Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
FINDIĞA MÜDAHALE ÇAĞRISI YAPTILAR
Ekonomi 2016.02.08 - 10:52:03

 

FINDIK ÜRETİCİSİ TMO’YU BEKLİYOR

TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, fındık fiyatının 9 liraya gerilemesine ilişkin, "Serbest piyasa sistemi çökmüştür. Bu saatten sonra kimsenin serbest piyasa koşullarını konuşmaması lazım" dedi.

Soydan, fındık fiyatının artmasını beklerken fiyatların günden güne düştüğünü belirterek, "Bundan sonra fındık konusunda yeni bir yol haritası bulunması lazım. Biz artık fındıkta devlet elinin olmasını istiyoruz. Daha dün 10 lira olan fındık bugün 9 liraya düşmüştür" diye konuştu.

Üreticinin artık uçuruma doğru gittiğini savunan Soydan, "Bu, fındığın ve üreticilerimizin geleceği için tehlike. Üreticilerimiz bu durumdan çok rahatsız ve memnun değil. Bunu herkesin görmezi lazım. Şu anda üreticileri ayakta tutan tek şey, yazılı ve görsel basının yaptığı haberler. Aksi durumunda üretici daha kötü ve zor durumda olacaktı. Buna artık 'dur' diyelim" ifadesini kullandı.

Soydan, serbest piyasa koşullarından ihracatçıların memnun olduğunu ancak üreticilerin memnun olmadığını anlatarak, şunları kaydetti: “Üreticilerimizin paniği arttı. Artık biz bu durumu görmezden gelemeyiz. Fındık fiyatlarının 14'ten 9 liraya kadar gerilemesi nasıl olur? Biz burada haksızlık ve haksız rekabet olduğunu düşünüyoruz. Artık ok yaydan çıkmıştır. Üretici mağdur olmaktadır ve bundan sonra bu serbest piyasanın sorgulanması lazım. Bana göre serbest piyasa sistemi çökmüştür. Bu saatten sonra kimsenin serbest piyasa koşullarını konuşmaması lazım. Türk fındığı yabancı bir firma ve yerli işbirlikçileriyle tekelleşmeye doğru gidiyor. Burada sadece üretici kaybetmeyecektir, manav ve sanayici de kaybedecektir. Bakıldığında kamuoyunda sivil toplum örgütlerinin, üreticilerin yanında olduğunu görüyoruz. Biz yine 'ziraat odaları olarak, TZOB olarak ne yapabiliriz' konusundaki çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Hiç kimse üreticinin bu mağduriyetinden dolayı bizleri geri durduramaz.”

 

ZİRAAT ODALARINA YÖNELİK ELEŞTİRİ

Soydan, sezon başında üreticilere fındıklarını satmamaları yönünde çağrılar yaptıklarını ve bu süreçte kendilerine eleştiriler yöneltildiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz serbest piyasa şartlarına göre doğru yaptığımıza inanıyoruz. Çünkü pazara fındık inmemesi durumunda fiyat artacaktır. Serbest piyasa bu anlama gelmektedir ancak bu sezon fındık pazara inmemesine rağmen fiyatlar artacağı yerde düştü. Bu da bu sistemin çöktüğü anlamına gelmektedir. Biz yaptığımız çağrıların arkasındayız ancak sistemde çok ciddi sorun var. Bunun aşılması gerekmektedir. Bizim mücadelemiz buna yöneliktir. Bundan sonra da bu mücadelemize devam edeceğiz. Ta ki üreticiler alın terinin karşılığını alana kadar.”

Fiyat düşüşünün devam etmesine üreticilerin daha fazla dayanamayacağını kaydeden Soydan, “Bununla ilgili yeni fındık sezonu gelene kadar mutlaka çözüm bulunması lazım. Aksi durumunda üreticilerin ve kamuoyunun psikolojisi buna dayanmaz. Çok büyük sıkıntılar olur. Sosyal patlamalar olur” değerlendirmesini yaptı.

Soydan, sokak eylemlerinin olmasını asla arzu etmediklerini, bu sorunu kurumlarla çözmek istediklerini sözlerine ekledi.

 

 

FİSKOBİRLİK: ÜRETİCİLER, BU GÜNLERİ DAHİ ARAR

 

FINDIK Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, üreticilerin mağduriyetinin artmaması için fındığa acilen müdahale edilmesi gerektiğini söyledi.

Bayraktar, 2009 yılında serbest piyasanın üretici lehine olmayacağını söylediğini belirterek, “Bugün haklı çıktığımızı görmüş olduk” dedi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, serbest piyasada fındık fiyatının 9 liraya gerilediğini anımsatarak, üreticilerin bu durum karşısında daha da hayal kırıklığı yaşadığını söyledi.

Ziraat odalarının 2009 yılında doğrudan desteklemenin devam etmesini isterken, serbest piyasa şartlarını sorgulamayarak hata yaptığını ileri süren Bayraktar, "Bugün ziraat odalarımız da serbest piyasa şartlarının üretici lehine olmadığını gördü ancak biraz geç farkına vardı. Bugün üretici mağdur durumda. Açıkçası bu mağduriyetin sorumluları arasında ziraat odaları da yer almaktadır. Keşke zamanında müdahalede bulunmuş olsalardı da üreticiler bu kadar mağdur edilmeseydi" diye konuştu.

Bayraktar, 2009 yılında serbest piyasa koşullarının ardından fındık rekoltesinin düşük kalması dolayısıyla müdahale alımına gerek kalmadığına dikkati çekerek, "Bu yıl ilk defa fındık rekoltesi yüksek olduğu için sorun ortaya çıktı. Böylelikle serbest piyasanın üretici lehine olmadığını anlamış olduk. Önümüzdeki yıllarda fındık rekoltesi artarak devam ederse asıl o zaman sıkıntılar başlar. Üreticiler, bu günleri dahi arar olur" ifadelerini kullandı.

 

FİSKOBİRLİK FINDIĞA, 50 İLE 60 KURUŞ FAZLADAN VERİYOR

Lütfi Bayraktar, 2009 yılında serbest piyasa adı altında fındığın tekele bırakıldığını savunarak, şöyle devam etti: "2009 yılında serbest piyasanın üretici lehine olmayacağını söylemiştik, bugün haklı çıktığımızı görmüş olduk. Maalesef dönüm başına verilen destekleme devam ettiği için kimse serbest piyasayı sorgulamadı. Sorgulamadığı için de bugünlere kadar gelindi. Üreticinin elinde fındık dururken fiyatların düştüğünü gördüğümüzde sorgulamaya başladık. Keşke zamanında bunu sorgulamış olsaydık da fındık üreticinin elinde kalmasaydı ama artık geç oldu. Şimdi yeni formüller üretilip üreticilerin bu kaos içinden çıkartılması lazım. Acilen müdahale alımı yapılıp fiyat yeniden yükseltilmeli, aksi durumda üreticilerin mağduriyeti gün geçtikçe artacaktır."

Büyük firmaların, tahminlerin üzerinde istediği kadar fındığı deposuna çekerek stok yaptığını belirten Bayraktar, "Bir miktarını yüksek fiyattan sattı. Şimdi düşük fiyattan kamuoyunu sıkıntıya sokarak üreticinin elindeki fındıkları düşük fiyattan toplamaya çalışıyorlar. Biz meselenin bu olduğunu düşünüyoruz. Bu sene fiyatın buralara kadar gerilememesi lazımdı, eğer düşüyorsa birileri bu işten para kazanıyor demektir" değerlendirmesinde bulundu.

Bayraktar, FİSKOBİRLİK'in serbest piyasanın üzerinden alım yaptığını ifade ederek, şunları kaydetti: "Sezon başında piyasanın 10 ile 20 kuruş üzerinden alım yapıyorduk. Şimdi fiyatlar daha da düştüğü için biraz da üreticileri koruma anlamında 50 ile 60 kuruş arasında fazladan satın alıyoruz. Bundan sonra bu yönde alımlarımız devam edecek. Bize fındık getiren üreticilere ödemelerini aksatmadan yapıyoruz. Üreticilere çağrımız, kesinlikle ürünlerini emanete vermesinler, FİSKOBİRLİK'e getirsinler."

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Sayın Bayraktar geçmişte bu millet fiskobirliğe fındık verdi de ne oldu! Parasını alamayan mağdur olan onca üretici perişan oldu. Bunları ne çabuk unuttunuz. Bizler unutmadık. Daha çok beklersin vatandaş fındık verecek diye.
Muhammet - 8.2.2016

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,53

ALLAHA ŞÜKÜRLER OLSUN NE KADAR GÜZEL BİR ÜLKEMİZ VAR HER ŞEY GÜLLÜK GÜLİSTANLIK FINDIK FİYATLARI ÇOK YÜKSEK ÜRETİCİ MÜTHİŞ PARA KAZANIYOR EMEĞİNİN ALIN TERİNİN KARŞILIĞINI FAZLASIYLA ALIYOR. FINDIK ÜRETİCİSİ ÖYLE ZENGİN OLDU Kİ ARABALARINI GEĞİTİRİYORLAR. EVLER TADİLAT YAPILIYOR. ÜRETİNİN BANKALARDA FAİZDE PARALARI VAR. BUNLARDA SIRITIYORLAR. MİLLETİN MUTLULUĞU NE KADAR BELLİ OLUYOR!
DINDIKÇI MEHMETÜZKÖYLÜ F - 8.2.2016

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%53,62

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8