Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Şerifoğlu’na üstün hizmet belgesi
DÜZCE Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Kurucu Rektör Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu’na, Üstün Hizmet Belgesi takdim etti.
Gündem 2014.-1.0- - 14:28:50

 

 

 

Erdemli bilim, meslek, sanat insanları ve liderler yetiştirme misyonuyla eğitim hayatını sürdüren Düzce Üniversitesi'nin 2015-2016 Akademik Yılı Açılış Töreni, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Törene; Düzce Valisi Ali Fidan, Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, Garnizon Komutanı J. Albay Bilal Güvenir, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Düzce Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Ahmet Altun, DÜ Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Kurucu Rektör Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İlhan Genç, Prof. Dr. İdris Şahin, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, öğretim üyeleri, basın mensupları ve öğrenciler katıldı.

Terör saldırılarında hayatını kaybeden güvenlik güçleri ve vatandaşlar ile son olarak Ankara’daki hain terör saldırılarında yaşamını yitiren vatandaşlar için başsağlığı dilekleri ve saygı duruşu ile başlayan tören, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Akademik açılış programının ilk konuşmasını öğrencileri temsilen Düzce Üniversitesi’ni birincilikle kazanmış olan Tıp Fakültesi öğrencisi Şule Arslan yaptı. Ankara’daki terör saldırılarında hayatını kaybeden vatandaşlara başsağlığı dileyerek konuşmasına başlayan Şule Arslan, uzun ve yorucu bir çalışmanın sonunda başarıyı yakalamanın ve Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirdi. Arslan, Tıp Fakültesi’nin öğretim üyesi kadrosunun tercihinde önemli rol oynadığını ifade etti. “Biliyoruz ki hekimlere gösterilen saygı ve değer, kişilerin kendilerine ve devletlerine gösterdiği saygı ve değer kadardır” diyerek sözlerine devam eden Şule Arslan, sağlıklı bir devletin ancak sağlıklı ve iyi işleyen bir sağlık sistemiyle, mutlu ve iyi yetişmiş sağlıkçılarla mümkün olacağını söyledi. Tıp Fakültesi'ni ve Düzce Üniversitesi’ni seçmiş olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Şule Arslan, “Bilgi dolu, mutlu ve başarılı yıllar hepimizin olsun. Huzurlu bir gelecek dileğiyle” eğitimcilere ve öğrencilere seslenerek sözlerini sonlandırdı.

Menfur terör saldırıları sebebiyle mutluluk, neşe, heyecan ve coşku duygularından yoksun olarak akademik açılış törenini gerçekleştirdiklerini belirten DÜ Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, “Hangi hain amaçla olursa olsun, hangi terör örgütü olursa olsun, masum vatandaşlarımıza, askerimize, polisimize yönelik terör saldırılarını lanetliyoruz” diyerek sözlerine başladı.

Düzce Üniversitesi’nin 2000 yılından sonra kurulan devlet üniversiteleri arasında birinci sırada, dünya üniversiteleri arasında da ilk iki binin içerisinde yer aldığının altını çizen Rektör Çakar,“25 bin öğrenciye ve 2 bin 500 akademik ve idari personele sahip büyük bir aile gibi çağın gereklerine uygun biçimde değişimi yönetebilen, esnek, girişimci, yenilikçi ve dinamik bir üniversite olarak ‘Bilim için bilim değil toplum için bilim’ diyoruz. Ülkemizde yükseköğretim alanının henüz konuşmaya başladığı ‘Üniversitelerin Bölgesel Gelişmeye Katkısı’ konusunu, kurulduğu ilk yıllarda vizyonuna işleyen bir üniversite olarak, kendimizi Düzce’ye ve bölgeye daha iyi tanıtmak, bölge için daha çok değer üretmek istiyoruz” dedi.

Seçkin üniversitelerle uluslararası işbirlikleri ve her yıl artan sayıda yabancı öğrenciler ile Düzce Üniversitesi’nin bölgesel gelişmeye katkı veren bir dünya üniversitesi olma yolunda olduğuna vurgu yapan Rektör Çakar, “Bu amaçla öğretim elemanlarımıza yönelik bilimsel etkinliklere katılım desteklerinin limitlerini artırmayı planlıyoruz. Yine bu kapsamda yayın teşvik yönergesini de yeni düzenlemelerle yeniden hayata geçireceğiz. Akademik yaşama yeni adım atan doktora öğrencilerimiz için doktora tezlerini ödüllendirecek süreçler oluşturacağız ve girişimciliği desteklemenin en önemli boyutu olan patent ödüllerini bağımsız bir ödül sürecine dönüştüreceğiz” şeklinde konuştu. Bu süreçte Düzce Üniversitesi’nin fiziksel yapılanmasının da devam edeceğini sözlerine ekleyen Rektör, “Önümüzdeki aylarda inşallah değerli senato üyemiz, eşsiz çalışma arkadaşımız rahmetli Dr. Talat Bahçebaşı’nın adını verdiğimiz ek hastane binamız hizmete açılacak. Hemen akabinde eş zamanlı 2 bin 500 öğrencinin ders yapabileceği ikinci merkezi derslik binamız hizmete girecek. Hayvan deneyleri laboratuvarımız açılacak. Sağlık Yüksekokulumuzun ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuzun yapımı devam edecek. Üniversite camimizin temeli atılacak” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerden en önemli beklentisini her tür kötü alışkanlıktan ve bağımlılıktan uzak durmaları şeklinde açıklayan Rektör Çakar, “Cumhuriyet tarihi kadar eski Yeşilay’ın Saygıdeğer Başkanını bugün burada ağırlıyoruz. Üniversitemiz, Düzce Yeşilay ile tüm üniversitelere örnek olmasını dilediğimiz önemli bir işbirliği içerisinde. Üniversitemizin en önemli sosyal sorumluluğunun madde, alkol, sigara, teknoloji bağımlılığı gibi gençlerimizin geleceğinin kararmasına sebep olan bağımlılıklardan arınmasına destek olmak olduğunu düşünüyoruz. Ancak böylece gençlerimizin gönlünde vatan, millet ve bayrak bağımlılığına yer açabiliriz” dedi.

Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Üniversitesi’ne her zaman destek olduklarını belirterek Vali, Milletvekilleri, Belediye Başkanı ve diğer protokol üyelerine teşekkür etti. ”Üniversitemizin girişimci, yenilikçi ve değer üreten bir üniversite olarak temellerini atan ve bize gurur duyulacak bir emanet bırakan kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu’na çok teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini son veren Rektör Çakar, 2007-2015 yılları arasında Düzce Üniversitesi’nin gelişimini ve başarılarını yansıtan kitabı ve Senato tarafından kendisine tevdi edilen Üstün Hizmet Belgesini Kurucu Rektör’e takdim etti.

Kendisine takdim edilen ve ahde vefa anlamını taşıyan hediyeler için teşekkür eden Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, dünyadaki tüm savaşlarda ve saldırılarda hayatını kaybeden masum insanların sonsuzlukta huzur içinde olmalarını diledi. Dünyanın yeni bir dil, üslup ve kapsayıcı yönetişim sistemlerine ihtiyacı olduğunu belirten Kurucu Rektör Şerifoğlu, bugüne kadar Düzce Üniversitesi’ni destekleyen herkese teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Akademik açılış töreninde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuşmasına başlayan Düzce Valisi Ali Fidan, üniversiteleri toplumların ve devletlerin geleceğinin inşasında önemli bilim yuvaları olarak niteledi. Düzce Üniversitesi’nin, ilimizin tanıtımına, sosyal ve kültürel gelişmesine önemli katkılar sunduğunu belirten Vali Fidan, öğrencilerin barınması ve ulaşımı konularında ciddi gayretlerinin olduğunu söyledi. Yaşanan terör olaylarına verilecek en güzel cevabın tek vücut olarak teröre karşı durmak olduğunu ifade eden Vali Ali Fidan, öğrencileri terör örgütleri konusunda hassas ve bilinçli olmaya çağırarak, yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olması temennileriyle sözlerini sonlandırdı.

2015-2016 Akademik Yılı Açılış Töreni, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk’ün özgeçmişinin okunmasıyla devam etti.  "Postmodern Kölelik: Bağımlılık" konulu açılış dersini vermek üzere kürsüye davet edilen Öztürk, insanları bağımlılığa iten temel noktanın hükmetme arzusu olduğunu ifade etti. Bağımlılığa sadece hastalık olarak bakılmaması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Öztürk, insanları bağımlılığa iten sosyal faktörlerin ve beyindeki ödül sisteminin de önemine değindi.

Yeşilay’ın kuruluşundan da bahseden Öztürk, “Bağımlılıkla mücadele ederken toptan mücadele etmek zorundayız. Yeşilay bu görev için var” dedi. Dünyada Yeşilay gibi kurulmuş bir başka kurumun olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Mücahit Öztürk, aileleri bağımlılık konusunda daha bilinçli olmaya çağırarak açılış dersini noktaladı.

Düzce Valisi Ali Fidan ve Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar tarafından Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk’e hediyesinin takdiminin ardından toplu fotoğraf çekimiyle akademik açılış programı sona erdi.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8