Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
19.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
DÜBİT PROJELERİYLE BÖLGENİN GELECEĞİNİ AYDINLATIYOR
Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, ülkemizin en faal laboratuvarlardan birinin DÜBİT olduğunu ve bugüne kadar 30 bin analiz yapıldığını söyledi.
Eğitim 2016.06.03 - 13:31:22

DÜZCE Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü (DÜBİT) Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, merkez ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, 6 milyon TL’ye yakın bütçeyle kurulan ve 2013 yılında tam olarak faaliyete geçen DÜBİT’in analiz hizmeti ve Ar-Ge çalışmalarına yönelik danışmanlık hizmeti olmak üzere iki temel noktada hizmet verdiğini dile getirdi.

Merkezde üç ayrı analiz hizmeti veren birim olduğunu ifade eden Prof. Dr. Uğraş bu birimleri; kimya ve çevre teknolojileri, mühendislik malzeme ve yüzey alanı birimi ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) desteğiyle kurulan Tasarım ve Prototipleme Merkezi şeklinde açıkladı.

2013 yılından bugüne kadar yaklaşık 30 bin analiz yaptıklarını söyleyen Uğraş, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Dairesi’nin yaptığı Türkiye çapındaki bir projenin bazı ayaklarını gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi. Merkezden talep edildiği takdirde su, toprak ve atık su analizlerini çok rahat bir şekilde yapabildiklerini belirten Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, kandaki bileşenleri de analiz edebildiklerinin altını çizdi.

Diğer üniversitelere de hizmet verdiklerini söyleyen Prof. Dr. Uğraş, hakim olamadıkları veya uzmanlık alanına girmeyen konularda Düzce Üniversitesi’nin tüm akademisyenlerinden faydalanabildiklerini belirterek, kimyanın analiz yaptıkları en geniş bilim dallarından biri olduğunu ifade etti. Sulardaki kanserojen içeriklerin ve fındıktaki alfatoksinlerin analizinin yapılabildiğini dile getiren Uğraş, Çevre Mühendisliği Bölümü aracılığıyla hava kirliliği ve çevreden gelen kötü kokuların tespit edilebildiğine dikkat çekti.

30 bine yakın analizin yaklaşık yüzde 65’ini üniversite dışından gelen talepler doğrultusunda yaptıklarını belirten Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, birçok köklü üniversitenin önünde olduğunu,  yeni kurulan üniversiteler arasında ise birinci sırada olduğunu vurgulayarak, ülkemizin en faal laboratuvarlardan birinin DÜBİT olduğunu gururla söyleyebildiklerini ifade etti.

MARKA’nın 3 milyon TL desteğiyle Düzce Üniversitesi’nde kurulan Tasarım ve Prototipleme Merkezinde birçok sektörün ihtiyacı olan analizleri gerçekleştirdiklerini söyleyen Prof. Dr. Uğraş, Merkezde bulunan 3D yazıcılarla mühendislik, tekstil, inşaat ve otomobil gibi alanlarda üretim yapan herkese hizmet verdiklerinin altını çizdi. Sadece sanayicilere değil eğitim alanına da hizmet verdiklerine dikkat çeken Uğraş, “Okullara da hizmet veriyoruz. Bu cihazı duyan öğretmenlerimizin, öğrencilerin ufkunu açmak için bizden ziyaret talepleri oldu.  Biz de bu talepleri seve seve kabul ettik ve çocukların hayal dünyasının gelişmesinde çok büyük bir katkısı oldu.  Bu da bizim sosyal faaliyetimiz olarak kayıtlara geçmiş oldu” şeklinde konuştu.

Sanayicileri ziyaret ederek neler yapabilecekleri konusunda onları Düzce Üniversitesi’ne davet ettiklerini ifade eden Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, firmalara Ar-Ge hizmeti konusunda da yardımcı olduklarını sözlerine ekledi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün Düzceli olmasının hem Düzce hem de ülkemiz için şans olduğunu belirten Prof. Dr. Uğraş, Organize Sanayi Bölgesi’nin oyuncak organize sanayi olmasının düşünüldüğünü söyleyerek, “Oyuncak demek, her yeri tasarlanan ürün demektir. Biz onların Tasarım ve Prototipleme Merkezi olmaya adayız. Akademik alt yapımız da cihaz altyapımız da uygundur. Bunu başarabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

2009-2010 yıllarından beri fındık kabuğundan kanser ilacı Ar-Ge çalışmalarının bulunduğunu dile getiren Prof. Dr. Uğraş, önce teorik, son iki yılda da TÜBİTAK ve Düzce Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projelerinden aldıkları desteklerle mikro seviyede Ar-Ge çalışmalarını gerçekleştirdiklerine dikkat çekti. Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, “Şu an pilot üretim için TÜBİTAK’a proje hazırlıyoruz. Projenin sunumunu yapacağız. Eğer kabul ettirebilirsek iki veya üç yılda bunun üretimine başlayacağız. Sadece fındık kabuklarındaki bu kanser ilacını ekonomik olarak tespit etmedik aynı zamanda fındık kabuğundaki boya maddelerini de ekonomik değer olarak kabul ettik. Fındık genelde dağlık bölgelerde yetiştiği için zararlı bileşen de içermiyor. Elde ettiğimiz boya bitkisel boya olduğu için ekoboya sınıfına giriyor. Bunun da yatırım projesini hazırladık” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8