Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
17.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
KESK'TEN BASIN AÇIKLAMASI
KISA adı KESK olan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun kuruluş yıldönümünde, sendika üyeleri Düzce Özgürlük ve Emek Meydanı’nda (Avni Akyol Parkı Zabıta Noktası) basın açıklaması yaptılar.
Gündem 2009.-1.2- - 15:38:31

 

Açıklamayı KESK adına Yapı Yol Sen Temsilcisi Alev Şahin yaparken, basın açıklamasına Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Fikret Çalağan da katıldı.

Açıklamada Düzce Üniversitesince, 10 Eskim katliamıyla ilgili olarak 13 Ekim’de izin alarak açıklama yapan öğrenciler hakkında başlatılan soruşturma, Eğitim-Sen’in 49 üyesine ve 2 Halk Sağlığı Müdürlüğü personeline ve Yapı Yol Sen Temsilcisi Alev Şahin’e açılan soruşturmalar da dile getirildi.

KESK’in bu baskılara boyun eğmeyeceği belirtilen açıklamaya, ayrıca bazı sivil toplum örgüt temsilcileri de destek verdi.

Basın açıklamasını gerçekleştiren Yapı Yol Sen Düzce İl Temsilcisi Alev Şahin, kamu emekçilerinin mücadele tarihinin yapı taşı, fiili meşru mücadelenin açık adresi olan KESK’in 20. Kuruluş yıldönümünü çok ağır faşizm koşullarında karşıladıklarını söyledi. Darbe koşullarının hüküm sürdüğü yıllarda kurulan KESK’in bir kez daha faşizmin sistematik saldırısıyla karşı karşıya iddia eden Şahin, “Saldırılar; karalamalarla, soruşturmalarla, mobbingle, ayrımcılıkla, toplu gözaltı ve tutuklamalarla, faili meçhullerle ve diğer baskı türleri ile devam ediyor. Son yıllarda sokağa çıktığımız neredeyse tüm eylemlerde saldırıya uğruyor, engelleniyoruz. TİS ve grev hakkımızı kullanmamız her tür mekanizma devreye sokularak engellenmek isteniyor. Uluslararası sözleşmeler ve anayasal haklarımız hiçe sayılıyor. Şimdi de kamu emekçilerinin pamuk ipliğine bağlı iş güvencesini 657 sayılı yasada yapacakları değişikliklerle ortadan kaldırmak istiyorlar.

AKP’nin saldırıları bunlarla kalmamakta, hazırladığı zemin üzerinden Konfederasyonumuz üye ve yöneticilerine yönelik katliamlar gerçekleşmesine de göz yummaktadır. 10 Ekim Katliamı AKP’nin politika ve muhalefete tahammülsüzlüğünden ayrı ele alınamaz. 10 Ekim katliamında 100 yoldaşımızı, canımızı, kardeşimizi kaybetmemize rağmen AKP’nin saldırıları bitmedi. Katliamın arka perdesini açığa çıkarmak bir yana daha ilk günden sorumlularını muğlaklaştırma çabasına girenler katliamı lanetlemek için gerçekleştirdiğimiz grev ve diğer eylem/etkinlikler nedeniyle yüzlerce arkadaşımız hakkında soruşturmalar açtı. İlimizde de Milli Eğitim İl Müdürlüğü tarafından 49 Eğitim-Sen’li arkadaşımıza, Sağlık İl Müdürlüğü tarafından 8 SES’li arkadaşımıza ve Düzce Üniversitesi Rektörlüğü tarafından onlarca öğrenci arkadaşımıza soruşturmalar açılmıştır.

Yapı Yol-Sen Temsilcisi arkadaşımız ise çalışmakta olduğu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde baskı, mobbing ve soruşturma terörü ile mücadele etmektedir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü bütün mesaisini Yapı Yol Sen Temsilcisi arkadaşımıza keyfi soruşturmalar açıp ceza vermeye harcamaktadır. İlimizde durum böyle iken, ülkemizde ise son 6 ayda 1000 KESK üyesi arkadaşımız sürgün edilmiş, 607 memur maaştan kesme cezası almış, 5 memur arkadaşımız işten çıkarılmıştır.

Bu ülkenin emeği ile geçinen tüm kesimlerinin önünde her zaman zorlu süreçler, çetin mücadeleler olduğunu en iyi bilenler KESK’lilerdir. Çünkü KESK güçlünün hukukuna karşı her zaman ezilenlerin yanında saf tutmuştur. Bu nedenle demokrasiye susamış bir halka baskı, zor ve şiddetten başka bir şey vaat etmeyenlerin öncelikli hedefleri arasında KESK’in yer alması şaşırtıcı değildir. Ancak mücadeleci kimliği ile her türlü baskı ve sömürünün karşısında yer alan kamu emekçilerinin örgütü KESK önüne çıkarılan tüm engellemelere, baskılara, gözaltı ve tutuklama kuşatmasına inat, mücadele kararlılığıyla hep ayakta kalmıştır. Bundan sonra da dimdik ayakta kalacağından kimsenin şüphesi olmamalıdır. Çünkü KESK faşizme karşı demokrasi, baskılara karşı özgürlük, ırkçılığa ve şovenizme karşı halkların kardeşliği, işimize-ekmeğimize göz dikenlere karşı emeğinin kavgasını fiili meşru mücadele hattını genişleterek kararlılıkla sürdürecektir.

Bugün, 20. Kuruluş yıldönümümüzde önümüzdeki süreçte mücadeleyi ve örgütlülüğümüzü büyütme kararlılığı ve çabası içerisinde olacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz. Başta 10 Ekim’de katledilen yoldaşlarımız olmak üzere KESK’in onurlu tarihini kan bedeli, can bedeli ödedikleri bedellerle, emekleriyle direnişleriyle yaratan arkadaşlarımızı saygıyla anıyor, 20. Kuruluş yıldönümümüzü bu uğurda yitirdiklerimize adıyoruz. Ve bir kez daha haykırıyoruz; iyi ki KESK var! KESK’in 20. mücadele yaşı tüm emekçilere kutlu olsun! Soruşturmalar baskılar bizi yıldıramaz! Yaşasın KESK!” 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8