Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
22.07.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
GİRİŞİMCİLİK ANABİLİM DALI İLK YÜKSEK LİSANS MEZUNUNU VERDİ
“Düzce İlinde Kadın Girişimcilik Profilinin Belirlenmesi” başlıklı tezini başarı ile tamamlayan Füsun Yaşar, programın ilk mezunu oldu.
Eğitim 2017.07.27 - 10:35:00

Ülkemizde devlet üniversiteleri arasında ilk olma özelliği taşıyan Düzce Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Girişimcilik Anabilim Dalı, 2016-2017 Eğitim-Öğretim Dönemi’nde ilk yüksek lisans mezununu vermenin mutluluğunu yaşadı.

Danışmanlığını Düzce Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Öznur Bozkurt’ un yaptığı “Düzce İlinde Kadın Girişimcilik Profilinin Belirlenmesi” başlıklı tezini başarı ile tamamlayan Füsun Yaşar, programın ilk mezunu oldu.

 

ÖNEMLİ BULGULARA ULAŞILDI

 

Düzce Üniversitesi’nin temel değerlerinden biri olan girişimcilik konusunun, Düzce ili genelinde faaliyet gösteren kadın girişimciler açısından değerlendirildiği çalışma, Düzce Üniversitesince Bilimsel Araştırma Projesi olarak desteklendi. Araştırmada önemli bulgulara ulaşıldı. Araştırmaya göre, şahıs şirketi ve basit usulde işletilen küçük işletmeler kurmayı tercih eden Düzce’deki kadın girişimcilerin girişimcilik faaliyetine başlama yaşı, 23-45 yaş aralığında değişiyor. Kadınların çoğunluğunun lise mezunu, evli ve çocuk sahibi olduğu bilgisine ulaşılıyor.


GELİRLER GİDERLERDEN FAZLA

 

Ticari kredi kullanmaktan uzak duran Düzce’ deki girişimci kadınlar, işlerini kurma ve devam ettirme noktasında ihtiyaç duydukları maddi kaynağı, kişisel tasarrufları ya da aile çevresinin desteği ile sağlıyor. Daha çok yiyecek, içecek, tekstil ve güzellik merkezi işlerine yönelen kadınların genel olarak gelirlerinin giderlerinden fazla olduğu göze çarpıyor.

Yine araştırma sonuçlarına göre kadınların Düzce ilinde faaliyet göstermeyi tercih etme nedenleri arasında; Düzce’de ikamet ediyor olmak, belli bir çevreye ve müşteri potansiyeline sahip olmak fikri yer alıyor. Düzce’deki girişimci kadınların iş kurma nedenlerinin başında ise ekonomik bağımsızlıklarını sağlamak ve aile ihtiyaçlarını karşılamak geliyor. Bunu, sosyal ilişkileri geliştirmeyi istemek takip ediyor.

 

SERMAYE TEMİNİNDE ZORLUK ÇEKİLİYOR

 

Düzce’deki girişimci kadınların en sık karşılaştıkları zorluklar arasında ise; sermaye temininde güçlük, aile ve iş hayatı arasında denge sağlamadaki sorunlar, iş yeri kiralarının yüksek olması, işe uygun çalışan bulma sorunu ve bürokratik işlemler dikkat çekiyor. Ayrıca toplumun değer yargıları, toplumda yaygın kadın rollerinin oluşturduğu baskı, Düzce ilindeki müşteri profili, ürün ve materyal temini konusunda yaşanan sorunlar, yönlendirici danışmalık hizmeti veren kurumların yetersizliği veya etkin olmayan çalışmaları da kadınların yaşadığı sorunlar arasında yer alıyor. Araştırmaya göre, kadınların çoğunluğunun Düzce’nin teşvik bölgesi olduğunu bilmediği de anlaşılıyor.

Son olarak girişimci olmanın kazandırdıkları ile ilgili tespitler sunan araştırmada, girişimciliğin kadınlara; özgüven, saygınlık, belli bir statüye sahip olmak, sosyal ilişkilerini geliştirmek, yeni çevre edinmek, hayallerini gerçekleştirmiş olmak, çocuklara iyi bir gelecek sunmak ve bağımsız çalışmak gibi sosyal kazanımlar sağladığı görülüyor.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8