Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
23.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
SUCUL TÜRLERDE RİSK BELİRLEME ARAÇLARI KONUŞULDU
Prof. Dr. F. Güler Ekmekçi, bölgemizde en çok balık çeşitliliğinin ve özellikle de endemik canlıların tehdit altında olduğunu ifade etti.
Gündem 2016.04.03 - 15:02:53

DÜZCE Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, ESENIAS ve SUEKOS işbirliğiyle düzenlenen “Sucul Türlerde Risk Belirleme Araçları Çalıştayı" Fen Edebiyat Fakültesi Kutadgu Bilig Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Çalıştaya; alanında uzman yerli ve yabancı birçok akademisyen ve bilim adamı, konuya ilgi duyan araştırmacı ile öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Uludağ bir konuşma gerçekleştirdi. Biyolojik çeşitliliğe en büyük tehdidin istilacı ve yabancı türler olduğunu söyleyen Prof. Dr. Uludağ, biyolojik çeşitliliğin korunması gerektiğine vurgu yaptı.

 

“BALIKLAR VE ENDEMİK BİTKİLER TEHDİT ALTINDA”

Sonrasında çalıştayın oturumlar bölümüne geçildi.  İlk oturumda Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. F. Güler Ekmekçi, “Türkiye Tatlısu Balıkları Biyoçeşitliliğinin İstilacı Türler Açısından Değerlendirilmesi” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Bölgemizde en çok balık çeşitliliğinin ve özellikle de endemik canlıların tehdit altında olduğunu ifade eden Ekmekçi; insanların sebep olduğu tehditler, kirlilik, iklim değişikliği ve istilacı türlerin tatlısu balıkları için tehdit oluşturduğunu belirtti.

 

“DOĞAYA VERİLEN ZARAR ÖNLENMELİ”

Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necmi Aksoy konuşmasında, Anadolu’yu dünya florasının en zengin bölgelerinden biri olarak nitelendirdi. Su bitkileri ve istilacı bitkiler hakkında yeterince çalışma yapılmadığına dikkat çeken Doç. Dr. Aksoy, yaptıkları çalışma ile yaklaşık 400 yabancı tür tespit ettiklerini ve bu bitkilerin Güney Asya, Avustralya ve Amerika kökenli bitkiler olduğunu söyleyerek, doğaya verilen zararı önlemek için eğitim çalışmaları düzenlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Sucul Türlerde Risk Belirleme Araçları Çalıştayı’nın ikinci günü, gerçekleştirilen oturumlarla devam etti. Alanında uzman akademisyenler ve araştırmacılar, risk belirleme araçlarıyla ilgili yaptıkları çalışmaları ve deneyimleri katılımcılarla paylaştı. Çalıştayda davetli konuşmacılar tarafından bilimsel tartışmalar gerçekleştirildi.

Yeni bir ortama aşılanan yabancı bir türün potansiyel istilacılığını tahmin etmek için kullanılan risk tarama uygulamalarının da tartışıldığı çalıştayla, geliştirilen AS-ISK (AquaticSpeciesInvasivenessScoring Kit) programının tanıtımının yapılması ve kullanıcıların karşılaştıkları sorunların çözümlenmesi hedeflendi.

İki gün süresince devam eden Sucul Türlerde Risk Belirleme Araçları Çalıştayı, sonuç bildirgesinin okunmasının ardından sona erdi.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8