Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
25.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
KADIN MECLİSİ BİLDİRGE YAYINLADI
Gündem 2016.03.08 - 14:02:06

DÜZCEKent Konseyi Kadın Meclisi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir bildirge yayınladı. Kadın Meclis Üyesi Ayfer Yüksel’in aktardığı bildirgede, Türkiye’de her 3 kadından 1’inin şiddet mağduru olduğuna dikkat çekilirken, “Şiddeti maalesef azaltamadık. Kadın konusu sadece 8 Mart’a sığdırılabilecek, düşünülecek ve tartışılabilecek bir konu değildir” denildi.

Kadın Meclisi’nin bildirgesi şu şekilde: “8 Mart 1857 tarihinde Amerika’da 40 bin dokuma işçisi daha iyi şartlarda çalışma hakkı istedi ve greve gitti. Polisin işçilere saldırması ve işçileri fabrikaya kilitlemesi ve bu sırada çıkan yangında 129 kadının can vermesi tarihte yerini 8 Mart emekçi kadınlar günü olarak aldı. Türkiye’de ise 1921’den itibaren kutlanmaya başladı.

Türkiye’de her 3 kadından biri şiddet mağduru.. Hamileyken bile 100 kadından 8’i şiddete maruz kalıyor. Şiddete maruz kalan her 3 kadından biri ise yaşadıklarını hazmedemeyerek intihara teşebbüs ediyor. Yasalara ve mecburi eğitime rağmen 46 bin kıs çocuğu okula gönderilemiyor. Öğrenilip uygulanan bir olgu olan şiddeti maalesef azaltamadık. Çok karamsar bir tablo değil mi?

Bunlar resmi rakamlar.. Şiddet sadece kadın kimliğine değil, anne, kardeş, eş, evlat ve Allah’ın emaneti kimliğine en büyük karalamadır. Tecavüze uğradık, yakıldık Hatice olduk 15 yaşında..

Özgecan olduk, şiddete uğradık, hakkımızı aradık, haklarımızı kullandık Leyla Doğan olduk, öz çocuğumuz katilimiz oldu. Canımız yandıkça can yakmayı meşru kılar olduk.

Kadınsın dediler, evde otur dediler. Elinin hamuruyla karışma erkek işine dediler. Biz güç verdiğimiz kadar güçlüsün dediler. Dolgu malzemesi olduk bazı makamlarda. Olmamız gerektiği için olduk. Bize sınırlar çizdiler buralarda oyalan dercesine.. Kadınız unuttular..

İnsanlığın anası Havva..  Bir Peygamberin bile devlet işlerinde danıştığı Ayşe’ydik. 600 yıllık Osmanlıda sultan gözünün daimi sahibi valide sultan. Zübeyde anaydık. Nene hatunduk. Ölüme prangalı değil kaderimiz. Alacağımız var hayattan..

2016 yılında Şanlıurfa’da emniyet güçleri kadına şiddet vakasına rastlamamış. Sizce; eğitildik ve uygarlaştık mı sahiden.. Yoksa şiddete başkaldıramayacak kadar teslim mi oldu kadınlarımız?

Şiddet illa mor gözler, kırık kollar değildir. Hayatı boyunca kendi kararlarını alamamış kadınlar şiddetin en önemli mağdurudur. Herkesle aynı şeyi düşünmek zorunda bırakılmakta. Farklı düşündüğünde dışlanılması da..

Makam ve mevki uğruna hemcinslerinin taktığı sert çelmeyi yiyenler de. Ya o kadınlar? Kadın konusu sadece 8 Mart’a sığdırılabilecek, düşünülecek ve tartışılabilecek bir konu değildir. Kadın hakları ihlallerinin daha az olduğu, kutlanmaya değer 8 Mart emekçi kadınlar gününde görüşmek dileğiyle..”

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8