Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
24.07.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
DÜ Öğretim Üyesi dünyanın 102 bilim insanı arasında
Eğitim 2016.06.29 - 12:23:34

 

Kök hücre eğitimi alıyor

 

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Merve Alpay, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından düzenlenen Hematolojik Onkolojide İnovatif Hücresel Tedaviler konulu “3. Uluslararası Kök Hücre Kursu”na yurt içi ve yurt dışından katılım hakkı kazanan 102 bilim insanı arasına seçildi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından da desteklenen ve Antalya’da gerçekleştirilen kursa; Türk Cumhuriyetleri ve bölge ülkelerinin yanı sıra Ürdün, Ukrayna, Nepal ve Moldova gibi toplam 11 farklı ülkeden ve ülkemizdeki toplam 33 farklı üniversite ve kök hücre merkezinden seçilmiş hekimler ve bilim insanları katıldı.

Kök hücre alanında çalışan uzman hekim, öğretim üyeleri, doktora ve tez öğrencileri ile biyologlar ve teknisyenlerin bilgilerinin güncellenmesi, son gelişmelerin günlük pratiğe aktarılması ve Türk bilim camiasının uluslararası akademik ilişkilerinin tanıtımı ve geliştirilmesi amaçlarıyla düzenlenen toplantıya; kök hücrenin biyolojisi, laboratuvardan hastaya kök hücre uygulamaları, kök hücre toplanması, sayımı ve dondurulması, işlenmesi, geri kazandırılması, kodlanması, taşınması ve infüzyonu gibi eğitimlerin yanı sıra Pratik Uygulama Kursu da yer aldı.

3. Uluslararası Kök Hücre Kursu’na katılım hakkı kazanarak Düzce Üniversitesi’ni temsil etme başarısı gösteren Yrd. Doç. Dr. Merve Alpay, programa üçüncü kez katıldığını ifade ederek, “TÜBA’ya beni davet ettikleri için teşekkür ediyorum. Gerçekten bana büyük katkısı olan bir kurs. Laboratuvar alanında yapılmış çalışmaların klinik düzey denemelere dönüşümü beni heyecanlandırdı. Sunumların hepsi ilgi çekiciydi” şeklinde konuştu.  Son dönem kursuna ilk iki kurstan daha yoğun bir yurt dışı katılımın olduğunu dile getiren Alpay, TÜBA’nın kök hücre çalışmalarını yurt dışına duyurma konusunda çok başarılı çalışmalar gerçekleştirdiğini söyledi.

Uluslararası katılımın kendileri için bir avantaj olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Alpay, bu sayede yurt dışında yapılan çalışmalar, kök hücre ile ilgili etik problemler, klinik denemelerde çıkan sorunlarla ilgili karşılaştırmalar yapabildiklerini sözlerine ekledi. Türkiye Bilimler Akademisinin kök hücre grubuyla, mevcut altyapımıza olumlu yön verdiğini ve son dönemde kanser, gıda ve biyoetik hakkında önemli raporlar yayımladığını belirten Öğretim Üyesi Alpay, gelecek yıllarda yurt dışında yapılan uygulamalara entegre bir biçimde çalışmalarının devam edeceğini, bu potansiyelin bizim araştırmacılarımızda fazlasıyla var olduğunu söyledi.

Kök hücrenin çok hızlı gelişen bir alan olduğuna dikkat çeken Dr. Alpay toplantıda, inovatif tedavileri geliştirmek amacıyla hedefe yönelik hücresel terapilerde kök hücre kullanımı konusu üzerinde durulduğunu belirtti. Gelecek dönemlerde Düzce Üniversitesi’nde kök hücre enstitüsü kurmayı hedeflediklerinin altını çizen Yrd. Doç. Dr. Merve Alpay,  kendilerine destek olan tüm hocalarına teşekkür ederek bu alanda Düzce Üniversitesi’ni temsil etmenin haklı gururunu yaşadıklarını ifade etti.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8