Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
23.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
ŞİDDETLİ POYRAZ SEBEBİYLE BALIKÇILAR ‘VİRA BİSMİLLAH’ DİYEMEDİ
Akçakoca’daki gırgır tekneleri, bu gece sona erecek av yasağı öncesinde hazırlıklarını tamamladı.
Gündem 2016.09.01 - 11:57:57

DÜZCE’NİN Akçakoca ilçesinde bu gece sona erecek av yasağı öncesinde hazırlıklarını tamamlayan balıkçılar, şiddetli poyraz sebebiyle balığa çıkamadı.

Akçakoca’daki gırgır tekneleri, bu gece sona erecek av yasağı öncesinde hazırlıklarını tamamladı. Balıkçılar akşam saatlerinde çıkan şiddetli poyraz yüzünden ilk gece denize açılamadı. Saatlerce teknelerinin başında bekleyen balıkçılardan Serkan Özer, "Havanın sert olduğu için heyecanla beklediğimiz palamut avcılığına çıkamadık. Havanın yarın öğleden sonra yumuşamasını bekliyoruz. Hava yumuşadıktan sonra denize açılacağız" dedi.

Hava muhalefeti nedeniyle ilk gece denize açılamadıklarını belirten balıkçı Lütfü Çil, "Avlanma yasağının olduğu günlerde ağlarımızı yenileyip teknelerimizi onardık. Sabırla beklediğimiz avlanma yasağının son gününde hava bize kötü bir sürpriz yaptı. Bu sezon palamut avcılığı açısından bereketli geçecek" şeklinde konuştu.

Akşam saatlerinde kendini gösteren şiddetli poyraz sebebiyle ilk gün denize açılamayan balıkçılar, yarın hava yumuşarsa ‘’Vira Bismillah’’ diyecekler.

 

TARIM MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AV SEZONU UYARISI

 

GIDATarım ve Hayvancılık Bakanlığınca hazırlanan, "Denizlerde ve İç Sularda Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 2016-2020 yılları av dönemini kapsayan 4/1 Numaralı Tebliğ"  gereğince; 2016-2017 balıkçılık sezonu başladı.

Balıkçılık sezonunun başlamasıyla birlikte çevirme ağları ve trol avcılığına açık alanlarda trol ağları ile su ürünleri avcılığı yasağı sona ererken, mekanik güç kullanan ve kullanmayan çevirme ağları ile su ürünleri avcılığı serbest bırakıldı.

Tarım Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Yunuslar, foklar, deniz alaları, lagos, orfoz, mahmuzlu camgöz köpek balıklarının ve mersin balıklarının bütün karasularında avlanmaları yasaklanmıştır. Tüp, nargile, maske, zıpkın ile dalış yapılarak, şnorkel ve su altı tüfekleri kullanılarak su altında ticari amaçlı balık avcılığı yasaktır. Boy yasakları devam etmektedir.

Gırgır ağı kullanan balıkçı gemileri için Bakanlık İl veya İlçe Müdürlüklerinden ağların derinliğini gösterir, bir yıl geçerli ölçüm belgesi alınması zorunludur.

Gırgır ağlarıyla hamsi avcılığı 15.00-09.00 saatleri arasında yapılır. Gırgır ağları belirtilen saatler dışında, hamsi avlamak amacıyla denizde bulundurulamaz. Karasularımızda; gırgır ağları ile kıyıdan itibaren 24 metre derinlikten sığ sularda avcılık yapılması yasaktır.

Kalkan avcılığında kullanılacak ağların göz açıklığı 400 mm'den küçük olamaz. Uzatma ağı ile kalkan avcılığı yapacak balıkçı gemileri için, gemi ruhsat tezkeresinin verildiği İl Müdürlüğünden "İzin Belgesi"nin alınması zorunludur.

Limanlarda, balıkçı barınaklarında, barınma ve çekek yerlerinde ve bu yerlerin girişinde ana mendireğin başından itibaren 100 m yarıçaplı alanda su ürünleri avcılığı yasaktır.

Denizlerde yapılan su ürünleri avcılığında monofilament (tek kat) misina ağların ve multimonofilament (çoklu tek kat) misina ağların kullanılması, gemilerde, balıkçı barınaklarında, barınma ve çekek yerlerinde bulundurulması yasaktır.”

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, “Kaynakların sürdürülebilirlik ilkeleri çerçevesinde, balıklarımızın yılda en az bir kez üreme imkânı tanımak ve geleceğimizin ve çok önemli zenginliğimizin yok edilmemesi için, avlanma usul ve esaslarına uyulmasını, 2016-2017 avcılık sezonunun tüm balıkçılarımız için bol kazançlı ve bereketli geçmesini temenni ederim” dedi.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8