Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
25.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
KURBAN BAYRAMINA YÖNELİK TEDBİRLER ALINDI
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından önlemler alınmış olup, işletmeler ve hayvan pazarında kontroller en sıkı şekilde yapılıyor.
Gündem 2016.10.06 - 11:43:35

Kurban Bayramının yaklaşması nedeniyle, ilimizdeki hayvan hareketlerinde önemli artışlar meydana geldi. Bu nedenle, kurbanlık hayvan nakilleriyle muhtemel bir hastalığın ilimize bulaşmasını önlemek amacıyla hayvan yetiştiricilerinin, hayvan nakliyecilerinin ve kurbanlık hayvan alacak vatandaşların bazı hususlara dikkat etmeleri gerekiyor.

Bu bağlamda yoğunlaşacak olan hayvan hareketleri ve bu hareketlere bağlı olarak yaşanması muhtemel olumsuzlukların önüne geçebilmek amacı ile gerekli olan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından önlemler alınmış olup, işletmeler ve hayvan pazarında kontroller en sıkı şekilde yapılıyor.

İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, kurban seçimi ve alımı sırasındaki dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde sıralandı:

-Dini ölçülere uygun olması

-Sağlıklı, besili olması, gebe olmaması

-Kulaklarının küpeli olması

-Büyükbaş hayvanların pasaportlarının bulunması

-Küçükbaş hayvanların nakil belgelerinin olması

-Kurbanlık olarak seçilecek sığır ve mandalar 2 yaşını doldurmuş, koyun ve keçiler ise 1 yaşını doldurmuş olmasına dikkat edilmelidir.

Kurban kesimi sırasındaki yasal yükümlülükler ve dikkat edilmesi gereken hususlar ise şöyle sıralandı:

- İl dışına gidecek veya İli dışına çıkacak hayvanlar için, İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinden Veteriner Sağlık Raporu alınması gerekmektedir. Aynı İl içinde yapılacak büyükbaş hayvan nakillerinde Hayvan Pasaportunun, küçükbaş hayvan nakillerinde ise Nakil Belgesinin bulundurulması yeterli olmaktadır.

- Kesilecek olan kurbanlığın küpeli ve kayıtlı olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca hayvan sahiplerinin, kesilen hayvanlarını İl ve İlçe Müdürlüklerine 7 (yedi) gün içinde bildirmeleri gerekmekte olup aksi halde 771 TL idari para cezası uygulanacaktır.

- Kesimler ruhsatlı mezbaha ve kombinalarda veya Kurban Hizmetleri Komisyonları tarafından belirlenen geçici kesim yerlerinde Veteriner Hekim kontrolünde yapılacaktır.

- Vatandaşlarımızın cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında kurbanlık hayvan kesimleri yasaktır.

- Kesim sırasında iç organlarda hastalık belirtisi olabilecek herhangi bir değişiklik görülürse mutlaka Veteriner Hekime danışılmalıdır.

- Kurban atıkları çöp varillerine ve gelişi güzel çevreye atılmamalı, kanalizasyon kanallarına dökülmemelidir. Çevre temizliği ve halk sağlığı açısından bu tür atıklar kalın poşetler ile çöpe atılmalı veya sokak hayvanlarının erişemeyeceği şekilde derin çukurlara gömülmelidir.   

Yetiştiricilerin ve personellerin Kurban Bayramını yakınları ve sevdikleriyle birlikte huzur ve güven içerisinde gönül rahatlığıyla geçirmesi için Valilik koordinasyonunda ilgili kurum ve kuruluşlarca gerekli tüm tedbirler alındı.

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, “Kesilen hayvanların küpelerinin ve pasaportlarının 7 (yedi) gün içerisinde İl veya İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bildirilmesinin zorunlu olduğunu, Kurban Bayramının ülkemize ve tüm dünyaya öncelikle barış, huzur, istikrar ve mutluluk getirmesini temenni eder, bu vesile ile çiftçilerimizin, tarım paydaşlarımızın, mesai arkadaşlarımızın ve tüm Müslümanların kurban bayramını tebrik ediyor, huzur dolu bir bayram geçirmek dileğiyle saygılarımı sunuyorum” dedi.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8