Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
21.05.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
DܒDE CUMHURİYETİN KAZANIMLARI ANLATILDI
Cumhuriyetin kolay kurulmadığını belirten Prof. Dr. Oğuzoğlu, 29 Ekim’e ulaşmak için büyük bir mücadele örneği sergilediğine dikkat çekti.
Eğitim 2028.-1.0- - 15:20:17

DÜZCE Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nin düzenlediği “Cumhuriyetin Kazanımları” başlıklı konferans, Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu tarafından gerçekleştirildi.

Cumhuriyet Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Cumhuriyetin 15 Temmuz’da büyük bir saldırıya uğradığını ifade ederek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, milletimizin büyük fedakarlıklarla Cumhuriyeti koruduğuna vurgu yaptı.

Cumhuriyetin kolay kurulmadığını belirten Prof. Dr. Oğuzoğlu, 29 Ekim’e ulaşmak için milletimizin Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde büyük bir mücadele örneği sergilediğine dikkat çekerek halkın azim ve kararlılığı sayesinde bağımsızlığın kazanıldığını sözlerine ekledi.

Mustafa Kemal’i hukukun üstünlüğüne ve halkın iradesine saygılı bir devlet adamı olarak nitelendiren Öğretim Üyesi, Cumhuriyetin ilanı ile birlikte demokratik sistemin oluşturulması, tam bağımsızlığa geçişin sağlanması, bilimin yol göstericiliğinde üniversite reformunun gerçekleştirilmesi, laik devlet ve eğitim sisteminin hayat geçirilmesi gibi birçok kazanımın elde edildiğini dile getirdi.

Cumhuriyetle birlikte milletin evrensel temel hak ve özgürlüklere kavuştuğunun altını çizen Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu; bu süreçte kadın-erkek eşitliğine yönelik yasaların hazırlanması, kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi, ulusal sanayinin kurulması, Türk köylüsünün güçlendirilmesi,  çok partili düzene geçilmesi, Türk Dil Kurumu ile Türk Tarih Kurumu’nun kurulması ve Yurtta Barış Dünyada Barış” ilkesinin benimsenmesi gibi büyük inkılap hareketlerinin gerçekleştirildiğini ifade ederek sözlerini sonlandırdı.

Konferans sonrasında bir konuşma gerçekleştiren Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, öğrencilere Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister” sözünü örnek göstererek, zihinlerin bağımsız olmasının önemi üzerinde durdu.

Program, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş’un Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu’na teşekkür belgesi takdim etmesinin ardından sona erdi.

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8