Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
OSMANLI DEVLETİ’NDEKİ “DERVİŞLER VE SUFİ ÇEVRELER” ANLATILDI
Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, dervişler ve sufiler söz konusu olduğunda bir takım abartılı konuların da anlatıldığını dile getirdi.
Gündem 2017.04.26 - 10:50:45

Düzce Üniversitesi Tarih Topluluğu tarafından düzenlenen “Dervişler ve Sufi Çevreler” başlıklı konferansta, Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Haşim Şahin, derviş ve tarikatların Osmanlı Devleti’ndeki yeriyle ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Kültür Merkezi İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa; Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ali Ertuğrul, öğretim elemanları ve öğrenciler katılım sağladı.

Kuruluşundan yıkılışına kadar Osmanlı Devleti’nde birçok tarikatın faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade eden Doç. Dr. Haşim Şahin, bu tarikatlardaki dervişlerin her dönemde etkili olduğunu belirterek, tarikat kurucularının ve kendisine bağlı müritlerin savaşlara katılarak fetihlerde önemli yere sahip olduklarını ifade etti.

Osmanlı Devleti’nin; tarikat kurucularına ve şeyhlere ayrıcalık tanıdığını, onları vergilerden muaf tuttuğunu söyleyen Şahin, tarikat müritlerinden bazılarının da devlet yönetiminde önemli görevlere getirildiğini sözlerine ekledi. Konuyla ilgili detaylı bilgiler paylaşan Doç. Dr. Haşim Şahin, katılımcılardan gelen soruları yanıtlayarak sunumunu sonlandırdı.

Konferansın kapanış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Mevlevi Edebiyatı üzerine çalışmalar yaptığını belirterek, dervişler ve sufiler söz konusu olduğunda bir takım abartılı konuların da anlatıldığını dile getirdi. Bu abartılardan ve yersiz anlatımlardan etkilenmemek için bilime ve bilim insanlarının çalışmalarına önem verilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Genç, davetli konuşmacı Doç. Dr. Haşim Şahin’i başarılı çalışmalarından dolayı tebrik ederek kendisine teşekkür belgesi takdim etti.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8