Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
İlker Yardımcı “Yalnızlık”la derece yaptı
DÜZCE Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İlker Yardımcı, 12-30 Temmuz 2014 tarihleri arasında Arjantin’in Chaco eyaletinde düzenlenen Uluslararası Heykel Bienali’ne katıldı.
Eğitim 2014.08.15 - 14:15:22

   

 
 
  Yardımcı’nın “A-Lone”/“Yalnız” adlı eseri Uluslararası alandan yapılan 150 başvuru projesi içerisinde bienale katılacak 10 eser arasına seçilerek, Arjantin, Almanya, Peru, Fransa, Avusturya, Rusya, Polonya, Porto Riko, Japonya, Portekiz gibi ülkelerden gelen sanatçılar arasında akademik jüri tarafından dördüncülük ödülüne layık görüldü.
Arjantin’in Chaco eyaletinin başkenti Resistencia’da, 1988 yılından bu yana sürdürülen Uluslararası Heykel Bienali, kent merkezine yakın, içerisinde modern sanatlar müzesi, konser salonları ve etkinlik alanlarının bulunduğu özel bir alanda yapıldı. Arjantin Turizm Bakanlığı, UNESCO ve Urunday Vakfı tarafından desteklenen, bu yıl yaklaşık 200 bin kişinin ziyaret ettiği bienalde, konser, sergi gibi etkinlikler de eşzamanlı olarak yer aldı.  Uluslararası boyutun yanı sıra Arjantinli sanatçıların ve üniversitelerin güzel sanatlar bölümlerinden öğrencilerin katılımı ile ağaç, kil, atık malzemelerle de heykeller üretildiği bienalde, Düzce Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İlker Yardımcı tarafından ülkemizin tanıtımı yapılarak, akademik ve sosyal alanlarda birçok bağlantılar kuruldu.
2014 temasını “Homo Novus” “Yeni İnsan” başlığının oluşturduğu bienalde İlker Yardımcı, Teknik olarak elipsoid bir formun içinden koparılan prizmal yapılar şeklinde oluşturduğu heykeliyle ilgili olarak, “Yeni bir insanın, değişimin yeniden doğuşla ilişkisi vardır. Yenilenmek, yaşama farklı açılardan bakabilmek,  farklı düşüncelere karşı tolerans, kendini yeniden anlamak, anlamlandırmak gibi düşüncelerden hareketle Anadolu topraklarında köklerini bulabileceğimiz tasavvuf anlayışından felsefi boyutlarda geniş bir perspektifte eserin içerik anlamını derinleştirmeye ve ifade etmeye çalıştım” dedi.
Önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek çalışmalarından bahseden Yrd. Doç. Dr. İlker Yardımcı, “2014 yılında Çin’in Pingtan kentinde Uluslararası Kent Heykelleri yarışmasında gelen başarı ödülü sonrasında 10 Ekim 2014 tarihinde eserin kente yerleştirilme törenine katılacağız. Geçtiğimiz sene Nanjing Gençlik Olimpiyatları stadyumuna yerleştirilen eserimizden sonra Çin Ulusal Kent Heykelleri komitesi tarafından özel olarak davet edildiğimiz Nanjing kenti için tasarlanan ikinci projenin süreci başlayacak” şeklinde konuştu.
Uzmanlık alanı olan açık alan ve kent heykelleri alanında akademik çalışmalar ve uygulamalar gerçekleştiren Yrd. Doç. Dr. İlker Yardımcı,  bugüne kadar iki kez İzmir Büyükşehir Belediyesi 1.’lik ödülü, 2008 Pekin Olimpiyat alanına uygulama için seçilen uluslararası 100 olimpiyat heykeli sergisi katılımı, Tangshan, Ordos, Schjiazhuang, Nanjing, Pingtan kentlerinden başarı ödülleri, Qingdao World Expo2014 ikincilik ödülleri kazanmıştı.
 
Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8