Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
FINDIK ÜRETİCİLERİNE HARMAN UYARISI
Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, üreticileri fındığı kurutmak için harman alanında yapılacaklar konusunda uyardı.
Gündem 2020.-0.8- - 17:57:57

FINDIKAraştırma Enstitüsü (FAE) Müdürlüğü, fındığın hasat edilerek kurutulması için harman alanında yapılması gerekenler konusunda üreticilere uyarıda bulundu.

FAE Müdürü Aysun Akar, bahçeden hasat edilen fındığın, harman yerine getirilerek fazla bekletilmeden serilmesi gerektiğini söyledi.

Fındıkta bu süre içerisinde solunumun devam ettiğine dikkati çeken Akar, ürün kapalı ortamda kalmaya devam ettiği sürece kızışma denilen olayın meydana geldiğini, bunun da çürümeler oluşturabildiğini belirtti.

Akar, harmandaki fındığın güneşte 3-5 gün boyunca gün içerisinde bir kaç kere tırmıkla ya da tahta kürekle karıştırılarak soldurma işlemi gerçekleştirilmesi gerektiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Tabii yağmurlu havalar da olabiliyor, o zaman da üzerine, yaklaşık 30-35 santimetre yükseklikte, ürüne temas etmeyecek şekilde örtü örtülmelidir. Böylelikle ürünün daha iyi havalanmasını, yine kızışmanın önlenmesini tavsiye ediyoruz. Üreticimiz harmanlamada yeteri kadar hassasiyet göstermediği takdirde daha sonraki depolama koşullarında aflatoksin gibi, peroksit, serbest yağ asidi gibi fındığı hem sağlık hem de yeme kalitesi yönünden etkileyen bazı maddelerin oluşumuna sebep olunabilmektedir. Bunlar da istenmeyen durumlardır."

 

KURUTMADA KULLANILACAK HARMAN YERİ BETON ZEMİN OLMALI

Aflatoksinin en önemli kalite kriterlerinden biri olduğunu vurgulayan Akar, bunun oluşumunun hasatta başladığına işaret etti.

Akar, erken veya geç hasat edilen fındıklarda aflatoksin görülebileceğini belirterek, erken hasat edilen fındıkların nem değeri yüksek olduğu, geç hasat edilenlerin ise yerde nemli, ıslak koşullarda daha fazla muamele gördüğü için aflatoksin meydana gelebildiğini aktardı.

Bunun dışında harman yerinde uygun şekilde kurutulmayan nemli ortamlarda da aflatoksin oluşumunun görüldüğünü dile getiren Akar, özellikle de kırılan çatlak fındıklarda daha fazla oluşum meydana geldiğini söyledi.

Aysun Akar, kurutmada kullanılacak harman yerinin, beton zemin olmasını tavsiye ettiklerini vurgulayarak, "Tabii ki bu bizim memleket koşullarında genelde toprak zemin kullanılıyor. Toprak zemin olsa bile temiz toprağın, sıkıştırılmış ve hafif meyilli olması gerekir." şeklinde konuştu.

Zuruflarından ayrılan fındıkların güneşte kurutulduğunu belirten Akar, "İçerisindeki taş, tahta gibi maddeler de temizlenmelidir. Kurutma işlemi de 3-5 günde biter. Kuruyan fındıkların kabuklu fındığın nem değerinin yüzde 12, iç fındığın nem değerinin de yüzde 6 olması istenir. Bu duruma gelen fındıklar çuvallanıp depolanabilir" ifadelerini kullandı.

Akar, depolamada da yine naylon file çuvalların kullanılmasını tavsiye ederek, "Çuvallama işlemi ya akşam ya da sabah serin saatlerde yapılmalı. Güneşli ve fındığın sıcak olduğu saatlerde yapılmamalıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8