Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
22.05.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
“30 BİN ATAMA YETERSİZ OLACAK”
TÜRK Eğitim-Sen Düzce Şube Başkanı İsmail Şişman, öğretmenlerin üstlendikleri görevleri her zaman en iyi şekilde yerine getirdiklerini söyledi.
Eğitim 2024.-1.1- - 14:21:25

 

Fakat mesleki onuru ve memleketin geleceği için hizmet üreten öğretmenlerin sürekli ihmal edildiğini vurgulayan Şişman, “Geçtiğimiz yıl rotasyon ile kafası meşgul edilen öğretmenlerimiz, bu yıl 657 sayılı devlet memurları kanununda yapılması planlanan ve iş güvencesini kaldırmayı hedefleyen söylemler nedeniyle tedirginlik yaşamaktadır. Memurun iş güvencesine göz dikmek kabul edilmesi mümkün olmayan ve düşünülmesinin dahi memura yapılacak en büyük ihanetin olduğu bir söylemdir. Türk-Eğitim-Sen olarak bu ve benzeri çalışmaların her zaman karşısında olacağımızı bir kez daha yineliyoruz” dedi.

Türk Eğitim Sen Genel Merkezi tarafından öğretmenler günü münasebetiyle yaptırılan anketin sonuçlarını da paylaşan Şişman, şunları kaydetti:

Ankete 21 bin 313 kişi katılmış olup: katılımcıların yüzde 79.3’ü son 5 yıl içinde bankadan kredi çektiğini aktarırken, bunların yüzde 53.6’sı bireysel, yüzde 32.3’ü konut kredisi kullandığını kaydetti.

Kredi kartı kullanıyor musunuz sorusuna katılımcıların yüzde 16.4’ü ara ara, yüzde 77.6’sı her zaman, yüzde 6’sı kullanmıyorum cevabını verdi.

Yüzde 59’u kredi kartı borcunu düzenli olarak ve borcun tamamını ödeyebildiğini, yüzde 41’i ise ödeyemediğini belirtti.

Ankete katılanların yüzde 86,6’sı son bir yıl içinde alım gücünde azalma olduğunu ifade etti.

En büyük lüksünüz nedir? sorusuna katılımcıların sadece yüzde 28.4’ü tatile gitmek veya seyahat etmek, yüzde 27’si dışarıda yemek yemek yanıtını verdi.

Borçlarınızı kapatmak için çektiğiniz kredi karşılığı kendi evinizi ya da ailenizin evini ipotek gösterdiniz mi? sorusuna katılımcıların yüzde 25.7’si evet, yüzde 74.3’ü hayır cevabı verdi.

Ankete katılanların yüzde 88.7’si ek gösterge 3600’e yükseltilirse ve öğretmenlere yıpranma payı verildiği takdirde emekliliği hak ettiğinde emekli olacağını ifade etti.

Ülkemizde okullara yeterli sayıda öğretmen ataması yapıldığını düşünüyor musunuz? sorusuna ankete katılanların yüzde 73.7’si hayır cevabı verdi. Ankete katılanların yüzde 70.7’si, şubatta yapılacak 30 bin atamanın yetersiz olacağını kaydetti. 

Katılımcıların yüzde 41.4’ü öğrenci veya veli şiddetine, bunlardan yüzde 69.9’u ise sözlü, yüzde 19.2’si psikolojik, yüzde 10.6’sı fiziksel, yüzde 0.3’ü de cinsel şiddete maruz kaldığını aktardı. Şiddete maruz kalan öğretmenlerin yüzde 95.9’u darp ya da psikolojik durum raporu almadığını açıkladı. Şiddet mağduru öğretmenlerden yüzde 87.8’i şikayetçi olmadığını belirtti.”

“Ülkemiz ve geleceğimiz adına hayati bir önem taşıyan öğretmenlerimizin yaşadığı sorunlar ortadadır” diyen Şişman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Laf kalabalığından ziyade öğretmenlerimize samimi bir yaklaşım göstermek, empati kurabilmek, onları anlayabilmek temel yaklaşım olmalıdır. Keza bu müstesna güne anlam ve önemi itibariyle bakıldığında öğretmene gösterilen sevgi ve saygının bir bakıma topluma verilen değerin de bir yansıması olduğu asla unutulmamalıdır. Bu açıdan öğretmenler günü, fedakâr ve cefakâr öğretmenlerimizin değerinin bir kez daha düşünülüp onların milletimiz için değerinin anımsandığı bir gün olmalıdır.”

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8