Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
23.05.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
DÜZCE ÜNİVERSİTESİ 78. YILINDA GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü ANDI
Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, “Lider Atatürk” başlıklı panel gerçekleştirdi.
Eğitim 2011.-1.1- - 15:26:12

Düzce Üniversitesi, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve rahmetle anmak amacıyla “78. Yılında Atatürk’ü Anma Programı” düzenledi.

Rektörlüğü temsilen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç’in 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koymasıyla başlayan anma programına; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İdris Şahin, dekanlar, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhuriyet Konferans Salonu’ndaki “Lider Atatürk” başlıklı panele geçildi.

Fen Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen panelin moderatörlüğünü gerçekleştiren Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, 78. yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle andıklarını ifade etti. 1919 yılında ülkemizin büyük bir badireden geçtiğini dile getiren Prof. Dr. Genç, bu yüzyıl başında da o döneme benzer zor günlerden geçildiğini söyledi.  Atatürk’ün “Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister” sözüne atıfta bulunan Rektör Yardımcısı, birey olmanın önemi üzerinde durarak “Farklı fikirlerimiz, yöntemlerimiz olabilir. Ama köklerimizin bu vatana ait olması lazım” sözüyle konuşmasını sonlandırdı.

 

YUSUF OĞUZOĞLU: ATATÜRK, BİLİMİ YOL GÖSTERİCİ KABUL ETMİŞTİ

Panelin ilk konuşmacısı olan Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, “Atatürk ve Bilim” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim süreciyle ilgili bilgiler paylaşarak sözlerine başlayan Prof. Dr. Oğuzoğlu, Atatürk’ü iyi eğitim almış, bilimsel düşünceye sahip olan bir devlet adamı olarak nitelendirdi. 

Atatürk’ün kütüphanesinde 535 edebiyat, 397 dil bilim, 261 askerlik, 197 siyasal bilimler, 195 güzel sanatlar olmak üzere birçok kitap bulunduğunu belirten Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, O’nun dünyadaki gelişmeleri yakından takip ettiğini sözlerine ekledi. Atatürk’ün İstanbul Üniversitesi’ni kurarak üniversite reformunu başlattığını ifade eden öğretim üyesi, “Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir” sözüyle O’nun bilimi yol gösterici olarak kabul ettiğini vurgulayarak sözlerine son verdi.

 

SİBEL BAYRAM: ATATÜRK, FRANSIZ DEVRİMİNDEN ETKİLENMİŞTİ

Panel, Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sibel Bayram’ın “Entelektüel Atatürk” başlıklı konuşmasıyla devam etti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün entelektüel yönüne ve güzel sanatlara verdiği öneme dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Bayram, O’nun Fransızca ve Almanca dillerine hakim olduğunu, derin bir tarih bilgisi bulunduğunu ve Fransız devriminden etkilendiğini ifade etti.

Atatürk’ün batı kaynaklarına ve düşünürlerine ilgi duyduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Sibel Bayram, O’nun okuduğu ve kaleme aldığı eserlerden örnekler verdi. Özellikle Namık Kemal, Mehmet Emin Yurdakul ve Tevfik Fikret gibi şairleri yakından takip ettiğini dile getiren Bayram, sanat ve edebiyatın Atatürk’ün ruh dünyasında önemli bir yere sahip olduğunu belirterek sunumunu tamamladı.

Panelin ardından Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin düzenlediği konser icra edildi. Piyanoda Yrd. Doç. Dr. Ayşe Kaptan, kanunda Yrd. Doç. Dr. Volkan Gidiş’in yer aldığı konserde birbirinden değerli eserleri icra eden öğretim üyeleri, katılımcılar tarafından beğeniyle takip edildi.

“78. Yılında Atatürk’ü Anma Programı”, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç tarafından programda emeği geçenlere teşekkür belgelerinin takdim edilmesiyle son buldu.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8