Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Araçların kışlık bakımı antifriz değişimiyle sınırlı değil
ERÜÖğretim Üyesi Prof. Dr. Uzmay: "Kışlık bakım kapsamında aracın tepeden tırnağa en ince ayrıntısına kadar bakım ve onarımının yapılması gerekiyor. Aksi takdirde kaza veya yolda kalma gibi olumsuz durumlarla karşılaşılabilir"
Gündem 2014.11.29 - 14:01:23

 

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Mühendislik Fakültesi Makina Teorisi ve Dinamiği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uzmay, araçların kışlık bakımının antifriz değişimiyle sınırlı zannedildiğini, güvenli sürüş için araçların ciddi kontrolden geçmesi gerektiğini bildirdi.

Uzmay, yaptığı açıklamada, dondurucu soğuklar, karlı, yağmurlu ve sisli havalar, kaygan zeminler gibi zorlu şartlarda araç kullanmanın zor ve riskli olduğunu, bu nedenle de araçların bu zorlu şartlara göre hazırlanması gerektiğini belirtti.

Sürücülerin gerek bilinçsizlikten gerekse fazla para ödememek için kışlık bakımda sadece antifriz ve silecek suyu değişimi yaptırıp donmayı önleyici tedbirler almaya çalıştıklarını ifade eden Uzmay, antifriz değişiminin tek başına kışlık bakım için yeterli olmayacağını vurguladı.

Basit ve gereksiz gibi görülebilen araç bakımının hayat kurtaran işlemler olduğunu, sürüş güvenliği için bunların kesinlikle hafife alınmaması gerektiğini ifade eden Uzmay, şunları kaydetti:

"Kışlık bakım kapsamında aracın tepeden tırnağa en ince ayrıntısına kadar bakım ve onarımının yapılması gerekiyor. Aksi taktirde kaza veya yolda kalma gibi olumsuz durumlarla karşılaşılabilir. Kışlık bakım sadece antifriz değişimi zannediliyor. Araçların motorundan fren sistemine kadar tüm mekanik aksamlarının yanı sıra fren ve direksiyon hidroliğinin bakımlarının yapılması gerekir. Kışın en önemli konulardan birisi aracın fren mesafesidir. Fren disk ve balataları aşınmış bir aracın kaygan ve buzlu yolda durması daha zor olacaktır. O nedenle bu konu çok büyük önem arz ediyor. Aracın silecek pabuçları sertleşmiş ve deforme olmuşsa değiştirilmesi, yine motor ve şanzıman yağının kontrol edilmesi değiştirilmesi gerekiyorsa mutlaka değiştirilmesi gerekiyor. Soğuk havada donan motor ve şanzıman yağı aracın çalışmasını engelleyebildiği gibi motora da ciddi anlamda zarar verebilir. Kışlık bakımda araç lastiği ve lastiğin diş derinliklerinin kontrol edilmesi de önemli. Eskimiş kış lastiği diş derinliği uygun değilse kesinlikle kullanılmamalıdır."

 

AKÜ UYARISI

Kışın araçlar için en önemli konulardan birisin de de akü olduğuna işaret eden Uzmay, eskimiş, ömrünü tamamlamış akülerin dondurucu soğukta çalışmayacağını, bunun da ancak bakımda anlaşılabileceğini dile getirdi.

Akülerin mutlaka doluluk oranı ölçümünün yaptırılması gerektiğini dile getiren Uzmay, "Ömrünü tamamlamış akülerin değiştirilmesi aracın sağlıklı çalışması için önem arz ediyor" dedi.

Elektriğin üretilmesinde, klimanın çalışmasında, motorun soğumasında, direksiyonun dönmesinde aktif rol oynayan v kayışının yaz aylarında sıcaktan genişlediğini, kış aylarında işlevini tam olarak yerine getiremediğini kaydeden Uzmay, bunun da kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.

 Uzmay, araçlarda çekme halatı, zincir, reflektör gibi ekipmanların da mutlaka bulundurulması ve trafik kurallarına uyulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Motor ustası Kemal Fidan da havaların soğumasıyla vatandaşların kışlık bakım için araçlarını servislere getirdiği anlattı.

Genellikle sürücülerin sadece antifriz eklettirip silecek suyunun değiştirilmesini istediğini aktaran Fidan, "Vatandaşları bunların kışlık bakım için yeterli olmayacağı konusunda uyarıyoruz. Aracın özellikle motor ve yürüyen aksamının da kontrol edilerek eksiklerin tamamlanması gerektiğini belirtiyoruz. Mesela kalorifer bakımı kışlık bakım içinde hiç düşünülmez. Ancak camların buz tutmaması veya buz tutan camların çözülebilmesi için çok önemlidir. Sürücülerimizi bu konularda uyararak araçların kışlık bakımını eksiksiz yerine getirmeye gayret ediyoruz" diye konuştu.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8