Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 12.8
18.6.2018
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
BAKAN ÖZLÜ'DEN BÜYÜME AÇIKLAMASI
Ekonomi 13.9.2017 - 15:35:50

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Verimlilik rakamlarındaki bu artış; istikrarlı büyümenin de önemli bir sonucu ve göstergesidir. Türkiye verimlilikle birlikte büyümektedir" dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, 2017 yılı ikinci çeyreğine ait verimlilik istatistiklerine yönelik yaptığı değerlendirmede, "Bakanlığımız Verimlilik Genel Müdürlüğü tarafından 3 Aylık Ulusal Verimlilik İstatistikleri kapsamında yayımlanan mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam sanayi çalışan kişi başına üretim endeksi, 2017 yılı 2'nci döneminde, bir önceki döneme göre yüzde 1,36 artmıştır. Takvim etkilerinden arındırılmış toplam sanayi çalışan kişi başına üretim endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre (2016 yılı 2. dönemine göre) yüzde 5,34 artmıştır" ifadelerini kullandı.

İş gücü verimliliğinin kaynaklarına bakıldığında, 2017 yılı 2'nci çeyreğinde gerçekleşen artışın hem bir önceki döneme göre hem de önceki yılın aynı dönemine göre artan üretim endeksi kaynaklı olduğunun görüldüğünü belirten Bakan Faruk Özlü, son 30 dönem için toplam sanayi verimlilik artışının kaynaklarına bakıldığında bu artışın üretim artışı kaynaklı olduğu ve büyümenin itici gücünün istikrarlı bir şekilde artan istihdamın yanında üretim endeksi olduğunun ortaya çıktığını belirtti.

Verilere göre, 2010 yılı başından itibaren üretim endeksinin yıllık ortalama yüzde 6,37, istihdam endeksinin ise yıllık ortalama 3,08 arttığının gözlemlendiğini kaydeden Bakan Özlü, "Bölümler itibarıyla bakıldığında, önceki döneme göre çalışan kişi başına üretim endeksinde imalat sanayini oluşturan 24 alt sektörün 14’ünde artış olmuş, en büyük artış yüzde 39,60 ile ‘diğer ulaşım araçlarının imalatı’, en büyük azalış ise yüzde 13,05 ile ‘temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı’ bölümünde olduğu görülmüştür" açıklamasında bulundu.

Türkiye ekonomisindeki istikrarın en önemli bileşenlerinden olan dış ticaret hacminin artmasının ülke sanayisinin dinamiklerini olumlu etkilemesi ile birlikte, bu durumun 2017 2'nci çeyreğinde de önceki dönemlerde olduğu gibi verimlilik rakamlarına artış olarak yansıdığının altını çizen Bakan Özlü, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Önümüzdeki dönemlerde de ülke ekonomisine yönelik yürütülen istihdam teşvik uygulamaları, imalat sanayine yönelik girişimci destekleri gibi plan ve programlar sayesinde ekonomik dinamikler güçlenecek ve ekonomik istikrar desteklenmeye devam edilecektir. Yürütülen bu kapsamlı ve bütüncül faaliyetlerin ülkemiz ekonomisinde sağladığı olumlu etkilerin ilerleyen dönemlerde de verimlilik artışları ile birlikte kendini göstermeye devam edeceği öngörülmektedir. Verimlilik rakamlarındaki bu artış; istikrarlı büyümenin de önemli bir sonucu ve göstergesidir. Türkiye verimlilikle birlikte büyümektedir. Verimlilik göstergeleri, ekonomik kalkınmanın çok önemli anahtarlarından biridir. Açıklanan 2'nci çeyrek büyüme rakamlarından da anlaşılacağı gibi; Türkiye büyümede istikrarı yakalamıştır. İkinci çeyrekteki 5.1’lik büyüme önümüzdeki çeyreklerde de mutlak surette devam edecektir. Türkiye’nin yüksek büyümeye ihtiyacı vardır ve bu büyüme verimlilikle desteklenecektir. Ülkemiz son 15 yılda ortalama 5.7 büyüme performansı göstermiştir. Bu büyümede, elbette kapsamlı reform paketlerinin, teşviklerin ve projelerin önemli katkıları olmuştur. Türkiye, büyümedeki hedefinden hiçbir koşulda sapmayacaktır. OECD ülkeleri içindeki en hızlı büyüme performanslarından birine sahip olan ülkemizin yıldızı parlamaya devam edecektir. Türkiye’nin bilim, sanayi, teknoloji, istihdam ve verimlikle birlikte büyüyor olması; çevremizdeki ateş çemberi de dikkate alındığında küresel ölçekte bir başarıdır."

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
izmir sex shop    izmir sex shop
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Künye
İletişim
Yukarı
Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2016 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Bize Ulaşın Düzce Postası Kurumsal