Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
18.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
TATİL SONRASI OKULA UYUM BAŞARININ İLK ANAHTARI
Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M. Engin Deniz, öğrencilerin tatil sonrası okula uyumu konusunda önemli açıklamalarda bulundu.
Gündem 2015.09.16 - 15:04:43

 

 

 

 

TATİLLERİN, öğrencilerin öğrenme ortamlarından kopma ve öğrenme yaşantılarına ara vermek olarak algılandığını belirten Prof. Dr. M. Engin Deniz, ”Uzun tatil sürelerinde çocuklara, yeni öğrenme ortamları ya da okuldaki öğrenmelerini pekiştirecekleri ortamlar sunamıyoruz. Bu yüzden de çocuklar hem öğrenme kaybı yaşıyor, hem de zihinsel olarak okuldan uzaklaşıyor. Okula geri döndüklerinde ise duygusal ve motivasyon anlamında sorunlar yaşıyor. Yani çocukların, tatili bir özgürlük ve öğrenmeden kopma olarak algılamalarının önüne geçmeliyiz” dedi. Öğrencilere uzun tatiller yerine daha kısa süreli tatiller vermek gerektiğini söyleyen Deniz, “Örneğin öğrenim dönemi üç döneme çıkarılabilir. Böylece çocuklar okul ortamından motivasyon kaybı yaşayacak kadar uzaklaşmamış olur” şeklinde konuştu.

 

Tatil sonrası okula başlayan çocukların okula uyum konusunda karşılaştığı zorluklardan bahseden Prof. Dr. Deniz; öğrencilerin, okuldan ve arkadaşlarından uzun süre ayrı kaldıkları için sosyal ve duygusal uyumda, arkadaşlık ilişkilerinde sorunlar yaşayabileceğini belirterek, “Eğer ebeveynler, uyku düzeni, beslenme alışkanlıkları, televizyon ve bilgisayar başında harcanan zaman gibi konularda çocuklarının tatillerini yapılandırmazsa, çocuklar okula başladıklarında bu konularda zorluk yaşayabilir. Bunların yaşanmaması için ebeveynler çocukları tatil süresince tek başına bırakmamalı ve tatillerini planlamalıdır” dedi.

Tatil sonrası okula uyumu etkileyen faktörleri; öğrencinin okulda kendini güvende hissediyor olması, derslerindeki başarısı ya da başarısızlıkları, ebeveynlerinden aldığı sosyal destek, öğretmeniyle ve arkadaşlarıyla kurduğu ilişkinin niteliği olarak sıralayan Prof. Dr. M. Engin Deniz, çocuklar için okula uyum sağlamada ilk haftaların çok önemli olduğunu, olumsuz ve uyumsuz bir başlangıcın olumsuz ve uyumsuz bir eğitim-öğretim döneminin geçmesine neden olacağını vurguladı.

Akademik başarı için uyumun önemine de değinen Prof. Dr. Deniz, “Derslerini, sınıfını arkadaşlarını sevmeyen, sabah kalktığında okula gitmek istemeyen bir öğrencinin başarılı olmasını bekleyemeyiz. Bu yüzden okullarda rehber öğretmenler ve sınıf öğretmenleri işbirliğinde Uyum Haftası etkinlikleri yapılır. Bu haftanın amacı öğrencilerin uyumlarını kolaylaştırmak ve yeni eğitim-öğretim yılıyla ilgili bilgilendirmektir. Ebeveynlere ve öğretmenlere tavsiyem bu haftanın nitelikli geçmesini sağlamalarıdır” ifadelerini kullandı.

Tatil sonrası, çocukların okula uyumu konusunda ailelere önemli sorumluluklar düştüğünün altını çizen Prof. Dr. M. Engin Deniz, “Aileler; çocuğun hayat düzenini, okullar açılmadan birkaç hafta öncesinden, okula göre yeniden düzenleyebilirler. Bu dönemde uyku düzeni, beslenme alışkanlıkları, boş zaman aktiviteleri okula göre düzenlenirse çocukların uyum süreci de kolaylaşacaktır” dedi.

Okul ihtiyaçlarını karşılamak için ailece alışverişe çıkılarak çocuğun yalnız olmadığı hissinin sağlanabileceğini söyleyen Deniz, “Ebeveynler öğrencilerin, önceki yıldan eksik öğrenmelerini tamamlayabilirler. Yeni dönemde öğreneceği konular hakkında bilgi verebilirler. Böylece onların öğrenme motivasyonlarını da artırırlar. Çocuklarına yeni dönemde hedefler oluşturmaları konusunda yardım edebilirler” şeklinde konuştu.

Tatil sonrasında öğrencilerin okula uyum sürecini kolaylaştırmak adına öğretmenlerin dikkat etmesi gerekli hususlara da değinen Prof. Dr. Deniz, ”Çocuklar için tatil özgürlük ve serbestlik, okul ise düzen ve disiplin demektir. Bu düzen ve disiplin algısı çocukları kaygılandırabilir. Öğretmenler ve aileler okulun sadece kurallar ve disiplin ortamı olmadığını çocuklara hissettirmelidir” dedi. Önceki sene alıştıkları okul ve sınıf düzeninin devam etmesinin, çocukların okula uyumunu kolaylaştıracağını sözlerine ekleyen Deniz, arkadaşlarına ve öğretmenlerine tekrar kavuşacak olmalarının ise uyumlarını kolaylaştıracağını belirtti.

Öğretmenlerin, uyum sorunu çeken öğrencilerle birebir ilgilenip, ailelerle iletişim halinde uyum sürecinde çocuğa yardım edebileceğini ifade eden Prof. Dr. M. Engin Deniz, okulun ilk haftalarında akademik bilgiden çok yaşantısal etkinliklerle sınıf ortamını eğlenceli kılarak sınıf içi iletişimin güçlendirebileceğini söyleyerek açıklamalarını noktaladı.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8