Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
MARMARAY KAZILARI İSTANBUL’UN DİĞER MEDENİYETLERLE İLİŞKİSİNE IŞIK TUTUYOR
Yrd. Doç. Dr. Yasemin Yılmaz, kazılar sonucunda ortaya çıkarılan arkeolojik bulgular ile ilgili dikkat çekici tespitlerde bulundu.
Gündem 2017.02.25 - 15:54:06

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi tarafından Konferanslar Serisi kapsamında düzenlenen “İstanbul Marmaray ve Metro Kazılarındaki Arkeolojik Bulgular” başlıklı konferans, Orman Fakültesi’nde gerçekleştirildi.

Düzce Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yasemin Yılmaz tarafından verilen konferansa; Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Necmi Aksoy, Yrd. Doç. Akif Keten ve öğretim üyeleri katıldı.

 

ENVAİ ÇEŞİT ESERE RASTLANDI

İstanbul’daki Marmaray arkeoloji kazılarında görev yapmış olan Yrd. Doç. Dr. Yasemin Yılmaz, kazılar sonucunda ortaya çıkarılan arkeolojik bulgular ile ilgili dikkat çekici tespitlerde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni ve desteğiyle gerçekleştirilen Yenikapı Batıkları Projesi’ndeki buluntuların, hem arkeoloji hem de Türkiye açısından çok önemli olduğunu dile getiren Yrd. Doç. Dr. Yılmaz,  Marmaray kazılarında ortaya çıkartılan ve dünyada benzeri olmayan çok sayıda envai çeşit eserlerle, İstanbul’un diğer medeniyetlerle olan ilişkisini ve kültürel hayatını öğrenme imkanı yakaladıklarının altını çizdi.

 

BATIKLAR ORJİNALLİĞİNİ KORUYOR

Kazılar esnasında yaşadığı duyguları paylaşan Yrd. Doç. Dr. Yasemin Yılmaz, “Orada, günümüzden binlerce yıl öncesinde yaşamış insanların izlerini görüp, onların günlük kullandığı eşyalara dokunmak, bizde her an bir yerlerden çıkıp geri geleceklermiş gibi bir heyecan uyandırdı” diyerek kazılarda bulunan batıkların ilk günkü gibi orijinalliğini koruduğunu vurguladı.

 

TÜRKİYE UZMAN BİR EKİBE KAVUŞTU

Yrd. Doç. Dr. Yasemin Yılmaz, Marmaray kazılarında ahşap kalıntılarını bulmak için oluşturulan ekibin çok önemli bir deneyim kazandığını ve bundan sonraki yapılacak kazılarda da ülkemizin hali hazırda uzman bir ekibe kavuştuğunu da sözlerine ekledi.

Konferansın sonunda katılımcılardan gelen soruları yanıtlayan Yrd. Doç. Dr. Yasemin Yılmaz’a, yapmış olduğu başarılı çalışmalardan ve gerçekleştirdiği sunumundan dolayı Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8