Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
19.05.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Gönül elçileri oldular
MUSTAFAKemal Ortaokulu 8. sınıf öğrencileri Düzce Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler ve eğitim sonucunda Gönül Elçisi oldular.
Eğitim 2015.04.01 - 13:55:40

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen “Gönül Elçileri Projesi”, toplumda “gönüllülük” kavramına yönelik farkındalık geliştirmek, gönüllü çalışmanın yaygınlaştırılmasını sağlamak, toplumsal kalkınmaya katkı sağlayacak insan kaynağı ihtiyacını güçlendirmek üzere hayata geçirildi.

Rehberli k ve sosyal etkinlik dersi kapsamında yapılan eğitim faaliyeti Düzce Sosyal Hizmet Merkezinde yapıldı. “Düzce’de dezavantajlı kesimler kimlerdir” ve “bizler neler yapabiliriz” başlıkları altında verilen eğitim faaliyeti kapsamında kurum psikologları ve sosyal çalışma uzmanı tarafından öğrenciler bilgilendirildi.

Uzmanlar, kurumun çalışmalarımı ve işleyişini anlattıkları programlarda, Düzce’de dezavantajlı kesimin çok fazla olduğunu ifade ettiler. Bu dezavantajlı kesimler; şiddete uğrayan kadınlar ve çocuklar, sokakta çalıştırılan çocuklar, engelliler, yaşlılar, şehit ve gazi yakınları olarak sıralandı. Bu kesimlere ulaşma ve onlara gönüllü olarak yardım etme anlamında öğrencilerin büyük faydası olacağının önemi belirtildi.

Öğrenciler bu eğitim programını ilgi ile izlediler ve çeşitli sorularla neler yapabileceklerini tartıştılar. Bunun için kurumun yetkilileri tarafından kurumun gönül elçileri projesi olduğu, kendilerinin de gönül elçileri olması gerektiğinin altı çizildi. Gönül elçisi öğrenciler, kurumla ilişki kurup onların projelerinde görev alacağı gibi kendileri de proje getirip onu uygulayabilecekler.

Öğrenciler, programlardan sonra hemen sınıf öğretmenleriyle bireysel ve gurup olarak proje üretme çalışmalarına başladılar. Birçok öğrenci başvuru formunu doldurup gönül elçisi oldular.

Çalışma hakkında bilgi veren Mustafa Kemal Ortaokulu Rehber Öğretmeni Zeki Bilgili, bireyin gelişiminin dört alandan oluştuğunu belirterek, bunların zihinsel, duygusal, sosyal ve fiziksel alanlar olduğunu söyledi. Bilgili, bu çalışmalarındaki amaçlarının duygusal ve soysal alanı geliştirmek olduğunu ifade etti. Gelişim alanlarının bir birlerini etkilediğini dile getiren Bilgili, sosyal ve duygusal alandaki bu çalışmanın bireyin zihinsel alanını olumlu etkileyeceğini söyledi.

Bilgili, Nisan ayının sonunda yapılacak olan TEOG sınavlarına da bu çalışmanın olumlu etki edeceğini söyleyerek, şunları ekledi: “Öğrencilerimiz boş vakitlerini daha çok sosyal paylaşım sitelerinde ya da bilgisayarda oyun oynayarak geçiriyorlar. Bu çalışmayla birlikte boş zamanlarının bir kısmını Gönül Elçileri olarak toplumun dezavantajlı kesimlerine hizmet ederek geçirecekler. Bu durum onları bir doyuma ulaştıracak ve bu doyum dersleri ile sınavlarını olumlu etkileyecektir” diyerek sözlerini tamamladı.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8