Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
16.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Üniversite’de ahlak toplantısı
"Son Dönem Osmanlı Ahlakı Terbiyecileri ve Ahlak Terbiyesi “ konulu ilmi toplantı Düzce Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.
Gündem 2014.12.08 - 14:50:36
 
 
 
İlahiyat Fakültesi, İslami İlimler Araştırma Vakfı (İSAV) ve Düzce İl Müftülüğü tarafından düzenlenen “Son Dönem Osmanlı Ahlakı Terbiyecileri ve Ahlak Terbiyesi” konulu tartışmalı ilmi toplantının açılış oturumu Cumhuriyet Konferans Salonunda gerçekleştirildi.
Toplantıya Düzce Milletvekili İbrahim Korkmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Murat Caymaz, Düzce Müftüsü Selami Emen, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Faruk Bayraktar, Düzce Eski Milletvekili Celal Erbay ve çok sayıda misafir katıldı.
Açılış oturumunun başkanlığını Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Tuğ yaptı. Cedidiye Cami İmamı Bayram Çotur’un Kur’ân Tilavetinin ardından açılış konuşmalarına geçildi.
Programın açılış konuşmasını yapan İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Faruk Bayraktar, okullarda her ay bir değer eğitimi verildiğini, ancak bu eğitimi verirken batının ahlak değerlerinin işlendiğini belirtti. Bayraktar, eğitimlerde İslami değerlere önem verilmediğini, bu toplantının bu eğitimleri değerlendirmek üzere düzenlendiğini söyleyerek İslamiyet’in güzel ahlak değerlerine sahip olduğunu verdiği örneklerle vurguladı.
Düzce İl Müftüsü Selami Emen konuşmasında, İslamiyet’in ahlaka verdiği önem üzerine bilgiler verdi. Müftü Emen, Peygamberimizin “Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim” hadisini örnek göstererek, İslam’ın ahlaka verdiği önemin altını çizdi.
Toplantıda konuşan, İSAV kurum başkanı Prof. Dr. Ali Özek, “İSAV İslami değerleri araştırmak üzere 44 yıl önce kuruldu. Son dönemde vakıf olarak Anadolu’ya açıldık, bu toplantıları daha önce Konya ve Edirne gibi illerde düzenlendik. Bundan sonra da her yıl bir ilde düzenlenmeye devam edeceğiz” dedi. Özek, dini ilimlerin başında fıkıh ilmi geldiğini belirterek Yüce Allah’ın her asırda Müslümanlara bir İslam âlimi gönderdiğini, 18. yüzyılda içtihat kapısının kapatılmasıyla bunun sekteye uğradığını, bizlerin bu durumu sorgulayacak İslam âlimlerine ihtiyacımız olduğunu belirtti.
Düzce Milli Eğitim Müdürü Ahmet Yurtman konuşmasında, gençlerin İslami ahlak terbiyesinden uzaklaşarak, belirli suçlara karıştıklarını ifade ederek, bunu önlemenin tek yolunun islami ahlak değerlerinin çocukluktan verilmesi olduğunu söyledi. Yurtman, bu nedenle ilköğretimde değerler eğitimine başlanıldığını vurguladı.
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, babası Cemal Demircan Hoca’nın 1968 yılında Sultan Ahmet Camii’nde yaptığı bir konuşmadan alıntı yaparak, günümüz medeniyet anlayışının ahlak kavramını son 50 yılda nasıl şekillendiğini ifade etti. Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, “Cenab-ı Allah’ın bize verdiği akılla, iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan, dürüst olanı olmayandan, iyi ahlaklıyı kötü ahlaklıdan ayırt edemiyorsak ve geçmişimize bakmalı, ilmi, dini, vicdani birikimlerimizi gözden geçirmeliyiz” dedi. Çakar, üniversitenin Senato tarafından belirlenen temel değerleri arasında hesap verebilirlik, şeffaflık ve hoşgörü gibi temel ahlaki değerleri içermesinin bir tesadüf olmadığına; vatanına ve milletine bağlı, iyi ahlaklı bireyler yetiştirmenin temel amaçları arasında olduğunu belirtti. Çakar konuşmasına Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (Sav), “Kıyamet gününde bana en sevgili ve en yakın olanınız ve ahlakı güzel olanınızdır” hadisi şerifine atıf yaparak konuşmasına  “Kıyamet günü peygamber Efendimize en yakın olanlardan olmanızı niyaz ederim” sözleriyle son verdi.
Ardından konuşma yapan Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Murat Caymaz ve Düzce Vali Yardımcısı Hasan Ruhi Yaylacı, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederek, teknolojinin gelişmesiyle aile içi bağların koptuğunu, bunun sonucunda insani ilişkilerin kaybolduğunu dile getirerek, programı organize edenlere teşekkür ettiler.
Açılışın oturumunun son konuşmacısı Düzce Milletvekili İbrahim Korkmaz, “Yüksek mühendis olarak ahlaklı bir toplum mu, yoksa teknolojik bir toplum mu diye sorarsanız ben ahlaklı bir nesil derim. Ahlaki olmayan bir mühendis bir bilim adamı yetiştirirseniz icadında kişi bu icatla insanlığa ne kadar zarar verebileceğini hesaplar” dedi. Korkmaz, iktidar olarak ahlaklı bir nesil yetiştirmeye önem verdiklerini söyleyerek İlahiyat Fakültesi’nin ileriki dönemde yetiştireceği öğrencilerin bunun en güzel örneklerini oluşturacağını belirtti. 
Açılış konuşmalarının ardından birinci oturuma geçildi. Oturum başkanlığını DÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Genç’in yaptığı oturuma konuşmacı olarak Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Sıdıka Oktay ve Bülent Ecevit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Meydan katıldı.
Doç. Dr. Ayşe Sıdıka Oktay, Kınalızâde Ali Efendi konulu tebliğinde,  Kınalızâdenin yazdığı Ahlak- ı Alai adlı eserinin Osmanlı medreselerinde son döneme kadar ahlak kitabı olarak okutulduğunu ve diğer ahlak kitaplarına da kaynak olduğunu belirtti. Yaratılışta insanın iyi ve kötü olmak üzere ikiye ayrıldığını belirterek, kötü ahlakın değiştirilebileceğini bunu da tabiat ve sanatla gerçekleştirileceğini söyledi. Oktay, “Kınalızâde’ye göre çocuk eğitimi doğumdan önce eş seçimiyle başlayıp, doğumdan sonra ise sütanne seçimi, çocuğa güzel isim koyma, güzel ahlak sahibi olmasını sağlama şeklinde devam eder” dedi. Oktay konuşmasında, ahlak eğitiminin okullarda değil hayatın her aşamasında öğretilmesi gerektiğini belirtti.
Yrd. Doç. Dr. Hasan Meydan ise son dönem ahlak terbiyecilerinden Mehmet Hâzık Zeynizade’nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi verdiği tebliğinde Zeynizade’nin Abdülhamit Han ve II. Meşrutiyet döneminin en önemli ahlak eğitimcilerinden olduğunu, aile ahlakından belediye ve kamu yöneticilerinin ahlakına kadar toplumun her alanında ahlaki eserleri olduğunu belirtti. Meydan, “Çocuğun ilk ahlak değerlerini aileden alması gerektiğini ifade ederek, itaat, saygı, arkadaşlık seçimi gibi kavramların aile içerisinde anne baba tarafından öğretilmesi gerektiğini Zeynizade’nin eserlerinde görüyoruz” dedi.
Program plaket takdimiyle sona erdi.
 
Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
uzun süredir gündemde tutmaya çalıştığım ahlak sorunu konusundaki seminerden haberdar olsaydım bende katılmak isterdim..hatta konuşmacılara sorular sormak isterdim..fakat bakıyorum konuşmacıların hepside ya imam hatipli veya ilahiyatcı..böyle oluncada referansları dinin dışına çıkılamıyor..ve sonuçta islam olamayanların ahlaklı olmuyacağı kanaatine varılıyor ve toplantı bitiyor..dünyada 1.478 milyan müslüman var..4.5 milyon başka dinlere mensup insanlar var..peki o insanlar bizim allahımızın kulları değilmi..onlara gönderilen dinlerde kendilerine göre allah tarafından gönderilmiş öyle inanaıyorlar saygı duymamaız lazım..mesela japonya benim en çok sevdiğim ülkelerden biridir..teknolojide dünya devi..ahlak konusunda bir numara adamların yasasında hırsızlık ile ilgili bir madde de yok..ne olduğunu bilmiyorlar bile..ve bakıyoruz japonya.da din bile yok..şinto diye kültürel bir anlayış var ama din değil..üçbeş nostaljik tapınağın dışında başkada birşey yok koskoca ülkede..demekki ahlaklı olmak için örnek almamız gereken topluluklar var ve onlar bu dürüstlüğü,çalışkanlığı başarıya nasıl sahip olmuşlarsa ona bakıp örnek almalıyız..şimdi bu yazıma sen dinsizliğimi savunuyorsun,en güzel ahlak islam ahlakı diyenleri duyar gibiyim..tamamda varmı sizin etrafınızda yukarıdaki örneklere uyan,efendim diyecekler din bu deyil bakmayın siz onlara ..tamamda kim öğretecek doğrusunu yalan konuşanın,ifitira atanın,hırsızlık yapanın,sokağa tükürenin camiye girmemesi gerektiğini ,yetim hakkı yiyenin dinden uzak durması zarar vermemesi adına yani anlaşılacağı ifadeyle CAMİLERİN BİR HAMAM OLMADIĞINI.ORASI GÜNAHLARDAN ARINMA YERİ OLMADIĞINI YANİ ORAYA GİRMEK İÇİN,TEMİZ AHLAKLI OLUNMASI GEREKTİĞİ anlatılmışmıdır.zannetmiyorum...işte doğru bilgilendirilmediğimiz sürece bizim gibi toplumlarda ahlak konusu aydınlanamadan anlatılır durur..
KÖYLÜ - 09.12.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,19

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8