Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
17.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
‘En önemli hazinemiz orkestra kapıları’
DÜZCE Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. NurperiAyengin’in bilimsel kazı başkanlığını yürüttüğü “Konuralp Antik Kenti Yüzey Araştırmaları ile Destek Projesi” kapanış toplantısı gerçekleştirildi.
Gündem 2015.09.07 - 14:38:47

 

 

Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya Konuralp Prusias ad Hypium Antik Kenti Bilimsel Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. NurperiAyengin ve kazı ekibi, Düzce Belediyesi AB Proje Ofisi yetkilileri, akademik personel ve öğrenciler katıldı.

Toplantıda konuşan Yrd. Doç. Dr. NurperiAyengin, proje kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Düzce Belediyesi ve Kalkınma Bakanlığı’nın desteklediği projenin 7 Haziran 2015 tarihinde başladığını belirten Yrd. Doç. Dr. Ayengin, bu doğrultuda proje ekibinin oluşturulduğunu ve tanıtım toplantısının gerçekleştirildiğini ifade etti.

Konuralp Antik Kenti’nin havadan fotoğraflarının çekilerek alandan kaldırılacak mimari blokların tespit edildiğini söyleyen Ayengin, “Tespit edilen tiyatroya ait mimari blokları taş bahçemize naklettik. Böylece tiyatromuz çok daha düzenli ve estetik hale geldi” dedi.

Mimari blokların numaralandırma işleminin yapıldığını ve mimari blokların çizimlerinin kazı ekibindeki mimarlar tarafından gerçekleştirildiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Nurperi Ayengin, Temmuz ayı itibariyle jeofizik çalışmalarının yapıldığını sözlerine ekledi.

Konuralp Antik Kenti’nin topografik haritasının oluşturulduğunu da ifade eden Yrd. Doç. Dr. Ayengin, “Antik kentte bulunan Roma dönemine ait köprü, sur, hamam ve su kemerlerini topografik haritamıza işledik. Bizim için en önemli hazine orkestraya giden kapıların bulunmasıdır” şeklinde konuştu.

Proje kapsamında yapılan tanıtım çalışmalarından da bahseden Ayengin, antik kentin tanıtımı için not defteri, kalem, cd, tişört ve çantaların hazırlanarak gelen ziyaretçilere hediye edileceğini söyledi.

Son olarak proje kapsamındaki çalışmalara destek veren kurumlara ve kazı ekibine teşekkür eden Yrd. Doç. Dr. NurperiAyengin, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Kalkınma Bakanlığı’na, Düzce Valiliği’ne, Düzce Belediyesi’ne, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’na, Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi’ne, tüm ekibime ve kadirşinas Konuralp halkına çok teşekkür ediyorum. Konuralp Antik Kenti’nin restorasyon çalışmaları tamamlandığında Düzce turizmine çok büyük katkılar sağlayacaktır” diyerek sözlerine sonlandırdı.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8