Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
17.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
ŞAP HASTALIĞI 2020’YE KADAR BİTECEK
İlk defa şap aşısı yapılmış hayvanlara ikinci doz aşılama yapılarak 21 gün sonra sevk edilecek.
Gündem 2021.-0.7- - 14:56:15

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yayınladığı genelge ile yıllardır hayvancılığın en büyük sorunlarından biri olan şap hastalığının 2020 yılına kadar tüm ülkede sona erdirilmesi için yapılması gerekenleri açıkladı.

Genelge ile iller arası büyükbaş ve küçükbaş sevklerinde 01 Ekim 2017 tarihinden itibaren yeni düzenlemeler getirildi.

Düzce Tarım İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada yeni düzenlemeler şöyle sıralandı:

“Hayvanlar sevk günü şap hastalığı belirtisi göstermemelidir.

Çıkış ve varış işletmesinde şap hastalığı olmayacak veya işletmelerde şap hastalığından dolayı karantina uygulaması olmamalıdır.

Sevk edilecek büyükbaş hayvanlara son bir yılda iki defa şap aşısı yapılmış olmalı ve son yapılan aşının üstünden altı ayı geçmemiş olmalıdır ayrıca bu hayvanlarda son aşı tarihinden itibaren en az 21 gün sonra sevk yapılacaktır.

İlk defa şap aşısı yapılmış hayvanlara rapel (ikinci doz) aşılama yapılarak 21 gün sonra sevk edilecektir ve bu şartları taşımayan hayvanların sevklerine izin verilmeyecektir.

Anadolu’dan Trakya’ya yapılacak sevklerde yukarıda sayılan maddelerin dışında sevkten önce kan alınarak aşının ne kadar bağışıklık sağladığına bakılarak sevke izin verilip verilmemesine genelgeler gereği karar verilecektir.

İller arası kesime götürülen hayvanlarda kesime gideceği gün yapılacak kontrollerde şap hastalığı bulunmayacak ve bu hayvanlar şap aşısı şartı olmaksızın sevk edilebilecektir.

01 Ocak 2019 tarihinden itibaren ilimiz şap hastalığından korunmuş bölgelerden biri ilan edilecek olup, belgesiz sevki yapılan hayvanlar için iller arası kaçak gelen hayvanlar en yakın mezbahanede tüm masrafları hayvan sahibine ait olmak üzere kestirilecektir.

İl/İlçe Müdürlüklerimizce konu hakkında hayvan sahiplerine, veteriner hekimlere, celeplere, muhtarlara, üretici örgütlerine, sivil toplum kuruluşlarına, belediyelere ve kolluk kuvvetlerine gerekli bilgilendirilmeler yapılmaya başlanılmış olup, ülkemizde şap hastalığını tamamen yok etmek için tüm paydaşlarımızın gerekli hassasiyeti göstermesi büyük önem arz etmektedir.”

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8