Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
19.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
BAKAN ÖZLÜ ASO TEKNİK KOLEJİ'Nİ GEZDİ
Daha çok mühendis yetiştirmeyi hedefleyen okulun Düzce’de de açılabilmesi için çalışmalar başlatıldı.
Eğitim 2017.02.02 - 15:30:13

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü ve Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Ankara Sincan’da faaliyet gösteren ASO Teknik Kolejini ziyaret etti. Okul hakkında bilgiler alan Bakan Özlü ve Vali Dağlı’ya Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, Genel Müdür Osman Nuri Gülay, Milli Eğitim Müdür vekili Talha Cebeci, İş Kur İl Müdürü Ferat Acar, işadamları ve eğitimciler de refakat etti.

Bakan Özlü, dünyada büyük bir dönüşümün söz konusu olduğuna dikkat çekerek, “Artık dünya 4. Sanayi Devrimi'nden bahsediyor. Yine dünya 5’nci süper toplumdan bahsediyor. Mesela Japonya’ya gidiyorsunuz, ‘5’nci süper toplum’ deniyor. Almanya’ya gidiyorsunuz ‘4’ncü Sanayi Devrimi’ deniliyor. Amerika’da ise ileri imalat yöntemlerinden bahsediliyor” ifadelerini kullandı.

 

"4’NCÜ SANAYİ DEVRİMİ DEMEK NİTELİKLİ İNSAN DEMEK"

“Birinci Sanayi Devrimi’ni 100 yıl kadar geriden takip ettik” diyen Bakan Özlü, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çok şükür 4’ncüde geride değiliz. Aramızdaki fark araştırmalara göre 3.5-4 yıl kadar deniliyor. 4’ncü Sanayi Devrimi demek nitelikli insan demek. Makinelerin birbiriyle konuştuğu, hatta karanlık fabrikalardan bahsedildiği bir dünya var. Böyle bir dünyaya gençlerimizi, çocuklarımızı hazırlamak durumundayız. Türkiye’de eğitimden sorumlu bakanlığımız Milli Eğitim Bakanlığı ancak bakanlığımızın üstünden öyle büyük bir yük var ki, 18 milyon öğrenci, yaklaşık 1 milyona yakında öğretmenimiz var. Bunları yönetmek bir bakanlık için çok kolay değil. En büyük bütçe bu bakanlığımızın, 122 milyarlık bir bütçesi var. Eğitim konusunu sadece Milli Eğitim Bakanlığının sorumluluğuna bırakamayız. Eğitim hepimizin sorunu, dolayısıyla herkes kendi alanında eğitimle ilgili yatırım yapmalı, katkı sağlamalı, Türkiye’de nitelikli, katma değeri yüksek insan yetişmesine katkı sağlamalı.”

 

“TÜRKİYE’DEKİ AÇIK TEKNOLOJİ AÇIĞIDIR”

Bakan Özlü, katma değerli ürünlerin üretimine değinerek, “Daha fazla kazanalım. Sanayicimizi 10 dolarlık bir malzeme alıyor. Üzerine 1 dolar ilave edip 11 dolara satıyor. Bunu arzu etmiyoruz. Ne zaman ki biz 10 dolara aldığımız bir ürün üzerine en az 10 dolarlık bir katkı sağlayıp, onu 20’ye satarsak bizim dış ticaret açığımız, cari açığımız kalmaz. Esasen Türkiye’deki açık teknoloji açığıdır. Teknoloji açığımız vardır. Ne zaman ki teknoloji açığımızı kapatırsak o zaman dış ticaret açığımız, cari açığımız da kapanır” şeklinde konuştu.

 

“BU TİP GİRİŞİMLERİN SAYISI ARTMALI”

Türkiye’de 300 civarında Organize Sanayi Bölgesi bulunduğunu kaydeden Bakan Özlü, “Her bir Organize Sanayi Bölgemiz bu tip girişimlere başlamalı, zaten Milli Eğitim Bakanlığımızda bunu destekliyor. Öğrenci başına 6 bin 500 lira destek verildiği söylendi. Devlet destekliyor. Bu tip girişimlerin sayısı artmalı” dedi.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir ise iyi mühendis ihtiyacından dolayı böyle bir okulun varlığının gerekli olduğuna dikkat çekti.

Konuşmalarının ardından Bakan Özlü, okul içerisindeki atölye ve laboratuvarları gezerek, ASO Başkanı Özdebir’den bilgi aldı.

 

DÜZCE’DE DE AÇILACAK

Sanayi sektörüne kalifiye eleman yetiştirmeyi hedefleyen ve özel teşebbüs tarafından finanse edilen, daha çok mühendis yetiştirmeyi hedefleyen okulun Düzce’de de açılabilmesi için çalışmalar başlatıldı.

Bu çalışmalar kapsamında Düzce’de de Mesleki Eğitimin geliştirilmesi için 21 Şubat’ta Milli Eğitim Bakanlığı üst düzey bürokratları ve sanayicilerle birlikte geniş katılımlı bir toplantı yapılacak.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8