Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
21.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
YARICI FINDIK ÜRETİCİLERİNE EĞİTİM
Fındıkta verim ve kalitenin artırılması için eğitim düzenlendi.
Gündem 2031.-1.0- - 13:38:57

Ferrero, Tarım İl Müdürlüğü ve İşkur tarafından ortaklaşa düzenlenen Yarıcı fındık üreticilerine yönelik eğitim start aldı.

Akçakoca Belediyesi meclis salonunda düzenlenen eğitimlere, Ferrero Sosyal Uzman Tuğçe Çiçek, Düzce Tarım il Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi Burhan Şahin, Ferrero Bölge Geliştirme Müdürü Murat Akbaş ve çok sayıda yarıcı fındık üreticisi katıldı.

Düzce İl Tarım Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi Burhan Şahin, Yarıcı fındık üreticilerine yönelik yaptığı sunumunda özellikle toprak numunesi alımı, gübreleme, meyve budaması ve gençleştirme budaması şeklinde eğitim verileceğini belirterek, ’’Bu eğitimle üreticilerimizin yanında olmak istedik. Fındık yetiştiriciliği Türkiyemiz için önemli bir konu. Özellikle Karadeniz’deki üreticinin daha fazla uzman olmasını sağlamak, fındıkta verim ve kaliteyi ön planda tutmak bizim amacımız olmalı. Bugün belli bir fiyat oluştu fındıkta ama, ileriki yıllarda bu fiyatın düşmemesi kanısındayız. Bugün burada fiyat konuşmayacağız, bugün burada bizim eksiklerimiz ve yaptıklarımız uygulamadaki hataları konuşacağız ve verim ve kaliteyi nasıl arttırırız onu konuşacağız’’ dedi.

Ferrero Bölge Geliştirme Müdürü Murat Akbaş ise, ’’Yarıcı denilen çiftçilerimiz, kendi bahçeleriyle ilgilenemeyen, yarıya paylaşmış ve bütün gün fındık bahçesinde çalışan kişilere eğitim veriyoruz. Yarıcı fındıkçının elindeki bahçeler dönüm olarak oldukça fazla. Yarıcılar vasıtasıyla bir çok çiftçiye ulaşmamız mümkün. Dolayısıyla biz yarıcıları eğiterek, onların doğru tarım ve sosyal uygulamaları yapmasını sağlayarak, çevreye, insana, ürüne saygılı uzman çiftçiler yetişmesini sağlıyoruz’’ diye konuştu.

Akbaş, fındık tarımında tüm Karadeniz'de eksiklerin olduğunu, bu eksikleri Ferrero tarım eğitimlerini uygulayarak gidermeye çalıştıklarını belirterek ’’Budama, sulama, gübreleme gibi her türlü uygulamaya kadar zirai ve sosyal uzmanlarımızla doğru üretim yapılmasını sağlamak amacıyla uygulamaları anlatmaya çalışıyoruz. Bugünden itibaren 4 gün sürecek olan kursların sonunda Tarım il Müdürlüğü tarafından belgeler verilecek. Son gün sahada yapılacak uygulamalı eğitim sonrası programımız sona erecek’’ şeklinde konuştu.

Ferrero Sosyal Uzmanı Tuğçe Çiçek ise yaptığı açıklamada, "Biz proje olarak fındığın sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla bu eğitimleri veriyoruz. Biz Fındık üreticiliğinin profesyonelce yapmaları ve insanların daha donanımlı olmaları ve artık dededen veya atadan kalma yöntemlerle değilde gerçekten bilinçli tarım yapabiliyor olmalarını sağlamak için bu tür eğitimler veriyoruz" ifadelerini kullandı.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Ferrero'nun asıl hedefi Türkiye'nin fındık sektöründeki üretici üstünlüğünü kaybettirmektir. Gerçekten fındık üreticisini düşünse, fiili tekel gücünü kullanıp, fındık fiyatlarını kelepir durumuna düşürmezdi. AK parti hükümeti ve bilinçsiz çiftçiler de bu işte kabahatlidir. Her topluluk hak ettiği gibi yönetilir.
Muzaffer Çabukoğlu - 2.11.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,81

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8