Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
16.07.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
TARIMLA ENGELLERİ AŞIYORLAR
DÜZCE’de engelli öğrenciler, ürettikleri istiridye mantarı ile bir ilke imza attı. Okulda oluşturulan depoda mantar yetiştiren öğrenciler, her gün mantarların bakımını sağlayarak büyüdüğünü görmekten ve üretmekten keyif alıyor.
Eğitim 2015.12.02 - 14:44:39

 

Yeşil Düzce Eğitim Uygulama Okulu İş Eğitim Merkezi ve İş Okulu'nda öğrenim gören öğrencilerin tarımsal alanda da çalışmalarına katkı sağlanması amacıyla gerçekleştirilen çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Özel odada mantar yetiştirilmeye başlandı.

Engelli öğrenciler tarım atölyesinde kendi elleri ile mantar yetiştirmekten büyük keyif alıyor. Öğrenciler, okul müdürü Dilek Döner Kar, öğretmenler ve vatandaş desteği ile oluşturulan özel depoda büyüttükleri mantarların bakımını kendileri yapıyor. Sulama ve bakım işlerini büyük bir incelik ve titizlikle yapmaya çalışan öğrenciler yetiştirdikleri mantarları yiyecekleri günü bekliyor.

Mantar üretiminde öğrencilere destek sağlayan Tarım Teknolojileri Öğretmeni Özlem Dal, çocukların tarımla aralarının çok iyi olduğunu söyledi. Uygulama bahçesinde yaz ve bahar aylarında çok farklı ve değişik etkinlikler yaptıklarını belirten Dal, “Kış şartlarında havalar soğuk olduğu için uygulamalarımızı okul içinde yapıyoruz. İstiridye mantar yetiştiriciliği için bir uygun bir depo oluşturduk. Mantarlar büyüdüğünde hep birlikte yemek atölyemizde yemeğini yapıp yiyeceğiz” dedi.

Özlem Dal, diğer okullarda da böyle etkinliklerin olması gerektiğini belirtti. Öğrencilerin enerjilerini dışarı atmaları, günlük hayata adapte olmaları açısından bu uygulamasının çok iyi olduğunu belirten Dal, böylelikle edindikleri becerileri kendi evlerinde, bahçelerinde de devam ettirebildiklerini vurguladı.

Mantarı çok sevdiğini söyleyen orta derece zihinsel engelli Samet Kocatürk, ürettikleri mantarların başında söylediği şarkı ile arkadaşlarının alkışını aldı. Samet, “Olduktan sonra mantar çorbası yapacağız. Güzel mantarların reklamını yapıyoruz” dedi.

Kendi elleri ile sulama işlemini gerçekleştiren sorumluluk alıp yetiştirmeye çalışan zihinsel engelli öğrenci Rıdvan Yiğit ise “Mantarlarımıza her gün bakıp suluyoruz. Biz sulayınca büyüdüler. Olduğunda yiyeceğiz” dedi. Rıdvan, uygulama bahçelerinde de biberlere bakmayı sevdiğini söyledi.

Engelli çocukların rahatlıkla katılım sağlayabildiği mantar üretim odası sayesinde öğrenciler bir şeyler yapabilmenin ve üretebilmenin keyfine varıyor. Mantar yetiştirme alanı ile zihinsel engelli bireylere yeni bir uğraş alanı oluşturmak, onlara iş ve mesleğe yönelik beceriler kazandırmak, üretken duruma geçirmek, zihinsel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmanın yanı sıra engelli olmanın getirdiği psiko-sosyal sorunların üstesinden gelinmesi ve onların toplumla entegre olabilmelerine yardımcı olunması amaçlanıyor.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8