Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
16.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
YIĞILCA’YA YENİ BAL ORMANI
Yığılca’da arıcılığın geliştirilmesi, arıcılığın temel problemleri ve çözüm yollarının arandığı toplantıda yeni bal ormanı oluşturulması konusunda da mutabakata varıldı.
Gündem 2003.-1.2- - 12:05:38

YIĞILCA Kaymakamı M. Furkan Sancaktutar başkanlığındaki toplantıda yeni bal ormanının oluşturulması, arıcılığın problemleri ve çözüm önerileri görüşüldü. Toplantıya, DAGEM Müdürlüğü, daire amirleri ve sivil toplum kuruluşları ile üreticiler katıldı.

Yığılca Orman İşletme Müdürlüğü, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve DAGEM (Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi) Müdürlüğü yetkilileri ve paydaşlar bir araya geldi.

Kaymakam M. Furkan Sancaktutar yaptığı açılış konuşmasında, arıcılığın geliştirilmesi için ilçede yeni bir Bal Ormanı Projesinin hayata geçirileceğini, ayrıca Arı Ürünleri Üretim ve Pazarlama Kooperatifinin gerekirse Kaymakamlık tarafından desteklenerek, aktif olarak ticari faaliyette bulunmasının sağlanması gerektiğini ifade etti.

DAGEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu da yaptığı konuşmada; Bal Ormanı Projeleriyle oluşturulan ormanların başarıya ulaşabilmesi için devam eden yıllarda takip edilmesi gerektiğinin, aksi takdirde istenilen başarının yakalanamayacağı hususunun altını çizdi.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bünyamin Ali, “Yığılca'da Arıcılığın Temel Problemleri ve Çözüm Yolları" ile "Kooperatifleşmenin Gerekliliği ve Faydaları” konularında bir sunum yaptı. Ali, Yığılca’da arıcılığın en önemli sorununun; aile tipi işletmeler tarafından arıcılığın yapılmasını, bu tip işletmelerin de kendilerini geliştirme gereksinimi içinde olmaması olduğunu ifade etti. Ali ayrıca, Yığılca'da arıcıların pazarlama kooperatifi altında birleşerek markalaşma yoluyla pazara açılması gerektiği, bu şekilde arıcılığın gelişmesine ivme kazandırılacağı hususuna değindi.

Yığılca Orman İşletme Müdür Yardımcısı Özgür Işık, “Bal Ormanı Oluşturulması Projesi” ile ilgili yaptığı sunumda, arıların ve arıcılık faaliyetinin ormanların korunmasında ve geliştirilmesinde çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Bu sebeple Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından “Bal Ormanı Eylem Planı” hazırlandığını kaydeden Işık, doğal kaynakların etkin kullanılarak kırsal ve ulusal kalkınmaya destek olacak projelerin Orman ve Su İşleri Bakanlığınca sürekli geliştirildiğini ve uygulandığını vurguladı. Işık, Yığılca Orman İşletme Müdürlüğü olarak, kurulması planlanan Yeni Bal Ormanı için gerekli çabanın sergileneceğini belirtti.

Yığılca Orman İşletme Müdürlüğü sosyal tesis salonunda yapılan toplantıda, Yığılca’da arıcılığın organik, kaliteli ve verimli bir noktaya ulaşabilmesi için Yeni Bir Bal Ormanının kurulması ve kooperatif sistemi içinde Yığılca Bal’ının Yığılca Ormanlarından en doğal hali ile teknik ve bilimsel veriler-uygulamalar ışığında kırsal kalkınmaya destek ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlaması için gerekli girişimlerinin yapılması, oluşturulan projenin 2017 yılı içinde hayata geçmesi kararı alındı.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8