Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
18.10.2018
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
DÜZCE'DE MOBİLYA ENDÜSTRİSİ HER YÖNÜYLE KONUŞULDU
Ekonomi 20.10.2017 - 15:37:35

Kongreye mobilya sektörünün temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Düzce Üniversitesi öncülüğünde, çeşitli kurumların işbirliğiyle düzenlenen “4. Uluslararası Mobilya ve Dekorasyon Kongresi”nde mobilya endüstrisi ve üniversite-sanayi işbirliği konusu her yönüyle ele alınıyor.

“Mobilya Endüstrisinde Üniversite-Sanayi İşbirliğinin Önemi ve Kurumsal Gelişim” temalı kongrenin açılış programı, Düzce Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Programa; Düzce Vali Yardımcısı Hasan Bağcı, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, mobilya sektörünün temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

Kongrenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı ve Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayhan Aytin, sektör raporlarına bakıldığında ülkemizin mobilya ihracatının arttığını belirterek dünyada işlem hacmi bakımından 16 ila 18. sıra bandında yer alan ülkemizin işlem büyüklüğünün ise yüzde 1-2 civarında olduğuna dikkat çekti. Sektörün gelişmesi için herkese büyük görevler düştüğünü ifade eden Doç. Dr. Aytin, kongreyi Düzce’de düzenlemenin gururunu yaşadıklarını dile getirerek destek olan kişi ve kurumlara teşekkür etti.

 

ŞAMANDAR: DÜZCE’DE 4 BİN 500 KİŞİ ÇALIŞIYOR

Programda bir konuşma gerçekleştiren Kongre Düzenleme ve Onur Kurulu Üyesi ve Düzce Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ayhan Şamandar, mobilya ile anılan Düzce’de sektörle ilgili 240 kayıtlı işletme bulunduğunu ve bu firmalarda 4 bin 500 kişinin çalıştığını ifade etti. Düzce Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmada 6 sektörde faaliyet gösteren firmaların swot analizinin yapıldığını söyleyen Prof. Dr. Şamandar, mobilya ve ağaç işleri sektörü dahil olmak üzere tüm sektörlerdeki temel sorunun nitelikli iş gücü eksikliği olduğunun altını çizdi. Almanya’da 100 öğrenciden 65 öğrencinin mesleki eğitim gördüğünü belirten Prof. Dr. Ayhan Şamandar, ülkemizde ise bu sayının yüzde 18 olduğuna işaret ederek, mesleki ve teknik eğitimde öğrenim gören öğrenci sayısının artırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

AKYÜZ: ENDÜSTRİYEL ODUN ÜRETİMİNE DESTEK VERİYORUZ

Programda konuşan Orman Genel Müdürlüğü İşletme ve Pazarlama Dairesi Başkanı Kenan Akyüz, Türkiye’de orman varlığının ciddi oranda arttığını ifade ederek ülkemizde 2.3 milyon hektar devlet ormanı bulunduğunu dile getirdi. Türkiye’nin orman alanlarını genişleten nadir ülkelerden biri olduğunu vurgulayan Kenan Akyüz, Orman Genel Müdürlüğü olarak bu alanda yatırım yapacaklara gerekli destekleri verdiklerine dikkat çekti. Endüstriyel odun üretimine önem verdiklerini dillendiren Akyüz, sertifikasyon çalışmalarına da ağırlık verdiklerini belirterek iklim değişikliği ve küresel ısınmanın panzehrinin ormanlar olduğunu ifade etti.

 

ÇAKAR: REKABET AVANTAJI YAKALANDI

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar yaptığı konuşmada, mobilya sektörünü yenilikçi, rekabetçi ve ülkemiz adına marka çıkaran bir sektör şeklinde nitelendirdi. Dünyadaki mobilya devlerinin tasarım ve fonksiyonellikle rekabet avantajı yakaladığına dikkat çeken Rektör Çakar, ülkemizin de tasarım boyutuna önem vermesi gerektiğini sözlerine ekledi. Düzce Üniversitesi’nin bölgesel kalkınma ve ihtisaslaşma alanında pilot üniversite seçildiğini belirten Prof. Dr. Çakar, çevre konusunda “Tarımsal Atıkların Endüstriye Geri Kazanımı” konusunda çalışmalar yürüteceklerini söyleyerek kongredeki fikir ve çıktıların bu açıdan önemli olduğunu ifade etti.

 

BAĞCI: HAM MADDE VE İŞGÜCÜ SIKINTISI ÇÖZÜLMELİ

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Düzce Vali Yardımcısı Hasan Bağcı, ülke ekonomisinde önemli yer tutan mobilya sektörünün gelişmesi için yapılan kongrede bulunduğu için memnuniyet duyduğunu söyledi. Mobilya sektöründe ham madde ve nitelikli iş gücü konusunda sıkıntılar yaşandığına işaret eden Hasan Bağcı, küresel ekonomide önemli paya sahip olmak için bu konulardaki problemlerin çözülmesinin önemi üzerinde durdu.

 

DOĞAN: ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ GELİŞTİRİLMELİ

Kongreye katkı sağlayan kurumlara plaket ve hediye takdimiyle devam eden programda, Doğtaş Holding Başkanı Davut Doğan, “Mobilya Sektöründe Endüstriyel Gelişme ve Kurumsallaşma” başlıklı açılış konferansını gerçekleştirdi. Mobilya sektörünün gelişim süreçlerinden bahseden Davut Doğan, son dönemde markalaşmanın ve kurumsallaşmanın önem kazandığını ifade ederek sektörde markalaşmış işletme oranının yüzde 30 olduğunu sözlerine ekledi. Haksız rekabet, istihdam üzerindeki yükler, kalifiye elaman eksikliği ve Ar-Ge tasarım merkezlerinin geliştirilmesi gibi konularda problemler olmasına rağmen bu konularda önemli gelişmelerin de yaşandığını belirten Doğan, üniversite-sanayi işbirliklerinin daha da geliştirilmesi temennisiyle konferansını sonlandırdı.

 

AY: MOBİLYA SEKTÖRÜNÜN İÇİNDEN GELDİM

Kongrede bir konuşma gerçekleştiren Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, mobilya sektörünün içinden geldiğini dile getirerek üretim, pazarlama ve Ar-Ge dahil olmak üzere tüm alanlarda yaşanan sıkıntıları bildiğini ifade ederek her zaman mobilya sektörünün yanında olduklarını belirtti.

Kastamonu Entegre Pazarlama Müdürü Ferhat Naci Güngör ise şirketleri hakkında bilgi vererek global sektör analizlerini içeren bir sunum yaptı.

Kongre açılışında Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi tarafından bir müzik dinletisi gerçekleştirildi. Okutman Kemal Akdemir rehberliğinde düzenlenen dinletide öğrenciler, Türk Halk Müziği eserlerinden oluşan repertuarı başarıyla seslendirdi.

4. Uluslararası Mobilya ve Dekorasyon Kongresi’nin açılış programı, moderatörlüğünü Prof. Dr. Ahmet Kurtoğlu’nun yaptığı “Üniversite-Sanayi İşbirliği Sektör Oturumu” ile sona erdi. Oturumda; Prof. Dr. Abdullah Sönmez, Prof. Dr. Salim Hızıroğlu ve Hakan Zengin bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştılar.

Kongrenin öğleden sonraki bölümünde, Düzce Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen panellerde mobilya ve dekorasyon endüstrisine ilişkin birçok konuda önemli sunumlar gerçekleştirildi.

Kongrenin ilk günü, yapılan panellerin ardından sona erdi. Kongrenin ikinci gününde, “Tasarım ve Konstrüksiyon”, “Kalite, Standart, İş Güvenliği”, “Malzeme”, “İşletme, Yönetim ve Pazarlama” ile “Üniversite Sanayi İlişkileri” başlıklarında mobilya sektörüne yönelik birçok konuda panel düzenlenecek.

“4. Uluslararası Mobilya ve Dekorasyon Kongresi”, üçüncü gün gerçekleştirilecek sosyal program ile sona erecek.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive