Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
23.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
MUHTARLARA 112 TANITILDI
Düzce’de tek acil çağrı numarası 112’nin bilinirliğini artırmak, gereksiz çağrı oranını düşürmek amacıyla köy muhtarlarına yönelik 112 tanıtım etkinliği düzenlendi.
Gündem 2017.07.21 - 14:37:10

Muhtarların görev bölgelerinde 112 çağrı merkezini vatandaşa anlatmaları ve gereksiz çağrıların azaltılmasına yönelik olarak 112 Çağrı merkezinde bir tanıtım toplantısı düzenlendi. Vali Zülkif Dağlı’nın da katıldığı toplantıda Türkiye Muhtarlar Derneği Düzce Şube Başkanı Yaşar Çengel ile Tüm Muhtarlar Derneği Başkanı Mensur Bilgin de hazır bulundu.

Merkeze bağlı mahalle ve beldelere bağlı mahallelerden 60’dan fazla muhtarın davet edildiği toplantıya sadece 20 muhtarın katıldı. Vali Dağlı, kendileri için düzenlenen bu toplantıya katılmayan muhtarların durumunun inceleneceğini söyledi.

 

 

 

Vali Dağlı, “67 muhtarımıza çağrı yaptık. Mahalle muhtarlarımıza bugün, köy muhtarlarımıza ise pazartesi günü olarak ikiye böldük ki, daha dingin bir ortam olsun diye. Muhtarlarımızdan 25-30 tanesini burada görüyorum, tabi burada bulunmaktan daha acil, yani acil çağrı merkezinde bilgi edinmekten daha acil neleri var diye biz onlara bugün soracağız. Cenazeleri mi, ağır yatalak hastaları mı var bir soralım. Bu önemli bir konu olduğu için duyarlılığı artırmaya çalışıyoruz” dedi.

Vali Dağlı, Türkiye’de sadece 25 İl’de 112 çağrı merkezinden birinin Düzce’de olduğunu söylerken, bu avantajı iyi değerlendirmek gerektiğini belirtti. Geçtiğimiz günlerde Düzce’ye gelen İstanbul Valisi Vasip Şahin’in de 112 çağrı merkezinde incelemede bulunduğunu ifade eden Vali Dağlı, Vali Şahin’in merkezin kurulmasında büyük katkıları olduğunu da vurguladı.

Vali Dağlı çağrı merkezinin en büyük sorunu olan asılsız çağrılarla meşgul edenlere 250 TL, aynı rahatsızlığı ikinci kez verenlere 500 TL ceza kesildiğini de bildirdi. Yüzde 66 oranında çağrının yalan olduğunu söylerken, durumun vahim olduğunun altını çizdi.

 

 

Toplantıda 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Gönül Günaydın Çabuk çağrı merkezinin kuruluş amacını ve işlevlerini anlattı. Çabuk, muhtarlardan görev bölgelerinde halkı bilinçlendirmelerini istedi ve destek beklediklerini söyledi.

112 Acil Çağrı Merkezi Kalite Koordinasyonu Değerlendirme Bürosu personeli Handan Biçer, çağrı merkezi hakkında ayrıntılı olarak muhtarları bilgilendiren bir sunum yaptı.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8