Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
15.12.2018
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
AYŞE KEŞİR TBMM’DE CHP GRUP ÖNERİSİ ALEYHİNE SÖZ ALDI
Keşir, “Cumhurbaşkanımızın 3 çocuk önerisini anlamayanlar, anlamak istemeyenler, nüfus projeksiyonlarını görmeyenlerin yaşlı politikalarıyla ilgili söylediklerini çok samimi bulmadığımı ifade etmek istiyorum” diye konuştu.
Siyaset 9 Kasım 2017 Perşembe - 16:02:11

AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir TBMM Genel Kurul'da CHP Grup Önerisi aleyhine AK Parti Grubu adına söz aldı.

YAŞLI sorunlarının ve üretilmesi gereken politikaları tek başına ele almanın sığ bir bakış açısı olduğunu ve samimi olmadığını belirten Keşir, “Yaşlılara ait politikaları nüfus projeksiyonlarından, kadın, engelli, çocuk ve aile politikalarından bağımsız düşünemeyiz. Nüfusumuz hızla yaşlanmaktadır. 2013 yılında nüfusumuzun yüzde 7,7'si yaşlıyken, bugün bu oran, 2016'da 8,3'tür, muhtemel projeksiyonlar da 2023 yılı için bu rakamın 10,2 olacağını ifade etmektedir. Bununla birlikte, ortalama yaşam ömrü, 2014, 2016 verilerine göre de 78 olmuştur. Tabii, ortalama yaşam ömrünün artmasında, kalkınmadaki, refahtaki artış, sağlık teknolojileri ve sağlık hizmetlerine erişimdeki kolaylık gibi pek çok nedeni de burada sayabiliriz ama şunu ifade etmem lazım yaşlı sorunlarını ve politikalarını diğer sosyal politikalardan ve sosyal sorunlardan ayrı düşünemeyiz, nüfus projeksiyonlarından ayrı bir yaşlı sorunu tanımı yapamayız” dedi.

 

“ÇOK SAMİMİ BULMUYORUM”

CHP’nin önergesini eleştiren Keşir,  “Ülke nüfusu hızla yaşlanmakta, yaşlı nüfusumuz artmakla birlikte doğurganlık oranımız hızla düşmektedir. 2003 yılında kritik eşik olan 2,1 doğurganlık oranının ne yazık ki altına düştük, 2,08'e kadar düştük. Cumhurbaşkanımızın 3 çocuk önerisini anlamayanlar, anlamak istemeyenler, nüfus projeksiyonlarını görmeyenlerin yaşlı politikalarıyla ilgili söylediklerini çok samimi bulmadığımı ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

 

YAŞLILARIMIZIN SADECE 7,7'Sİ HUZUREVİNDE OLMAK İSTİYOR

CHP grubu adına konuşan CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin kullandığı verilerin eksik olduğunu belirten Keşir, “Elimizde 2016 yılı Aile yapısı araştırması var. Bu araştırmada, yaşlılarımıza nasıl bir bakım istedikleri soruluyor; yaşlılarımızın yüzde 40'ı çocuklarının yanında olmak, yüzde 38'i kendi evlerinde hizmet almak ve sadece yüzde 7,7'si huzurevinde olmak istiyor” diye konuştu.

 

YAŞLI POLİTİKASI SADECE BAKIM HİZMETİ DEMEK DEĞİLDİR

Yaşlı politikası demek sadece bakım hizmeti demek olmadığını vurgulayan Keşir, “Artık dünya aktif yaşlanmayı konuşuyor. Biz sadece bakım hizmetlerini konuşursak sığ, geri kalmış ve çağ dışı bir politikayı konuşmuş oluruz. Bugün gündüzlü bakım modelleri ve evde bakım hizmetleri vasıtası ile 160 bin yaşlımız evde bakım hizmetinden faydalanmaktadır”

 

“ÖNERGE BÜTÜNCÜL OLMAMAKLA BİRLİKTE, ÇÖZÜMDEN ÇOK UZAKTIR”

Huzurevlerimizde hali hazırda 640 boş kapasite olduğunu söyleyen Keşir konuşmasını şöyle tamamladı: “Huzurevlerindeki bekleme sıraları ağırlıklı olarak, bulunduğu şehirden başka şehre gitmek istenilen ya da tek kişilik odalarda kalmak istenilen durumlardan kaynaklanmaktadır. 2018 yılı planlamasıyla da bu kapasite tamamlanacağı için böyle bir sorunumuz olmayacaktır.  Bu önergenin bütüncül olmadığını, çözümden çok uzak olduğunu ifade ederek yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.  

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive