Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
17.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
BAKAN EROĞLU GÖLCÜK TABİAT PARKINA GELDİ
Doğaya yaban hayvanları için yem bırakan Veysel Eroğlu, her yıl doğaya yaklaşık 410 ton yem bırakıldığını vurguladı.
Gündem 2017.01.28 - 16:23:39

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Bolu Gölcük Tabiat Parkı'nda yaban hayvanlarına yem bıraktı ve göle Anaç Abant Alası saldı. Kaçak avcılıkla mücadelenin sürdüğünü belirten Bakan Eroğlu, "Avcıları yakalayınca, varsa, bütün aracına gerecine el koyuyorlar. Orman Kanununu uyguluyoruz. Avlanma izni olmadan avlanmamaları gerekir diye düşünüyoruz, sıkı bir takip var" dedi.

Bakan Eroğlu, Bolu Gölcük Tabiat Parkı'nı ziyaret etti. Ziyarette Bakan Eroğlu'na Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü ekiplerince sahlep ikram edildi. Bakan Eroğlu, bordo bere takan orman muhafaza memurlarına 'El-Bab'a gideceksiniz bir hafta içinde, hazır olun' diyerek, espri yaptı.

Daha sonra doğaya yaban hayvanları için yem bırakan Eroğlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, her yıl doğaya yaklaşık 410 ton yem bırakıldığını vurguladı. DMKP'nin bütün yaban hayvanlarından ve bitkilerden sorumlu olduğunu hatırlatan Eroğlu, hayvanlar yaralandığı zaman tedavilerinin yapıldığını sözlerine ekledi. Eroğlu, orman muhafaza memurlarının kaçak avcıları yakaladığını kaydederek, "Avcıları yakalayınca, varsa, bütün aracına gerecine el koyuyorlar. Orman Kanununu uyguluyoruz. Avlanma izni olmadan avlanmamaları gerekir diye düşünüyoruz, sıkı bir takip var" diye konuştu.

Bakan Eroğlu, nesli tehlike altında olan türleri de ürettiklerini aktararak, şunları kaydetti:

"Kanatlıları üretim merkezlerimiz var. Şu ana kadar 150, 250 bin kanatlı hayvan, keklik, sülün gibi hayvanları üretip, tabiata saldık. Çok faydalı çünkü buğdayın düşmanı olan süne mücadelesinde keklikleri kullanıyoruz, onlar biyolojik mücadele yapıyor. Kuş göç yolları üzerinde bazı izinleri vermiyoruz. Vatandaş 'niye vermiyorsunuz?' diyor. Onların da yaşama hakkı var. Bütün canlıların yaşama hakkı var, bunları korumak da bizim vazifemiz."

Bakan Eroğlu, flora ve faunayı da koruduklarını belirterek, biyolojik çeşitliliği korumak için Nuhun Gemisi Veri Tabanı'nı devreye aldıklarını, şu ana kadar yaklaşık 1 milyon türü kaydettiklerini, dünyada olmayan birçok türün de Türkiye'de olduğunu kaydetti.

Sadece Türkiye'de bulunan başka yerde olmayan 3 bin 600 tür olduğunu vurgulayan Eroğlu, "Türkiye'de çok büyük bir zenginlik var, biz bu zenginlikten şimdiye kadar istifade edemedik" ifadelerine yer verdi.

Eroğlu, Bakanlık olarak tıbbı ve aromatik bitkilerle ilgili çalışma yaptıklarını, bu çalışmayı Sağlık Bakanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığıyla birlikte yürüttüklerini, bu sene şifalı bitkiler konusunda Mayıs ayında Konya'da uluslararası bir kongre yapacaklarını aktardı.

 

"ODUN SERVETİMİZ YÜZDE 25 ARTTI"

Ormanlara çok iyi baktıklarını belirten Bakan Eroğlu, orman köylülerine de her türlü desteği verdiklerini anlattı.

Dünyada birçok ülkede hızlı bir şekilde orman varlığının azalmaya başladığına işaret eden Eroğlu, "Türkiye'de son 13 yılda 1,5 hektar ormanlık arttı. Ormanlardaki ağaçların hızlı büyümesi neticesinde odun servetimiz yüzde 25 arttı. Bu ormanlara ne kadar alaka gösterdiğimizi ve koruduğumuzun açık göstergesi" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin orman yangınlarıyla mücadelede dünyada en iyi teknolojiyi kullandığını söyleyen Eroğlu, Antalya'da bu konuda bir eğitim merkezi olduğunu, bu eğitim merkezinde birçok ülkeden gelen ormancıları eğitim verdiklerini vurguladı.

Parktaki gezisinin ardından Bakan Eroğlu, "Güçlü bir Türkiye için biz de varız. Kararımız evet sizde var mısınız Düzce?" mesajını verdi.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
sayın bakanım sözünü verdıgın karaca köprülerı sunı göletler eftenı gölü ne oldu o sözün tutulmasını beklıyoruz ben unutmadım
düzcelı - 31.1.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%44,93

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8