Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
“Mutluluğun yolu verimli olmaktan geçer”
DÜZCE Üniversitesi’nde “İdari Personel Öneri Teşvik Sistemi Uygulama Yönergesi” bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Cumhuriyet Konferans Salonu’nda yapılan toplantıda DÜ Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar sunum yaptı.
Gündem 2014.12.15 - 15:31:45

 

 

 

Kamuda sürekli iyileştirme ve inovatif çözümler getirme yaklaşımıyla düzenlenen toplantıda konuşan Rektör Şerifoğlu, katılan idari personele yönelik olarak, “Bugünkü toplantıya hepiniz hoş geldiniz. Bugün burada önemli bir konuya değineceğiz. İnovasyon ile sürekli iyileştirmenin yollarını ve yaptığımız işi daha iyi yapmanın yollarını konuşacağız. Üstelik bununla ilgili senatomuz aldığı kararla bir ödül mekanizması kurguladı. Mutlu çalışmak için, yaptığımız işi severek yapmak için, o işe emek vermek, katkı koymak ve karşılığını görmek gerekir. İşte mekanizmayı kurgulama nedenimiz budur” dedi.
Yapılan işin en iyi uygulayıcısı tarafından bilineceğinin altını çizen Şerifoğlu, “Bir kere yaptığınız işi yapmanın yolunu sizden iyi kimse bilemez. Herkes kendi çalışma alanında iyileştirmelere gidebilir, örneğin yazdığınız yazının dilbilgisi hatalarını düzeltebilirsiniz. Ya da konuyla ilgili gelebilecek şikâyetleri azaltabilmek için alacağınız tedbirleri düşünebilirsiniz. İyileştirme için ne yapmak gerekir, neden olmasın, nasıl olsun, nasıl daha iyi olur gibi soruları kendinize sorduğunuzda inanın zaten durmuş oturmuş, rutine binmiş işlerin bile daha iyi yapılma yollarının olduğunu keşfedebilirsiniz” şeklinde konuştu.
Teşvik yönergesi ile toplanacak fikirlerin öncelikle Düzce Üniversitesi’nde ve daha sonrasında ulusal çapta tanınacak iş geliştirme fikirlerine dönüşeceğini işaret eden Rektör Şerifoğlu, “Vereceğiniz katkıyla hem daha mutlu çalışabilecek, hem de hizmet verdiğiniz bir sonraki istasyondaki arkadaşınızın, nihai hizmet verdiğiniz alıcıların ve bunları genellersek tüm mensuplarımızın öğretim üyelerimizin ve diğer memur arkadaşlarımızın mutlu olmasını sağlayacaksınız” dedi.
Dünya çapında inovatif yaklaşımlardan sunumunda örnekler veren Şerifoğlu, “İcat çıkarmayalım olduğumuz gibi kalalım yaklaşımı insanlık tarihinde geçerli olsaydı birçok buluşun gerçekleşmesi mümkün olmazdı. Hep birlikte öyle bir üniversite kurduk ki, büyükşehir olmayan bir yerde büyükşehir üniversiteleriyle rekabet edebilen, birçok alanda onları sıralamalarda geçen, Türkiye çapında ödüller alan, dünya çapında işler yapan bir durumdayız. Yaptığımız gelişmelerin sürekliliğini ve sürdürülebilirliğini sağlamamız gerekiyor. Dijital olmayan, mekândan insandan ve zamandan bağımsız hale gelmeyen yapıların ayakta kalamayacağını düşünüyorum. Gelecekte üniversiteler için de aynısı geçerli olacak” şeklinde konuştu.
Konuşmasını, “Bugün yaptığımız işleri çok farklı yapacak teknolojiler on sene sonra kapıda. O güne bu günden yaptığımız işi, kurumumuzu ve kendimizi geliştirerek hazırlanacağız. Mutlu olmanın yolu verimli olmaktan geçer” sözleri ile sonlandıran Rektör Funda Sivrikaya Şerifoğlu kürsüyü sunumunu yapmak üzere Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a bıraktı.
Prof. Dr. Demircan Çakar, kamu yönetiminde yaşanan verimlilik sorunlarını anlatarak başladığı sunumunda, “Bizler hepimiz kamu yönetimi sisteminin bir parçasıyız, hepimiz sistemin içerisindeyiz. Kamu yönetimine dair ülkemizde ve dünyada mevcut birçok sorun var. Bizler bunların bazılarına müdahale edebiliriz, bazılarına edemeyiz. Kamu yönetimiyle özel sektör yönetimini birbirinden ayıran en önemli problem etkinlik ve verimlilik problemidir” dedi.
Kamuda verimli çalışanla çalışmayanı ayırmanın güçlüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Çakar, “Çalışan ile çalışmayanı iyi ayırt edemediğimizden dolayı hiçbir şey yapmayan kişiyle daha fazla değer üreten kişi arasında fark oluşturulamıyor. Bundan dolayı yapılan işlerin bazıları tek kişide odaklanıyor. Yani işi daha iyi yapan daha fazla daha meşgul biri haline geliyor. Hiç iş yapmayan daha rahat daha özgür kişiler haline geliyor” dedi.
“Artık bu kısır döngüyle mi yaşayacağız yoksa buna müdahale edebilmek için acaba bir şeyler yapacak mıyız?” Sorusunu yönelten Rektör Yardımcısı Çakar, “Ülkemizdeki kamu yönetimi sorunlarına yüksek mertebedeki kişiler tarafından mı çözüm bekleyeceğiz? Hayır, böyle düşünmeyeceğiz herkes kendi kurumu için bir şey yapabilecek olursa daha çok çoğalarak katlanarak değer haline gelirler. Bunların hepsi bu düşüncelerden yani şimdi konuşacağımız mekanizma bu düşüncelerden ortaya çıktı” şeklinde konuştu.
İdari personele yönelik olarak, “Acaba bizler sizlerin daha yüksek motivasyona sahip olmanız için neler yapabiliriz?” sorusunu soran Çakar, “Fikirleri sistematik hale getirebilirsek bunlardan çok fazla kurumun faydalanabileceği hepimizin daha iyi koşullarda çalışabileceği ortak bir fikir ortak bir değer oluşturulabilir. Bizler bu konuda Sürekli İyileştirme Koordinatörlüğü ve Rektör Hocamızın liderliği sayesinde çalıştık. Ardından senatomuzda tartıştık ve bir noktaya vardık. Sizlerin önerebileceği daha iyi işlere yapmaya yol açacak fikir önerileri geliştirebileceğiniz bir teşvik mekanizması kurmaya karar verdik” dedi.
İdari Personel Öneri Teşvik Sisteminin nasıl işleyeceğinden bahseden Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, “Yedi kişilik komisyon tarafından denetlenen ve web sitesi üzerinden yaptığınız başvurularınızı değerlendirecek bu komisyonda hem akademik ve idari birim yöneticilerimiz olacak. Bu komisyon yönergenin ekinde bulunan form ile yapılan önerileri değerlendirecek. Aynı zamanda web sitesinde de bulunan bu formu yılın dilediğiniz bir zamanı istediğiniz an doldurarak Sürekli İyileştirme Koordinatörlüğüne iletebileceksiniz. Diğer taraftan bu değerlendirme havuzunda biriken önerilerin değerlendirilmesinin ardından ödüllendirme kuruluş yıl dönümümüz olan 17 Mart’ta gerçekleştirilecektir” dedi.
Toplantı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ın sunumunun ardından gelen soruları yanıtlamasıyla sona erdi.
Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8