, elektronik depolamaya oranla daha güçtür. Eğer, elektronik belge yönetim sistemi ile sadece belgeleri değil de yaptığımız faaliyetleri yönettiğimizi fark edersek, gelecekte teknoloji ve uzay çağının ötesine geçebiliriz.

Elektronik imzanın sağlık sektörüne kazandırdığı en büyük faydaların başında ise hastanelerde önemli bir iş yüküne neden olan hasta onay formlarının elektronik ortamda doldurulması geliyor. Bu formların hastane bilgi sistemleri üzerinden “E- GÜVEN”in sağlayacağı araçlar ve hekimlere verilecek olan elektronik imzalar sayesinde doldurulması ile bu formların kağıt ortamında imzalı olarak saklanmasına gerek kalmıyor ve gerek süreçler gerekse işleyişte ciddi iyileşmeler sağlanabiliyor.”

Altun, kurum içi uygulamalardaki diğer ıslak imza gerektiren izin, sipariş, satın alma, performans değerlendirme ve benzeri formların da elektronik ortamda hazırlanarak e- imzalı saklanmasına olanak tanındığını sözlerine keldi.

 

Düzenlenen kongreye, Düzce Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği Mali Hizmetler Başkanı Altun’un yanı sıra, Sağlık Bilişim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Keleş, Gelir İdaresi Başkanlığı e-Defter ve Belge Yönetimi Müdürü Şahin Engin Uysal, Uyumsoft Genel Müdürü Hüseyin Şahin, Uyumsoft e-Dönüşüm Satış Kanalı Yöneticisi Volkan Şahin, Uyumsoft İş Geliştirme Koordinatörü Turgut Kayalar ile sağlık yöneticileri, kalite birim yöneticileri, sağlık bilişim yöneticileri, mali işler yöneticileri, muhasebe uzmanları ve satın alma yöneticileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8