Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
17.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
‘Fındık Bahane’ çocukluk şahane
DÜZCE’de fındık bahçelerinde çalışan ailelerin çocukları için iki yaz okulu açıldı.
Gündem 2015.08.13 - 14:03:44

 

 

“Fındık Bahane” projesi kapsamında evlerinden alınan çocuklara gönüllü gençler tarafından çeşitli dersler veriliyor

Genç Hayat Vakfı, mevsimlik tarım işçilerinin çocukları için Düzce’de 2 yaz okulu açtı. “Fındık Bahane” adlı proje kapsamında servislerle alınan çocuklara, matematik ve İngilizce gibi dersler veriliyor ve çocukların tarım işçisi olmasının önüne geçiliyor.  

Genç Hayat Vakfı, yaz aylarında çalışmak için gittikleri bölgelerde hayatlarını idame ettirebilmek için zor koşullarda yaşayan mevsimlik işçilerin çocukları da işçi olmasın diye çocuklara yönelik 2 yaz okulu açtı. “Fındık Bahane” adı verilen projede vakıf tarafından eğitim alan gönüllü gençler, çocukları aileleri Sabah saat 07.00’de tarlaya gider gitmez servislerle evlerinden alarak okullara getiriyorlar. Kahvaltılarını burada yapan çocuklar daha sonra öğretmenlerle Matematik, Türkçe, İngilizce, Sosyal Bilgiler gibi dersleri işliyorlar. Ardından öğle yemeği yiyen çocuklar daha sonra da gönüllü gençlerle resim, tiyatro, dans, spor gibi etkinliklere katılıyorlar.

 

AİLELERİ KARŞI ÇIKIYOR

Günde 2 kez ara öğün de yiyen çocuklar saat 16.30’da yine servislerle gönüllü gençler tarafından evlerine bırakılıyorlar. Düzce’de bulunan iki okula aynı zamanda bölgede yaşayan çocuklarla Suriyeli çocuklar da istedikleri takdirde dahil ediliyor.

Geçen yıl 10 köyden 5-15 yaş arası 230 çocuğun katıldığı projede, 11 yaşından büyük eğitimine devam eden çocuklara bahçede çalışarak kazanacakları para ise eğitim bursu olarak veriliyor. Projenin önündeki en büyük engel ise çocuklarının tarlada kendileri ile çalışması yerine okula gitmesine karşı çıkan aileler. Vakfın Genel Müdürü Uğur Gülderer, ailelerin “Çocuklarının artık çalışacak yaşa geldiğini” ve “Paraya ihtiyaçları olduğunu” söyleyerek çocuklarını okula göndermek istemediklerini söylüyor.

 

FARKINDALIK DA ARTTI

Bu noktada yerel yönetimlerle işbirliğine giren vakıf yetkilileri gerçekleştirdikleri ev ziyaretleri ile aileleri ikna ederek çocuklarını okula göndermelerini sağlıyorlar. Gülderer, 11 yaşından büyük çocuklar için verilen eğitim bursunun da ailelerinin fikrini değiştirmede önemli bir etken olduğune dikkat çekiyor.

Başta çocuklarını okula gönderme konusunda direnç gösteren ailelerin fikirleri projenin bitimi ile değişiyor. Çocuklarından gelen olumlu tepkiler aileleri bir sonraki sene aynı bölgeye mevsimlik işçi olarak geldiklerinde yine onları okula göndermeye itiyor.

 

MEVSİMLİK ÇOCUK İŞÇİ ÇALIŞTIRILMIYOR

Vakıf yetkilileri mevsimlik işçi ailelerinin çok zor koşullarda yaşadıklarına dikkat çekerek, çocukların “çocukluklarını yaşama hakkı” için hayata geçirdikleri proje ile amaçlarına ulaştıklarını söylüyorlar. Projeye dahil olan çocuklardan birinin akşam eve gittiğinde ailesine, “Bugün okulda bir çuval yemek yedim” dediğini aktarıyorlar.

Proje aynı zamanda mevsimlik işçi çalıştıran bahçe sahiplerinin de farkındalığını artırmış. Zira artık bölgede birçok bahçe sahibi mevsimlik çocuk işçi çalıştırmıyor, çocukları kabul etmiyor.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8