Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
19.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
DÜZCE ÜNİVERSİTESİ DEPREM İSTASYONU KURUYOR
Bölgede olabilecek yıkıcı bir depremin ardından hızla yardım sağlayacak bir kurtarma ekibini oluşturmayı amaçlayan Merkez, depremlerin yıkıcı etkilerini de en aza indirmeyi hedefliyor.
Gündem 2016.08.03 - 12:58:59

ÜLKEMİZİN ve bölgemizin deprem riski altında olduğunun farkında olan ve deprem bilincinin toplumun tüm kesimlerinde yaygınlaştırılmasını hedefleyen Düzce Üniversitesi bünyesinde, Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

 

DEPREM BİLİNCİNİN UYANDIRILMASI AMAÇLANIYOR

17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerini yaşayan ve depremlerde maddi, manevi acılar çeken ilimiz ve ülkemizde; deprem gerçeğine dikkat çekmek amacıyla Düzce Üniversitesi birçok çalışma gerçekleştirdi. Bu kapsamda İnşaat Mühendisliği Bölümü, 2014 yılında Doğal Afet Sigorta Kurumu’nun (DASK) düzenlediği Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nda “En İyi Deprem Performansı Özel Ödülü”nü kazanmış ve düzenlediği Deprem Çalıştaylarıyla deprem bilincinin uyandırılmasında önemli katkılar sağladı.

 

MERKEZ ÖNEMLİ FAALİYETLERDE BULUNACAK

Düzce Üniversitesi bu çalışmaları, 3 Ağustos 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 29790 sayılı yönetmelikle kurulan Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi ile kurumsal bir zemine taşıdı.

Düzce Üniversitesi Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi; coğrafi bakımdan deprem kuşağı üzerinde yer alan ülkemizde depremle nasıl başa çıkılacağıyla ilgili faaliyetler yürüterek uluslararası bilimsel kuruluşlar, araştırma merkezleri ve üniversiteler ile eğitim-öğretim, araştırma, geliştirme, uygulama ve danışmanlık gibi konularda işbirliği yapmayı; bunun yanında çalışmalarını daha da ileri düzeye çıkarabilmek için kurslar, seminerler, konferanslar ve kongreler düzenleyerek kurum ve kuruluşları bilgilendirmeyi amaçlıyor.

 

DEPREM SONRASI HIZLI VE DOĞRU HAREKET EDİLMESİ GEREKİYOR

Plana esas jeolojik, tektonik, geoteknik ve depremsellik incelemeleri yaparak yerleşim alanlarındaki zemin davranışı konularında çalışmalarda bulunacak Merkez, bu çalışmalara ilişkin raporlar düzenleyecek. Bölgede olabilecek yıkıcı bir depremin ardından hızla yardım sağlayacak bir kurtarma ekibini oluşturmayı amaçlayan Merkez, depremlerin yıkıcı etkilerini de en aza indirmeyi hedefliyor. Ayrıca Merkez; bilimsel, teknik bulguları ve verileri açıklayan rapor, bülten, proje, kitap, makale, dergi ve benzeri yayınlarda bulunarak toplumun tüm kesimlerine ulaşmaya çalışacak.

Düzce Üniversitesi Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından, deprem sonrası meydana gelen yapı hasarları, hasarların nedenleri ve can kaybına neden olan bu tür olayların tekrar yaşanmaması için gereken önlemlerin görsel ve uygulamalı olarak sunulacağı halka açık bir gösterim alanı oluşturulacak.

Ayrıca depremlerden büyük zarar gören ülkemizde, depremlerin yapılarda oluşturabileceği zararları önceden belirlemeye ve deprem zararlarını azaltmaya yönelik; araştırma, inceleme, geliştirme ve uygulama çalışmaları yürütülecek. Merkez, yapılan çalışmalar hakkında veri toplayıp depremle ilgili gelişmeleri, araştırma ve çalışma sonuçlarını bölge ve yurt çapında kamuoyuyla paylaşarak gerekli önlemlerin alınması yolunda eğitsel faaliyetlerde bulunacak.

Düzce Üniversitesi Afet Yönetim Planının hazırlanması görevini de üstlenecek Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi, zayıf ve kuvvetli deprem istasyon şebekelerini kurarak işletme, kaydedilen deprem verilerini yayınlama, arşivleme hizmetlerini yürütecek.

Düzce ili ve çevresi başta olmak üzere deprem riski bulunan bölge ve yerleşim yerlerindeki yapı stoklarının depreme karşı risk tespit çalışmalarını yürütmeyi de hedefleyen Merkez, yapıların onarım-güçlendirme projelerinin hazırlanması ve uygulanması çalışmalarını yapacak.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8