Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
“HAYAL KURABİLMEK GİRİŞİMCİLİĞİN ODAK NOKTASIDIR”
DÜZCE Üniversitesi İşletme Fakültesi ve Teknoloji Transfer Ofisi tarafından düzenlenen “Global Girişimcilik Haftası 2015” etkinliklerine, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ‘Girişimcilik Fikri’ temalı panelle devam edildi.
Gündem 2019.-1.1- - 13:55:45

 

Etkinliğin üçüncü gün programına, DÜ Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanlığı görevini yürüten Kurucu Rektör Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Engin Deniz, Girişimcilik Uzmanı Elena Pallotta, Tecrübeli İş Danışmanı ve Gazeteci-Yazar Stuart Doughty ile öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Tercümanlığını Düzce Üniversitesi Hakime Erciyas Yabancı Diller Yüksekokulu’ndan Okutman Mesut Kuleli’nin yaptığı panel, davetli konuşmacıların özgeçmişlerinin okunmasıyla başladı.

Panelin ilk konuşmacısı olan Girişimcilik Uzmanı Elena Pallotta, Düzce Üniversitesi’nde bulunmaktan duyduğu heyecanı ve mutluluğu dile getirerek başladığı konuşmasında, ilkokul çağlarında elma konserveleme makinesi yaparak ilk girişimcilik fikrini bulduğunu söyledi.  Elena Pallotta, girişimcilik türlerini; hayat tarzı girişimcileri, aile işi girişimcileri, işe yeni başlayan girişimciler ve kurum içi girişimciler olmak üzere dört grup şeklinde açıkladı.

Hayat tarzı girişimcilerinin hobileri olduğunu söyleyen Elena Pallotta, aile işi girişimcilerinin herhangi bir patronun altında çalışmak istemediklerini, işe yeni başlayan girişimcilerin dünyanın bir parçasını değiştirmek istediklerini, kurum içi girişimcilerin ise bir patrona bağlı olarak, çalıştıkları kuruma yenilik getirmek istediklerini ifade etti.

Başarılı girişimci olmak için insanların bazı özelliklere sahip olması gerektiğinin altını çizen Elena Pallotta, “Başarılı girişimcilerin tutkuları, hayalleri vardır. Cesaretli olmalısınız. Herkesin hayır dediği bir yerde, siz evet diyebilmelisiniz. İyi bir takım yaratmalısınız. Hata yapmaktan korkmayın. Hata, en iyi öğrenme yollarından biridir. Dışarıdan gelen öğütleri dinleyin” şeklinde konuştu.

Girişimciliğin odak noktasının hayal kurabilmek olduğunu ifade eden Elena Pallotta, dünyadaki başarılı girişimci firmalardan örnekler vererek, “Yeni bir fikir bulabilmek için insanların sorunlarından hareket edin, var olan bir fikrin üzerine gidin ve o fikri geliştirin. Bulduğunuz fikri gizlemeyin” önerilerinde bulundu.

Dinleyicilere sorular sorarak bir fikir uygulaması da gerçekleştiren Elena Pallotta, iş fikirlerinin geliştirilmesiyle ilgili bilgilerini aktararak konuşmasını noktaladı.

Herkesin girişimci olma potansiyelinin olduğunu belirterek sözlerine başlayan Tecrübeli İş Danışmanı ve Gazeteci-Yazar StuartDoughty, girişimci olmanın koşulunun istemek ve yapabileceğine inanmak olduğunu söyledi.

StuartDoughty , “İyi bir girişimci, yenilikçi olmak istiyorsanız bilinçli olarak nasıl düşünmeniz gerektiğini öğrenmelisiniz. Hayatımızı ve işletmemizi daha başarılı noktalara taşımak istiyorsak farklı tarzda düşünebilmeliyiz. Geleceğiniz düşünme tarzınıza bağlıdır. Zihnin en güçlü iki özelliği, yapabileceğinize inanmak ve hayal gücünüze inanmaktır. Hayal gücü olmazsa fikir de olmaz” şeklinde konuştu.

“Zenginlik, zanaat ve beceri, zamanında düşünceden ibaret değiller miydi?” sözünü örnek gösteren StuartDoughty, birincisinin zihinde, ikincisinin gerçek dünyada olmak üzere her şeyin iki kez oluşturulduğunu söyledi.

Katılımcılarla birlikte hayal gücüyle ilgili zihinsel bir uygulama da gerçekleştiren StuartDoughty, yeni bir fikir üretebilmek için yapılması gerekenler hakkında önerilerde bulunarak konuşmasını sonlandırdı.

Global Girişimcilik Haftası 2015 etkinliklerinin üçüncü günü, davetli konuşmacılara teşekkür belgelerinin takdim edilmesinin ardından sona erdi.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8