Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
MEHMET ZAHİD KEVSERİ KONFERANSI
DÜZCE Üniversitesi’nce kurulan Mehmet Zahid Kevseri Dini İlimler Uygulama ve Araştırma Merkezi, Düzce’nin yetiştirdiği büyük din âlimi Mehmet Zahid Kevseri’yi anmak amacıyla 16 Aralık 2015 Çarşamba günü saat 14.00’te, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda program düzenliyor.
Gündem 2010.-1.2- - 13:24:29

 

Merkezin müdürlüğüne atanan Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve İslam Tarihi Sanatları Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Faruk Ermemiş, merkez olarak ilk etkinliklerini gerçekleştireceklerini ifade ederek, Mehmet Zahid Kevseri Dini İlimler Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin amaçları ve düzenleyecekleri programla ilgili bilgiler verdi.

Yrd. Doç. Dr. Faruk Ermemiş,  Mehmet Zahid Kevseri Dini İlimler Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin temel amaçlarını; İslam tarih ve kültürünün doğru ve bilimsel bir yaklaşımla öğrenilmesini sağlamak amacıyla, bilimsel konferanslar ve seminerler düzenlemek, Türkiye içindeki ve dışındaki bilimsel ve akademik kurumlarla işbirliği içerisinde ulusal ve uluslararası ilmi toplantılar düzenlemek şeklinde açıkladı.

Yrd. Doç. Dr. Faruk Ermemiş, Müslüman coğrafyadaki dini, sosyal, kültürel, entelektüel değişim ve gelişmeleri izleyerek araştırmacı, bilim adamı ve yöneticilerin bilgi birikimini sağlamak maksadıyla çalışmalar yürütmeyi amaçladıklarını ifade etti.

Yrd. Doç. Dr. Ermemiş, kamu kurum ve kuruluşları ile özel kurum ve şahıslardan talep gelmesi halinde sorumluluk alanına giren konularda Merkez tarafından araştırmalar yapılabileceğini sözlerine ekledi.

Düzceli din âlimi Mehmet Zahid Kevseri hakkında araştırmalar yapmayı ve ilgili kaynakları derleyerek ilmi eserlerin dokümantasyonu konusunda gerekli çalışmaları yürütmeyi hedeflediklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Ermemiş, özellikle İslami İlimler ve bu ilimlerle ilgili alanlarda telif, tercüme, edisyon, kritik ve benzeri tarzda eserler hazırlamayı ve yayınlamayı gaye edindiklerini söyledi.

Merkezin amaçlarıyla ilgili açıklamalarına devam eden Yrd. Doç. Dr. Faruk Ermemiş, İslam kültür mirası çerçevesinde Düzce çevresindeki kentler, arkeolojik ve mimari yapılar gibi taşınmaz varlıkların elyazması kitap, kütüphane ve arşiv malzemeleri ile geleneksel sanatlar, el sanatları ve İslam kültürünün diğer ifade biçimleri gibi somut olan ve olmayan taşınabilir varlıkları kaydetmek, korumak ve meydana çıkarmak gibi amaçları da gerçekleştirmek istediklerini vurguladı.

Yrd. Doç. Dr. Faruk Ermemiş, “Düzce Üniversitesi Senatosu tarafından Merkezimize adını verdiğimiz, Düzcemizin yetiştirdiği büyük din alimi Mehmet Zahid Kevseri’yi anmak amacıyla 16 Aralık 2015 Çarşamba günü, saat 14.00’te Üniversitemiz Cumhuriyet Konferans Salonu’nda bir konferans düzenliyoruz. Bilindiği üzere Düzce’nin Çalı Cuma köyünde doğan Mehmet Zahid Kevseri, İslam dünyasında ikinci İmamı Azam olarak tanınmış, Osmanlı Devleti’nde Şeyhu’l-İslam vekilliği ve İstanbul Darül Fünun’da Müderrislik görevlerinde bulunmuştur” şeklinde konuştu.

Konferansı, Mehmet Zahid Kevseri’nin Kahire’de yanında bulunan ve kendisinden dersler alan talebesi, ilimizin yetiştirdiği bilim adamlarından Dr. Muzaffer Özcanoğlu’nun vereceğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Faruk Ermemiş, “Büyük bilim insanı, en büyük usta Zahid Kevseri’yi en iyi tanıyan, onunla pek çok anısı olan, Düzceli olarak hayatta kalan tek kişi, saygın ve seçkin hocamız, Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nden öğretim görevlisi olarak emekli olan Dr. Muzaffer Özcanoğlu’nun vereceği konferansın çok anlamlı ve verimli geçeceğini ümit ediyoruz. Düzceli hemşerilerimizi konferansa davet ediyoruz” diyerek açıklamalarına son verdi.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8