Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
25.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
TARIMDAN AMERİKAN KELEBEĞİ AÇIKLAMASI
Açıklamada, "Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısının ekonomik olarak ilimizde verdiği herhangi bir zarar yoktur" denildi.
Çevre 2016.09.01 - 14:25:08

DÜZCE Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün açıklamasında, “Ürünler her yıl nasıl sulanıyor, gübreleniyor ve budanıyor, bakım ve beslemeleri yapılıyorsa, zararlılarla mücadele de her yıl yapılması gerekir” denilirken, Amerikan Beyaz Kelebeğinin ilimizde ekonomik bir zarara yol açmadığı belirtildi.

Düzce Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından, Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısı hakkında açıklama yapıldı.

Amerikan Beyaz Kelebeğinin ülkemizde ilk kez 1982 yılında Orta Karadeniz Bölgesinde, ilimizde ise 1997 yılında görüldüğü ve tarla kenarlarında bulunan başta dut, söğüt, çınar ve akçaağaç olmak üzere diğer park bahçe bitkileri ile meyve ağaçlarının yapraklarını yemek suretiyle beslendikleri belirtildi.

Bu zararlının yılda 2 döl verdiği ve 1. döl kelebek çıkışlarının Mayıs ayında, 2. döl çıkışlarının ise Temmuz ayında olduğu, ardından da yumurtalarını özellikle yaprakların alt yüzeyine bıraktıkları kaydedilen açıklamada, “Yumurtadan çıkan larvalar yaprağın alt yüzeyinde ipeksi ağlar örerek beslenmeye başlarlar. Daha sonra olgunlaşan larvalar bireysel yaşamaya başlayıp ağları terk ederek ağaç gövdelerinde bulunan çatlaklara veya toprağa inerek kendileri için güvenli bir yer bularak pupa olurlar. Her iki dölde de döngü bu şekilde devam etmektedir” denildi.

 

DÜZCE’DE 20 YILDIR GÖRÜLÜYOR

Bu zararlınınilimizde bazı yıllar çok, bazı yıllar az olmak üzere yaklaşık 20 yıldır görüldüğü belirtilirken, yüksek sıcaklık ve yüksek nem ortamında ve hava sirkülasyonunun az olduğu ova diye tabir edilen alanlarda daha çok görüldükleri bildirildi.

Son yıllarda zararlı populasyonunun arttığına dikkat çekilen açıklamada, “2010 yılından itibaren eğitim çalışmalarına hız verilerek 5 binin üzerinde üreticinin eğitimi sağlanmış, afiş ve liflet dağıtılmak suretiyle zararlının tanınması ve mücadele şekli üreticilere anlatılmış, 2014 yılında da ülkemizde bu konuda uzman olan 5 akademisyen İlimize davet edilerek Amerikan Beyaz Kelebeği Zararlısı ve Fındık Üretimine olan Etkisi konusunda 5 gün süren eğitimlerle üreticilerimiz bilgilendirilmiştir.

 

ÇİFTÇİLER MÜCADELE ETMELİ

Bakanlığımız mevzuatları gereği, ülkemizde bu zararlıya karşı devlet mücadelesi yapılmamaktadır. Tarım Müdürlüklerinin vatandaşın özel bahçesinde veya kent merkezindeki park ve bahçelerde ilaçlama yapmak şeklinde bir görevi bulunmamakta, bu zararlı ile ilgili olarak üreticilerimiz 1. döl için Mayıs ve Haziran aylarında, ikinci döl için ise Temmuz ve Ağustos aylarında bahçe kontrollerini yapmalarını, yapraklarda Amerikan Beyaz Kelebeği larvalarını görmeleri durumunda İl veya İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine giderek bilgi almalarını ve reçete yazdırmak suretiyle alacakları ilaçlarla kendi mücadelelerini kendilerinin yapma görevi bulunmaktadır. Tıpkı gübreleme, budama, hasat, fındık kurdu mücadelesi ve diğer bakımlarda olduğu gibi.

 

MÜCADELEYE DESTEK VERİLDİ

Ancak buna rağmen 2012 yılından itibaren İl Özel İdare kaynaklarından alınan desteklerle, Ziraat Odası ve Muhtarlarımızın işbirliği ile kurduğumuz ekiplerle yılda iki kez köyün ortak alanlarında alet, makine ve araçların girebildiği yerlerde ilaçlama çalışmaları yapılmıştır. Yine 2013 yılında 5 metre boyundaki ağaçların dallarını kesebilecek özellikte 200 adet budama makası muhtarlıklara dağıtılmak suretiyle bu zararlıya karşı mücadele edilmesi sağlanmıştır.Bu yılda İl Özel İdaresi’nin parasal kaynağı ile alınan ilaçlar bu zararlının görüldüğü İl ve İlçedeki muhtarlıklara 1182 paket ilaç dağıtılmış ve muhtarlıkların kurmuş olduğu ekiplerle mücadele edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

 

İLAÇLARKEN DOĞAL DENGE BOZULMAMALI

Düzce'de arıcılığın son yıllarda önem kazanmaya başladığı, bu nedenle ilaçlama yaparken başta arıcıların zarar görmemesinin büyük önem arz ettiği vurgulanan açıklamada, “Yapılan arazi çalışmalarında bu zararlıyla beslenen çok sayıda predatör kuşlar görüldüğünden, faydalı böceklere, kuşlara ve doğal dengeye zarar vermeyecek çevre ve insan sağlığına zarar vermeyen ilaçların kullanılmasını, bunun dışında doğal dengeyi bozucu zehirli kimyasal ilaçların kullanılmasını Müdürlük olarak uygun bulmamaktayız.

 

EKONOMİK ZARAR SÖZ KONUSU OLMADI

Bu zararlı ilimizin dışında başta Sakarya, Kocaeli, Samsun, Ordu ve Bursa olmak üzere diğer illerde de görülmekte olup, ilimizde bugüne kadar ekonomik anlamda üretim yapılan başta fındık olmak üzere meyve bahçelerinde bir zararı olmamış daha çok ekonomik anlamda üretilmeyen ve tarla kenarlarında bulunan dut, söğüt, çınar ve akçaağaç bitkilerinin yapraklarını yemek suretiyle zarar yaptığı fakat ağaçlarda ölümle sonuçlanan bir durum meydana gelmediği gözlemlenmiştir. Dolayısıyla ilimizde herhangi bir ekonomik zarar şu ana kadar meydana gelmemiştir.

 

AĞAÇLAR KURUDU İFADESİ YANLIŞ

Basında yer alan yeşil katlediliyor, ürün kalmayacak şeklindeki ifadeler doğru değildir. Sonbahar döneminin yaklaşması nedeniyle ağaçlarda dinlenme dönemine gireceklerinden yakın zamanda yapraklarını dökeceklerdir. Geçmiş yıllarda Amerikan Beyaz Kelebeği tarafından yaprakları yenmiş ağaçların hiç birisi kurumamış, ilkbaharda tekrar yeşermiştir. Ağaçların kuruması diye bir durum söz konusu değildir.

 

UÇAKLA MÜCADELE FAYDALI OLMAZ

Bu zararlıya karşı vatandaşların uçakla mücadele yapılsın şeklinde açıklamalarda bulunduklarını, arazilerimizin kapama bahçe şeklinde olmaması, etrafında yüksek boylu ağaçların, tellerin, evlerin ve arı kovanlarının bulunduğu, yapılması halinde hiç bir faydasının olmayacağını, ülkemizde özellikle kapama buğday bahçelerinde süne zararlısına karşı yapılan mücadelede bile başarı sağlanamamış ve terk edilmiştir.

 

ŞİMŞİRE ZARAR VEREN TIRTIL

Yerel basında Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısı şimşir ağaçlarını bitirdi şeklinde haberlerin çıktığı, oysa buradaki zararı şimşir tırtılı denen bir orman zararlısının verdiği, Amerikan Beyaz Kelebeğinin bu bitki üzerinde bir zararın olmadığı, bu zararlıyla ilgili sorumlu birim olan Orman teşkilatına iletilmiştir.

 

MÜCADELE HER YIL YAPILMALI

Ürünler her yıl nasıl sulanıyor, gübreleniyor ve budanıyor, bakım ve beslemeleri yapılıyorsa, zararlılarla mücadele de her yıl yapılması gerekir. Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısının tamamen yok edilmesi mümkün olmayıp, yaşamın doğal akışına aykırıdır. Amaç ekonomik zarar eşiğinin altında tutmaktır. Tarım alanlarında tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de her yıl bitki zararlılarına karşı çiftçiler tarafından mücadele yapılmaktadır. 

 

KORKULACAK BİR DURUM YOK

İlimizdeki şu an ki durum 2. döl larvalar ağaçlarda beslenmesini tamamlayarak ağdan çıkıp bireysel olarak hareket etmeye başlamış ve önümüzdeki 1 – 2 hafta içerisinde döngüsünü tamamlamak üzere ağaç gövdesindeki çatlaklara veya toprağa inerek pupa olacaklardır. Önümüzdeki günlerde döngüsünü tamamlayacak olan bu zararlıya karşı çevre ve insan dostu biyolojik preparatlarla ilaçlı mücadele yapılamayacaktır. Zehirli ilaçlarla mücadele yapılabilir,ancak bu da çevreye zarar vereceğinden uygun olmayacaktır. Vatandaşlarımız rahat olsunlar, korkulacak bir durum yoktur. Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısının ekonomik olarak ilimizde verdiği herhangi bir zarar yoktur. Konu ile ilgili resmi açıklamaların dışında diğer açıklamalara itibar edilmemelidir.”

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Bütün kalici konutlari da sardi.evlerin duvarlatinda hepsi.tek basina nasil mucadele edicez sevgili tarim bakanligi.bu durumda yapabileceginiz tek sey kendi ilacinizi kendiniz yapin fikri mi yani...
Adige - 9.9.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%60,53

O kadar kolay değil efendi. arazilerin çoğu devletin sılajlık mısırı sap kalıncaya kadar yiyor zarar çiftçinin. İşinizi yapın bu illetten milleti kurtarın çiftçi üzerine düşeni yapar.tarlaları uzaydan seyretmeyin. teselli yi de boşgeçin.
Ridvan topal - 10.9.2016

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%53,16

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8