Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
24.05.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
“Akademik iyimserliği yüksek öğretmenlerin mesleki benlik saygıları da yüksek oluyor”
DÜZCEÜniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Engin Deniz, danışmanlığını yaptığı ve öğrencisi Hülya Katanalp Biroğul tarafından hazırlanan “Farklı Branş Öğretmenlerinin Akademik İyimserlikleri ile Mesleki Benlik Saygıları Arasındaki İlişkinin İncelenmesi Üzerine Bir Araştırma” isimli tez çalışmasının sonuçları hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.
Eğitim 2015.12.07 - 14:12:49

 

 

Akademik iyimserliği; öğrencinin var olan kapasitesine inanıp aile ve öğrenci desteğini alan öğretmenin, öğrencisinin başarısını artırmaya yönelik olumlu tutumu şeklinde tanımlayan Prof. Dr. M. Engin Deniz, mesleki benlik saygısını ise birey tarafından meslek ile ilgili olarak kabul edilen, benlik yüklemeleriyle ilişkili, bireyin oluşturduğu değerli olma düşüncesi şeklinde açıkladı.

Prof. Dr. M. Engin Deniz, “Öğrencim Hülya Katanalp Biroğul tarafından gerçekleştirilen, farklı branş öğretmenlerinin akademik iyimserlikleri ile mesleki benlik saygıları arasındaki ilişkiyi inceleyen bu tezde; 165’i kadın, 138’i erkek olmak üzere 303 öğretmen araştırmaya katılmıştır. 303 öğretmenin 249’u lisans mezunu, 54’ü ise yüksek lisans mezunudur” dedi.

Tez sonuçlarına göre; kadın öğretmenlerin akademik iyimserlikleri ve mesleki benlik saygılarının erkek öğretmenler ile benzerlik gösterdiğini ifade eden Prof. Dr. Deniz, “Öğretmenler mesleki kıdem değişkenine göre incelendiğinde, 21 yıl ve üzeri çalışan öğretmenlerin başarıya olan inançları, 20 yıldan az çalışan öğretmenlere göre yüksek bulunmuştur. Öğretmenlerin mesleki kıdem değişkenine göre mesleki benlik saygılarında ise değişme olmamıştır” şeklinde konuştu.

Araştırmada 51 öğretmenin ortaokul, 252 öğretmenin ise lisede görev yaptığını belirten Prof. Dr. M. Engin Deniz, “Ortaokul kademesinde çalışan öğretmenlerin akademik iyimserlikleri ve mesleki benlik saygıları, lisede görev yapan öğretmenlere göre daha yüksek çıkmıştır” diyerek açıklamalarına devam etti.

Okul ortamından memnuniyet değişkenine göre, okul ortamından memnun olan öğretmenlerin akademik iyimserliklerinin ve mesleki benlik saygılarının yüksek çıktığını söyleyen Prof. Dr. Deniz, öğretmenler üstlerinden takdir görme değişkenine göre değerlendirildiğinde ise, üstlerinden takdir gören öğretmenlerin akademik iyimserlikleri ve mesleki benlik saygılarının da yüksek çıktığını sözlerine ekledi.

Araştırmaya göre öğretmenlerin akademik iyimserlikleri ile mesleki benlik saygıları arasında da olumlu bir durum görüldüğüne dikkat çeken Prof. Dr. M. Engin Deniz, akademik iyimserlikleri yüksek olan öğretmenlerin mesleki benlik saygılarının da yüksek çıktığını dile getirdi.

Prof. M. Engin Deniz, “Araştırma sonuçları göstermiştir ki öğretmenlerin okul ortamından memnun olması, yöneticileri tarafından taktir görmesi öğretmenlerin mesleki benliğini oluşturmasında, mesleğine ve kendine güvenmesinde olumlu etki yaratmıştır. Akademik başarıya olan inanç artmıştır. Okul ortamında yönetici, öğretmen ve öğrenci arasında olumlu bir iklimin oluşmasının, akademik iyimserliği ve pozitif inancı ortaya koyduğu görülmüştür” sözleriyle açıklamalarını noktaladı.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8