Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
24.05.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
DÜZCE ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İŞBİRLİKLERİ GELİŞTİRİYOR
Düzce Üniversitesi, kuruluşu 400 yıl öncesine dayanan ve Avrupa’nın en köklü üniversitelerinden biri olan İspanya’nın Oviedo Üniversitesi ile ikili ilişkilerini geliştiriyor.
Eğitim 2017.05.03 - 11:32:38

Bilimsel, teknolojik, sosyal, kültürel ve turizm alanlarında devam eden ilişkileri geliştirmek ve yeni iş birliktelikleri sağlamak amacıyla Düzce Üniversitesi; İspanya’nın Asturias bölgesindeki üç farklı şehrinde yedi ayrı eğitim kampüsü bulunan Oviedo Üniversitesi’ne ziyaret gerçekleştirdi.

 

 

Ziyarette Düzce Üniversitesi’nde görev yapan Uzman Murat Gökmen yer aldı. Turizm, Ticaret ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. D. Leví Pérez Carcedo, Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Cristina López Duarte, Çalışma Uygulamaları ve Staj Sürecinden Sorumlu Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mónica Álvarez Pérez ile İletişim Tanıtım ve Turizm Ofisi yetkililerinin ev sahipliği yaptığı program; Turizm Fakültesi personeliyle tanışma, fikir alışverişi ve tecrübe paylaşımı ile başladı, Düzce Üniversitesi’nin ve Oviedo Üniversitenin tanıtım sunumlarıyla devam etti.

Uzman Murat Gökmen; İspanya’nın Gijón şehrindeki Oviedo Üniversitesi Turizm Ticaret ve Sosyal Bilimler Fakültesi Yönetimine ve Gijón Kampüsü İletişim Tanıtım ve Turizm Ofisi görevlilerine Düzce Üniversitesi ile ilgili bilgiler aktardı.  Düzce Üniversitesi’nin uluslararası platformlarda tanınırlığının arttırılmasının da hedeflendiği ziyarette, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Projesi ile Düzce Üniversitesi’nin sağlık ve çevre alanında özel olarak desteklendiği bilgisi paylaşıldı.

 

 

 

BENZERLİK ŞAŞIRTTI

Her iki üniversitenin sahip olduğu imkan, kabiliyet, olanak ve misyonları hakkında bilgi paylaşımı yapılması sonrasında söz alan Turizm Ticaret ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. D. Leví Pérez Carcedo, Düzce Üniversitesi ile Erasmus+ kapsamında anlaşma yapılması sürecini ve sonrasını önemsediklerini belirtti. Dekan Prof. Dr. D. Leví Pérez Carcedo ise anlaşmaların sadece yazılı metinler olmadığını, bilakis; anlaşmaların sahip olduğu iş birliktelik ruhunun paydaşlar tarafından da benimsenmesi önemine vurgu yaptı. Düzce’nin ve Akçakoca’nın kültürel, sosyal, iklim ve yaşayış biçimi olarak Gijón’a ve Oviedo’ya benzediğini ve bu benzerlikten dolayı da çok şaşırdığını ifade eden Carcedo, ilerleyen günlerde olası iş birlikteliklerini destekleyeceklerini belirterek sözlerine son verdi.

 

 

EĞLENCELİ VE KAZANIMLI

Turizm, Ticaret ve Sosyal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Cristina López Duarte, Turizm Fakültesi olarak halihazırda Türkiye de dahil olmak üzere 60’dan fazla ülke ile iş birlikteliklerinin olduğunu söyledi. Türkiye’den Düzce Üniversitesi’nin yanı sıra Ege Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi gibi üniversiteler ile de ikili anlaşmalarının olduğunu belirterek bu olumlu süreçten duyduğu mutluluğu dile getirdi. Erasmus+ Değişim Programı kapsamında her dönem, Fakültelerini farklı ülkelerden 65-70 öğrenci ile 15-20 personelin ziyaret ettiğini söyleyen Duarte, aynı sayıda da kendi öğrencilerinin ve personellerinin bu değişimden faydalandığını sözlerine ekledi.

Değişimlerin uluslararasılaşma çabası içindeki üniversiteler için vazgeçilmez olduğunu dillendiren Prof.Dr. Duarte, öğrenci ve personel değişimlerinin eğlenceli ve kazanımlı olduğuna dikkat çekti. Gelen her öğrencinin ve personelin Üniversitelerine ve Fakültelerine farklı alanlarda bilgi, beceri ve bakış açısı kazandırdığına vurgu yapan Duarte,  sahip oldukları akademik geleneğin de bu sayede güncellendiğinin altını çizdi.

 

 

FİKİR BİRLİĞİNE VARILDI

Programın devamında, İletişim Tanıtım ve Turizm ofisine geçilerek Asturias bölgesinde bulunan önemli yerleşim yerleri ve şehirleri hakkında bir sunum gerçekleştirildi.  Sunum sonrasında Prof. Dr. Duarte eşliğinde; Fakülte’nin sosyal donatıları, yönetim ofisleri, kütüphanesi, öğrenci çalışma odaları, derslikleri ve kafeteryaları başta olmak üzere birçok birim hakkında ayrıntılı bilgi verildi.

Bilgi ve tecrübe paylaşımı konusunda olası işbirliği zemininin oluşturulması amacıyla gerçekleşen ziyarette; proje işbirlikleri ile araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin beraber başlatılabilmesi ve sürdürülebilmesi; uzun vadede öğrenci değişimine başlanabilmesi ve personel değişimi sürecine devam edilmesi; doktora ve sonrası araştırma geliştirme faaliyetlerinin oluşturulabilmesi;  seminer, konferans ve kongrelerin ortaklaşa hazırlanabilmesi için fikir birlikteliğine varıldı.

 

 

Ziyarette; üniversitelerin uluslararasılaşma sürecindeki araştırma – geliştirme, sosyal, kültürel ve akademik tecrübelerinin önemine değinilerek ikili anlaşma sürecini yürüten kurumların anlayışlarının ve bakış açılarının da uyuşması gerektiğine dikkat çekildi. Ziyaret, karşılıklı hediye takdimiyle sona erdi.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8