Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Eğitimde ne oldu?
Aktif Eğitimciler Sendikası Düzce İl Temsilcisi Arif Önemli, okul müdürü görevlendirmelerinin yandaş sendikanın isteği doğrultusunda yapıldığını iddia ederek, “Okullarında başarılı olan müdürler, masa başında kaybetmiştir” dedi.
Eğitim 2014.08.22 - 14:53:01

 

Yeni okul müdürü görevlendirmelerinde tecrübe, başarı ve liyakatın hiçe sayıldığını vurgulayan Aktif Eğitimciler Sendikası Düzce İl Temsilcisi Arif Önemli, “Uzun yıllardan beri okulları idare eden başarılı okul müdürleri, görevden alınarak tasfiye edilmiştir, adeta siyasi kıyıma uğramıştır” dedi.

 

AKTİFEğitimciler Sendikası Düzce İl Temsilcisi Arif Önemli, Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul müdürlerinin performans değerlendirmelerine ilişkin basın açıklaması yaptı.

MEB’in 13 Haziran 2014 tarihi itibariyle görevlerinden alınan yaklaşık 16 bin okul müdürünün yeniden görevlendirilebilmeleri için yaptığı değerlendirme süresini tamamladığını ve puanların açıklandığını ifade eden Önemli, okul ve kurum yöneticilerinin performans değerlendirilmesi için 40 puanı okul içi, 60 puanı da Milli Eğitim müdürlüklerince yapılan puanlamada 75 puanı alabilen müdürlerin başarılı sayıldıklarını kaydetti. Okul içi öğretmen, öğrenci ve veliden 40 tam puan alan birçok okul müdürünün ise İlçe Milli Eğitim müdürlüklerinden 35 puan verilmeyerek başarısız sayıldıklarını anlatan Önemli, “Değerlendirmenin yüzde 60 gibi sonucu doğrudan belirleyen kısmını ilçe milli eğitim müdürü ve iki şube müdürü ‘kanaat getirmişlerdir’. Tamamına yakını hükümete payanda sendikanın belirlediği kişilerden oluşan yeni atanan İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile bir kısmı atamaları iptal edilen, bir kısmı da geçici olarak görevlendirilen şube müdürlerinin, önceden birlikte çalışmadıkları, adını bile bilmedikleri, yeteri kadar tanımadıkları okul müdürlerine 100 puanlık değerlendirmenin 60 puanlık kısmını nasıl takdir ettikleri merak edilmektedir. Kendi sendikalarına üye olmayanların dışlandığı ve malum sendikanın hazırladığı listeler üzerinden çalışılarak puanlamaların yapıldığı; üyeleri bu milletin evladı ve devlete vatandaşlık bağıyla da bağlı, vergi mükellefiyeti olan diğer sendika mensuplarına ise düşük puanların verildiği görülmektedir” dedi.

 

“BAŞARILI MÜDÜRLER SİYASİ KIYIMA UĞRAMIŞTIR”

Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde okul yöneticilerinin puanlamalarının belli olduğunu ve günler öncesinden yüksek sesle vurguladıkları ‘liyakat esas alınmalı’ söylemine karşı, kulaklar tıkandığını, tecrübe, başarı ve liyakatın ise hiçe sayıldığını vurgulayan Önemli, “Uzun yıllardan beri okulları idare eden başarılı okul müdürleri, görevden alınarak tasfiye edilmiştir. Bu görevden almalar, hangi kritere göre yapılmıştır? Başarılı okul müdürleri adeta siyasi kıyıma uğramıştır” dedi.

İlimizde değerlendirmeye alınan 111 okul müdüründen 65’inin yandaş sendikaya üye olmadıkları gerekçesiyle adeta cezalandırıldıklarına dikkat çeken Önemli, “Burada sitemimiz 75 ve üzeri puan alan okul müdürlerine değil, değerlendirmede adil davranmayan ve malum sendikanın hazırladığı listelerle hareket eden yetkilileredir. Yapılan bu hukuksuz işlemin adalet imbiğinden süzülerek hakikatin tecelli edeceğine inanıyor, birileri tarafından başarısız sayılsalar da o müdürlerimizin kamu vicdanında başarılı olduklarını da buradan ilan ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“LİYAKAT ESASLI DEĞERLENDİRME YAPILMALI”

Önemli, okullarında başarılı olduğunu öğrenci, veli ve öğretmen puanlamasında tam puan alarak kanıtlayan okul müdürlerinin, milli eğitim müdürlüklerinde masa başında kaybettiğini ifade ederek, “Bu utanç, masa başında hür iradeleriyle karar veremeyen karar sahiplerine aittir. Öğretmenin müdüre puan vermesi için altı ay beraber çalışma süresi gerekirken daha bir ay önce göreve başlayan şube müdürü, neye göre puan veriyor?  Siyasi baskılarla sadece yandaş sendikanın istediği kişilere yüksek puan vermek adalet midir? Bu ülkeye yıllarca hizmet etmiş insanların alın teri çalınmış, hakkı gasp edilmemiş midir, diye soruyoruz. Aktif Eğitim-Sen,  hep doğrunun yanında olmayı ilke edinmiş bir sendikadır. Bundan dolayı gelip geçici siyasi mülahazaları değil de ülkemizin ve geleceğimizin teminatı olan genç nesilleri düşünmek zorunda olduğumuzun bilincinde olarak bazı uygulamaların getireceği acı sonuçları önceden tespit ve ifade etmeyi bir borç biliyoruz. Bu nedenle şu an uygulanmakta olan ve yarın ciddi sıkıntılar doğuracağından emin olduğumuz idareci atamalarında % 60’lık idari puanlamanın değil de,  liyakatin esas alındığı, eğitimin gerçek paydaşlarının belirleyeceği bir değerlendirme sistemi olmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.  

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Sanki müdür doğmuşlar.Kendileri müdür olurken kimleri kıyıma uğrattılar.Nalıncı keseri misali hep size yontacak.
Fırat - 24.08.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%54,89

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8