Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
650 yıllık gelenek Kabalak’ta canlandı
DÜZCE’nin Kabalak köyünde düzenlenen geleneksel Kabalak Köyü Hıdrellez Şenlikleri’nde yarım asrı geçkin bir gelenek gerçekleştirildi.
Gündem 2015.05.25 - 13:46:35

 

 

Etkinlikte bolluk, bereket ve kısmet olduğuna inanılan 10 bin yumurta kazanlarda kaynatılıp dağıtıldı. 

Kabalak köyünde bu yıl 10.’su gerçekleştirilen Kabalak Köyü Hıdırellez Şenlikleri geniş katılımla yapıldı. Şenliklerde 650 yıllık tarihi bir gelenekte gerçekleştirildi. Bolluk, bereket ve kısmet olduğuna inanılan yumurta dağıtıldı. Sabahın erken saatlerinde 6 kazanda 10 bin yumurta kaynatıldı. Pişen 10 bin yumurtayı Hızır Ekşi isimli iş adamı satın alarak bolluk bereket ve kısmet için dağıttırdı.
Etkinliğin organizasyonunu yapan Necati Selvitop, kaynamış yumurta geleneğinin bolluk, bereket ve kısmet getireceğine inanıldığını işaret ederek, “650 yıllık gelenek atalarımızdan, dedelerimizden yadigar. Artvin’den Hopa’dan, Düzce’ye gelen Kabalak Köylülerimiz kendi ev aralarında evden eve giderken sabah namazından sonra kuşaklarının içine koydukları birer haşlanmış yumurtayı besmele çekerek başka evlere verirlerse bolluk bereket geleceklerine inanırlarmış. Bugün burada 10 bin haşlanmış yumurta kısmet bolluk bereket diye dağıtılacak” diye konuştu.
Şenlik alanında yumurtaların kaynatılma işlerini yapan kızlar atalarından kalan geleneği yaşatmak için bu şenliği yaptıklarını ifade ederek “Öncelikle size Lazca “hoşimohtit” yani hoş geldiniz diyorum. Yumurta bolluk, bereket ve kısmet demektir. Nenelerimiz bize kaynatıp kapı kapı dağıttırırlardı. Bizde aynı şekilde bu geleneği yaşatmaya çalışıyoruz” dedi.
Kabalak Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Remzi Yılmaz, “Dedelerimizden kalan ve gelenek haline gelen yumurta kaynatalım istedik. Bizim babaannelerimiz komşulara giderken yumurtaları alıp giderdi. Bolluk ve bereket olurdu. Geleneğimizi devam ettirelim istedik ve buraya toplandık. Etkinliğimize katkıda bulunanlara ise teşekkür ediyorum” dedi.
Etkinlikler kaynamış yumurtaları bolluk bereket ve kısmet adına dağıtıldı. Yumurtaları havada kapmak için gençler kıyasıya yarıştılar. Yumurta dağıtımının ardından alanda bulunanlar kemençe eşliğinde dakikalarca horon oynadılar. 
AK Parti Düzce İl Başkanı Hikmet Keskin ve Milletvekili adayları Faruk Özlü, Fevai Arslan ve Ayşe Keşir de etkinlik alanında vatandaşlarla sohbet etti yumurta dağıttı.
Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8