Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
DÜ YAŞLI BAKIMINDA PROFESYONELLER YETİŞTİRİYOR
Yrd. Doç. Dr. Bulduk, ilimizin ve bölgemizin yaşlı bakımında tekniker ihtiyacını karşılamak üzere Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde eğitim veren Yaşlı Bakım programının ilk mezunlarını verdiğini dile getirdi.
Gündem 2016.12.08 - 13:50:57

DÜZCE Üniversitesi’nin 10. Yıl Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Düzce Yaşlıları Konuşuyor” konulu sempozyum, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Yaşlılar Haftası çerçevesinde Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen programın açılış konuşmasını Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç yaptı. Gerçekleştirilen etkinliklerden öğrencilerin her zaman istifade etmeleri gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Genç, “Saygıdeğer hocalarımız ve konuklarımız, burada değerli bilgilerini bizlerle paylaşıyorlar.  Bu bakımdan bilginin paylaşımı adına çok mükemmel toplantılar düzenleniyor” dedi.

Sempozyumun ilgi çekici bir konuyu işlediğini dile getiren Prof. Dr. İlhan Genç, “Bilimsel olarak böyle bir konuya açıklık getirilmesinin önemli bir olay olduğunu düşünüyorum. Hepimizin çevresinde yaşlılar oluyor.  Eskiden Ülkemizin yaş ortalaması düşük olduğu için çevremizde fazla yaşlı insana rastlanmıyordu. Günümüzde önemli bir problem olmaya başladı ama bütün bunları bilimsel yöntemlerle incelemek gerekir.  Bu açıdan Sempozyumu çok değerli buluyor, emeği geçen herkesi kutluyorum” diyerek konuşmasını noktaladı.

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Serap Bulduk  konuşmasına, “Dünyada ve ülkemiz nüfusu içerisindeki payları giderek artan ve bu ölçüde yaşadıkları topluma katkılar sağlayan yaşlılarımıza saygılarımızı sunuyorum” ifadeleri ile başladı. Yaşlılığı fiziksel ve mental yönden gerilemeyle başlayan bir deneyim şeklinde nitelendiren Yrd. Doç. Dr. Bulduk, “Bu nedenle yaşlılığın,  ne zaman başladığını kesin bir çizgiyle ayırmak neredeyse imkânsızdır. Dünyaya gelen her insan, bir yaşlı adayıdır. Yaşlı bireylerin sorunlarının yalnızca kronolojiye bağlı olarak ortaya çıkmadığını,  toplumsal değişimlerin de bir sonucu olduğunu biliyoruz” şeklinde konuştu.

Yaşlı nüfusun sağlıklı, bakımlı ve aktif bir biçimde hayata katılması için gereken fiziksel, ruhsal ve sosyal dokunun sağlanması gerekliliğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Serap Bulduk, yaşlı bakımının profesyonel bir ekip işi olduğunu söyledi.  Bu ekibin üyelerinden birinin de Yaşlı Bakım Teknikerleri olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Bulduk, ilimizin ve bölgemizin yaşlı bakımında tekniker ihtiyacını karşılamak üzere Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde eğitim veren Yaşlı Bakım programının ilk mezunlarını verdiğini dile getirdi.

Açılış konuşmalarının ardından programın oturumlar bölümüne geçildi. İki oturum şeklinde gerçekleşen sempozyumun ilk oturumunda Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zuhal Güler, “Yaşlanan Dünya Yaşlanan Türkiye” adlı sunumunu gerçekleştirdi. Oturumun bir diğer konuşmacısı olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mithat Durak ise  “Aktif Yaşlanma” konulu bir sunum gerçekleştirerek bilgilerini katılımcılarla paylaştı.

Sempozyumun ikinci oturumunda ise Düzce İl Sağlık Müdürü Mahir Arslan, “Düzce’de Yaşlılara Yönelik Sağlık Hizmetlerinin Durumu” konulu bir konuşma gerçekleştirdi. Bu kapsamda yaptıkları çalışmalardan bahseden Arslan öğrencileri, huzurevlerini ziyaret etmeye davet etti.

Düzce Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Zeki Yıldırım ise  “Düzce’de Yaşlılara Yönelik Sosyal Hizmetlerin Durumu” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Kurum olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler veren Yıldırım, yakın zamanda yeni bir huzurevinin Düzce’ye kazandırılacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Uzmanı Ömer Kökçam, Büyükşehir olarak yaşlılara ve engellilere yönelik olan çalışmalardan söz ederek hedeflerinin, İstanbul’u engelsiz bir şehir haline getirmek olduğunu dile getirdi.

Sempozyumun son konuşmasını Düzce Belediyesi’nden Ayşegül Nar gerçekleştirdi. “Düzce Belediyesinin Engelli ve Yaşlılara Yönelik Çalışmaları” başlıklı bir sunum yapan Nar, Belediye olarak engelli ve yaşlılara yönelik planladıkları ve hayata geçirdikleri projeleri dinleyicilerle paylaştı.

Sempozyumun sonunda Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Serap Bulduk, Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcıları Öğr. Gör. Esra Usta ve Öğr. Gör. Yeliz Dinçer tarafından davetli konuşmacılara teşekkür belgeleri takdim edildi.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8