Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
18.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
BAKAN ÖZLܒDEN MITSUBISHI VE MAZDA’YA ZİYARET
BakanÖzlü, Japonya temasları kapsamında beraberindeki heyetle, Mitsubishi Elektrik tesislerini ziyaret etti.
Gündem 2016.10.40 - 14:25:47

BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, “Türkiye ile Japonya arasındaki ticaret hacmi yeterli seviyede değil, daha iyisini ve fazlasını yapma noktasında iyi bir potansiyel var. İki ülke şirketleri arasında daha fazla teknik işbirliği olabilir ve ticaret hacmi arttırılabilir” dedi.

BakanÖzlü, Japonya temasları kapsamında beraberindeki heyetle, Mitsubishi Elektrik tesislerini ziyaret etti.

Mitsubishi Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Kenichiro Yamanishi tarafından karşılanan Özlü, üst düzey şirket yöneticileriyle görüştü. Kendisi için hazırlanan Mitsubishi tanıtım sunumunu izleyen Özlü, ardından firmanın müzesine geçti. Müze ziyareti sonrasında Mitsubishi Elektrik fabrikasını da gezen Özlü, tesiste yapımı süren uyduları inceledi.

Özlü, incelemelerinin ardından açıklamalarda bulundu. Japonya'nın dünyanın en büyük 3. büyük ekonomisi olduğunu belirten Özlü, Türkiye'nin de ilk 20 ekonomi arasında yer aldığını söyledi. İki ülke arasındaki ticaret hacminin yeterli seviyede olmadığını vurgulayan Özlü, daha iyisini ve fazlasını yapma noktasında iyi bir potansiyel bulunduğuna dikkati çekti. Türkiye ve Japonya arasındaki ilişkilerin olumlu seyrettiğini dile getiren Özlü, iki ülke şirketleri arasında daha fazla teknik işbirliği olabileceğini ve ticaret hacminin arttırılabileceğine işaret etti.

 

"İLİŞKİLERİ EKONOMİK İŞBİRLİĞİNE DÖNÜŞTÜRMELİYİZ"

Türkiye ve Mitsubishi Elektrik firmasının, uydu teknolojisi konusunda ciddi işbirliği içinde olduğunu anlatan Özlü, "Türkiye ile Japonya arasında, sıcak ve güzel ilişkiler var. Ancak bunların ekonomik boyutu yeterli seviyede değil. Çok eskiye dayanan sıcak ve sağlam politik, siyasi ilişkiler var. Bu ilişkileri ekonomik işbirliğine dönüştürmemiz gerekir" diye konuştu.

Özlü, iki ülke ekonomik ilişkilerinin gelişimi için somut alanlar tespit edilmesi ve konuşulması gerektiğinin altını çizerek, "İyi niyet beyanlarının ötesine geçip, belli alanlar tespit edip, somut projeler hazırlamalıyız. Biz bu konuda Japonya için bir çalışma yapacağız" ifadesini kullandı.

Uydu projelerinde gecikmeler yaşandığına ve bu nedenle sözleşme takvimine uyulamadığına değinen Özlü, "Sözleşmede 48 ay veya 60 aylık bir takvim belirliyoruz ama buna uyulamıyor, gecikmeler oluyor. Gecikmeler de kontratlar açısından cezai şartları ortaya çıkartıyor, problem yaratıyor. Zaman ve takvim konusunda Japonların özel bir hassasiyeti olduğunu öğrendim. O bakımdan gecikme konusu, Japonya ile yapacağımız ortak işlerde çok söz konusu olmaz diye düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

 

MİTSUBİSHİ ELEKTRİK-MAZDA

Mitsubishi Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Kenichiro Yamanishi de 2011 Türksat AŞ tarafından verilen siparişle, firmalarınca Türksat 4A ve 4B uydularının üretildiğini hatırlattı. Türkiye'nin ilk milli haberleşme uydusu olan Türksat 6A'nın kalkınma, yardım ve işbirliği anlaşmasını, nisan ayında Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (UZAY) ile imzaladıklarını anımsatan Yamanishi, "Şirketimizin, ülkenizin uzay çalışmalarına geliştirme sürecinde, katkıda bulunabileceğinden dolayı onur duymaktayız" şeklinde konuştu.

Bakan Özlü, Mitsubishi Elektrik tesislerinin ardından, Yokohama'da bulunan Mazda Ar-Ge Merkezi'ni ziyaret etti. Burada şirketin kuruluşu, gelişimi ve hedeflerinin anlatıldığı sunumu izleyen Özlü, daha sonra firmanın müzesini de gezdi.

Mitsubishi Elektrik, 1921 yılında kuruldu. Şirket üretim tesisleri, Ar-Ge merkezleri ve pazarlama şirketleriyle 120'den fazla ülkede temsil ediliyor. Firmanın adı, mitsu (üç) ve bishi (taş,elmas) sözcüklerinin birleşmesiyle oluşturulmuş ve logoda da yer alan üç elmas anlamına geliyor. Mitsubishi adında olduğu gibi bu logoyu taşıyan ürün ve hizmetler, dünya çapında modern teknolojileri ve birinci sınıf kaliteyi temsil ediyor.

Mazda 1920'de kuruldu. Hiroshima'daki merkez ofisi ve Ar-Ge birimleri ile Yokohama'daki Ar-Ge merkezinde, ürün-mühendislik planlama, ileri düzey tasarım geliştirme ve önemli teknolojilerle ilgili ileri araştırma faaliyetleri yürüten şirketin, ABD, Almanya ve Çin'de de Ar-Ge birimleri bulunuyor.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Japonya`ya gidip bir firma ziyaret etmek bence bir basari degildir. Ayse Teyze`de japonya ya gidebilir ve bir japon sirketini ziyaret edebilir. Sadece Ayse teyze degil, Hüsnü amcada japonya ya gidip orda bir sirketi ziyaret edebilir. Basari nedir biliyormusunuz? iste o japon sirketlerinin ürettigi ürünleri ayni kalitede üretebilmektir.
külyutmaz - 5.10.2016

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%53,10

Kabinede cok basarisiz Bakanlar var. Kabinedeki basarisiz Bakanlar Basarili olanlarla degistirilse cok iyi olur.
külyutmaz - 4.10.2016

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,82

ÖNEMLI OLAN BILIM VE TEKNIKTE KENDININ BIR BULUS YAPABILMESIDIR YADA TEKNOLOJI ÜRETEBILMEKTIR. JAPONYA`YA GITMEK ORDA JAPON TEKNIKLERINI HAYRANLIKLA INCELEMEK BIR BASARI DEGILDIR. JAPONLARI BENDE TAKTIR EDERIM FAKAT ÖNEMLI OLAN HERKESIN KENDI ÜRETEBILMESIDIR. SIZ KENDINIZ BILIM VE TEKNIK ÜRETEBILIYORMUSUNUZ? BU SORUYA VERILECEK CEVABINIZ SAYET HAYIRSA; BANA SINIRLENMENIZE GEREK YOK. TABIKI JAPONYA`YA MILLETIN ÖDEDIGI VERGI PARALARI ILE GIDIYORLAR.
Avrupa Tahsilli bir Yüksek mühendis - 4.10.2016

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,47

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8