Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
DÜZCE ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ 3D PRİNTER PROTOTİPİ ÜRETTİ
3D yazıcı, 3 boyutlu tasarım verilerini soyut anlamdan somuta çevirebiliyor.
Eğitim 2017.02.03 - 10:51:00

Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İmalat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Ayyıldız ve lisans öğrencileri, Tersine Mühendislik dersi kapsamında 3D printer makinesi prototipi üretti.

Geliştirdikleri çalışma ile ilgili bilgiler veren Yrd. Doç. Dr. Mustafa Ayyıldız, “Ürettiğimiz prototip; sigma profil şase üzerine inşa edilmiş, tek işleme başlığına sahip olup, katman yığma teknolojisini kullanmaktadır. Küp bir çalışma alanı ile 200 mm3 hacminde ürün basılabilen prototipimiz, 100-400 mikron katman kalınlığı ile ürün basma hassasiyetine sahip, açık kaynak kodlu yazılımlar ile kontrol edilebilmektedir” şeklinde konuştu.

Yaptıkları 3D yazıcının, 3 boyutlu tasarım verilerini soyut anlamdan somuta çevirebilen bir prototip makinesi olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Ayyıldız, “Bu teknoloji, geleneksel imalat yöntemleri ile gerçekleştirilmesi mümkün olmayan geometrilerin üretilebilmesine imkan sağlamakta ve öğrencilerin geliştirdiği tasarımların hızlı ve ekonomik bir şekilde ürüne dönüştürebilmesine fırsat vermektedir. Öğrencilerimiz, bu projeyi grup çalışması ile gerçekleştirmiştir. Mezun olduklarında reel sektörde özgüvenli ve motivasyonu yüksek bireyler olarak yerlerini alacağı kanaatindeyim” ifadelerini kullandı.

3D yazıcıların sektörde; endüstriyel ve mimari tasarım, otomotiv,  tıp, eğitim, aksesuar,  ayakkabı tasarımı gibi alanlarda ve bilimsel çalışmalarda sıklıkla kullanıldığını dile getiren Ayyıldız, bu yazıcıların hızlı prototipleme, karmaşık parçaların üretilmesi, ürün optimizasyonunu hızlandırması, üretim proseslerinin azaltılması, fire, gider ve üretim maliyetlerinin düşürülmesi gibi imkânlar sağlayacağını sözlerine ekledi.

Öğrencilerin yenilikçi düşünmeleri için İmalat Mühendisliği Bölümü’de teorik derslerin yanında uygulamalı derslerin de ağırlıklı olarak işlendiğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Mustafa Ayyıldız, araştırma yapabilen ve doğru bilgiye ulaşabilme yöntemlerini kullanabilen mühendisler yetiştirdiklerini ifade etti.

Mevcut lisans derslerinin yanı sıra, grup çalışmaları ve proje araştırma ödevleri ile öğrencilerin derslere pozitif katılımının sağlandığını belirten Ayyıldız, ilgi odaklarını yakalayarak öğrencilerin özgüven kazanmalarına yardımcı olduklarının da altını çizdi.

Şu an tasarım aşamasındaki proje çalışmalarını hayata geçirmek istediklerini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Mustafa Ayyıldız, 3D printer prototipi projesinin gerçekleşmesinde emeği geçen Tersine Mühendislik dersi lisans öğrencileri ile yüksek lisans öğrencisi Serhat Topaloğlu’na teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8